Your Custom Text Here
Ābeles ziedi un lapas spēcina organismu, uzlabo asinsriti, kavē toksisko vielu uzkrāšanos gremošanas traktā, saista smagos metālus, adsorbē lieko holesterīnu, normalizē tā līmeni, stiprina imunitāti un kompensē organismā trūkstošos vitamīnus, mazina iekaisumu un ūdens aizturi audos, stiprina organismu, uzlabo asins sastāvu, stiprina kapilāru sieniņas, aterosklerozes profilaksei un locītavu veselībai. Āboli spēcina un attīra organismu, uzlabo vielmaiņu, attīra zarnas, novērš aizcietējumu un caureju, stiprina locītavas, stiprina sirdi un asinsvadu sistēmu, izvada lieko šķidrumu, uzlabo plaušu darbību.
Tēja un novārījums izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu, lieto pret saaukstēšanos un sāpēm vēderā, lieto vispārēja vājuma, svīšanas un depresijas gadījumā
Izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu, der vannām un skalojumiem. Jaunas lapas un ziedus izmanto salātiem
Antiseptisks: ārēji- brūču, augoņu un apdegumu dziedēšanai, iekšēji – atkrēpošanas līdzeklis, mazina temperatūru. Salātos bagātina uzturu.
Antiseptisks: ārēji- brūču, augoņu un apdegumu dziedēšanai, iekšēji – atkrēpošanas līdzeklis, mazina temperatūru. Salātos bagātina uzturu.
Satur c, karotīnu. Kompresēm lieto svaigus un žāvētus lakstus, dziedē brūces. Tējai kopā ar ceļtekām lieto stublājus, lapas, ziedus pret klepu, reimatismu, bronhītu, gripu, sviedrē, dziedē brūces, apsaldējumus, čūlas, savelk, mazina caureju un vemšanu. Skalojumi pret stomatītu, veicina matu augšanu.
Antiseptisks: ārēji- brūču, augoņu un apdegumu dziedēšanai, iekšēji – atkrēpošanas līdzeklis, klepus, kakla sāpju un caurejas apstākļos. Vielmaiņas produktu izvadīšanas, urīndzenošu, paaugstina organisma izturību, mazina sāpes kunģī, veicina kuņģa gļotādas atjaunošanos ,mazina temperatūru. Bagātina uzturu salātos.
Tēja un novārījums izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu, lieto pret saaukstēšanos un sāpēm vēderā, lieto vispārēja vājuma, svīšanas un depresijas gadījumā. Saknes parasti tika tvaicētas vai vārītas pasniedz ar zivīm .
Antiseptisks: ārēji- brūču, augoņu un apdegumu dziedēšanai, Iekšēji – atkrēpošanas līdzeklis, paaugstina organisma izturību, mazina sāpes kunģī, veicina kuņģa gļotādas atjaunošanos, mazina temperatūru. Salātos bagātina uzturu.
Lieto pret garo klepu. Antiseptisks: ārēji- brūču, augoņu un apdegumu dziedēšanai, Iekšēji – atkrēpošanas līdzeklis, paaugstina organisma izturību, mazina sāpes kunģī, veicina kuņģa gļotādas atjaunošanos, mazina temperatūru.
Tēja izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu, lieto pie sāpēm vēderā, vispārēja vājuma un neirozes gadījumā. Antiseptisks: ārēji- brūču, augoņu un apdegumu dziedēšanai,
Iekšēji – atkrēpošanas līdzeklis, paaugstina organisma izturību, mazina sāpes kunģī, veicina kuņģa gļotādas atjaunošanos, mazina temperatūru. Salātos bagātina uzturu.
Tēja izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu, lieto pie sāpēm vēderā, vispārēja vājuma un neirozes gadījumā. Antiseptisks: ārēji- brūču, augoņu un apdegumu dziedēšanai,
Iekšēji – atkrēpošanas līdzeklis, paaugstina organisma izturību, mazina sāpes kunģī, veicina kuņģa gļotādas atjaunošanos, mazina temperatūru. Salātos bagātina uzturu.
Antiseptisks: ārēji- brūču, augoņu un apdegumu dziedēšanai,
Iekšēji – atkrēpošanas līdzeklis, paaugstina organisma izturību, mazina sāpes kunģī, veicina kuņģa gļotādas atjaunošanos, mazina temperatūru. Salātos bagātina uzturu.
sakņu uzlējums pret iekaisumiem, attīra asinis, veicina asinsriti, sviedrē, dzen urīnu, šķīdina nierakmeņus, ārstē elpošanas ceļus un balseni, lieto pie astmas, pie reimatisma un podagras un urīnceļu slimībām. Uzlējumu lieto kakla skalošanai pie angīnas. Sulu lieto kompresēm, ārstē pigmenta plankumus uz ādas.
Lieto žults vai nieru akmeņu gadījumā, dzen žulti, ārstē nieres, liesu, ādas slimības un sēnīšu slimības, palīdz reģenerēties šūnām.
Jaunās lapas ir uztura bagātinātājs. Ārstē anēmiju, kuņģa čūlu, šķīdina nierakmeņus, ārstē nieres un urīnceļus. Tēja uzlabo elpošanu, ārstē plaušas, garo klepu. Var lietot kopā ar medu arī aukstu.
Savelk, aptur asiņošanu, Čiekuriņu uzlējumu pret iekaisumiem, saaukstēšanos, plaušu, ādas slimībām un diatēzes, tinktūra pret caureju, kuņģa sāpēm, dizentēriju un epilepsiju. Kompreses un vannas pret sviedriem, reimatismu, iekaisumiem acīs, vārīgām smaganām, kakla sāpēm. Jaunas lapas vannām un skalojumiem, ja kājas svīst vai ir nogurušas.
Sakņu mizas gļotvielas mīkstina, mazina klepu, atjauno šūnas, mazina iekaisumus, aizsargā mutes, rīkles, kuņģa gļotādas nervu galus no kairinājuma, veicina medikamentu lēnāku uzsūkšanos. Pielieto elpošanas ceļu, caurejas, akūta gastrīta, enterokolīta, kuņģa – zarnu trakta gļotādu čūlu ārstēšanai. Izmanto kā piedevu zupām, mērcēm. Pievieno miltiem priekš maizes cepšanas. Nedrīkst vārīt! Saies klīsterī.
Auga virszemes daļa satur E vitamīnus. Sēklas satur līdz 70% cieti, olbaltumvielas, taukus. Jaunās lapas izmanto salātos, zupās, biezeņos. Jaunos dzinumus attīrītus no miziņas izmanto kā smaržas zaļumus, kā arī pīrāgu pildījumam. No attīrītām sēklām gatavo biezputras, zupu piedevas, garnējumus gaļas un zivju ēdieniem.
Kaltētas lapas un ziedus izmanto kā piedevas zupām, slātiem, kompotiem. Kaltēts ziedu un lapu pulveris zivs ēdieniem piedod patīkamu garšu un aromātu. Pulveri izmanto arī zaļā siera pagatavošanai. Jaunās saknes izmanto kā dārzeņus. Ziedus un lapas izmanto kā garšvielu pie dārzeņu sālīšanas lai iegūtu asu marinādi. Ar lapām iztvaicē traukus, lai izvairītos no piena skābšanas. Amoliņš baltais skaitās vīrišķais augs. izmanto ārstējot vīriešu dzimumorgānus, lieto arī pret saaukstēšanos un sāpēm vēderā.
Kompreses, vannas, skalojumi. Laksti mazina klepu, mazina asins recēšanas spēju, kavē trombu veidošanos, atjauno aknu šūnas, veicina žults veidošanos un izdalīšanos, ārstē sirdi un sieviešu dzimumorgānus. Kaltētas lapas un ziedus izmanto kā piedevas zupām, slātiem, kompotiem. Kaltēts ziedu un lapu pulveris zivs ēdieniem piedod patīkamu garšu un aromātu. Pulveri izmanto arī zaļā siera pagatavošanai. Jaunās saknes izmanto kā dārzeņus. Ziedus un lapas izmanto kā garšvielu pie dārzeņu sālīšanas lai iegūtu asu marinādi. Ar lapām iztvaicē traukus, lai izvairītos no piena skābšanas.
Lieto pret sāpēm, spazmām, reimatismu, uzlabo sirds darbību, ārstē nieres, tūsku, garo klepu, bronhītu, podagru. Nedrīkst lietot kuņģa – zarnu trakta ārstēšanai, jo kairina gļotādu. Vāji indīgs augs.
Kompreses, vannas, skalojumi. Lieto pie aizsmakuma un balss pārpūles, noder balss saišu stiprināšanai, tāpēc ieteicams cilvēkiem, kam ir daudz jārunā vai jādzied. (skolotājiem, politiķiem un dziedātājiem) Tas palīdz arī pret vēdera uzpūšanos, normalizē vēdera izeju.
Kompreses, vannas, skalojumi. lieliski palīdz pie balss aizsmakuma un balss pārpūles, noder balss saišu stiprināšanai, tāpēc ieteicams cilvēkiem, kam ir daudz jārunā vai jādzied. (skolotājiem, politiķiem un dziedātājiem) Tas palīdz arī pret vēdera uzpūšanos, normalizē vēdera izeju.
Indīgs augs. Jālieto piesardzīgi! Ārstē epilepsiju, neirozi un histērijas, dizentēriju, dzen cērmes, dziedē iekšējas brūces, hemoroīdus, paplašina asinsvadus, ārstē nieres, stiprina sirdi un organismu pēc smagas infekcijas un novājēšanas, mazina galvassāpes, astmu, radikulītu, plaušu tuberkulozi, caureju, nomierina nervu sistēmu, apspiež krampjus un spazmas, noņem galvassāpes uzlabo zarnu darbību, veicina piena sekrēciju, lieto pret ļaundabīgiem audzējiem, gatavo losjonu ādas kopšanai
Ārstē alkoholismu, sastiepumus, bruku, pret kašķi, pret asins saindēšanos, priekš vemšanas, skalo matus pret blaugznām, zelē pret smēķēšanu
Apinis nomierina nervus, uzlabo ēstgribu, ārstē aknas, regulē hormonu darbību, mazina pārlieku seksualitāti, jo ir iemidzinošs augs. Iesaka sievietēm pie klimaksa. Nieru slimniekiem apiņu kompreses. No skābētām lapām gatavo zupas. Biezenis no jaunajiem dzinumiem. Mērce ar apiņiem un sēnēm.
Satur aspirīnu. Gatavo kompreses, vannas, skalojumus. Lieto hemoroīdu, reimatisma, podagras un ādas slimību gadījumos, ilgi nedzīstošu brūču ārstēšanai, atbrīvo arī no negatīvām enerģijām, mazina uzbudinājumu un stresu, remdē sāpes locītavās, dziedē apdegumus, čūlas
Antiseptiķis. Ārstnieciskās masāžas, kompreses, vannas, skalojumi. Lieto ārīgi alerģisku izsitumu, dažādu sasitumu, zilumu, zemādas asinsizplūdumu un brukas gadījumos, mazina muskuļu sāpes, tonizē asinsvadus un uzlabo sirds apgādi ar asinīm, pret jauniešu pinnēm un netīru, strutainu ādu, pret kukaiņu kodumiem, novērš šķidruma uzkrāšanos audos. Ziedu tēja mazina iekaisumus, aptur iekšēju asiņošanu.
Vitamīniem bagātas ogas. Bagātina uzturu. Ārstē aterosklerozi, paplašina asinsvadus, pazemina asinsspiedienu, palīdz pie cukura diabēta, jo satur sorbītu.
Ziedkopa satur ogļhidrātus, olbaltumvielas, fosforu, organiskas skābes, kas attīra aknas un nieres, veicina žults veidošanos. Lapu un sakņu uzlējumi attīra aknas, samazina holesterīnu asinīs. Svaigi un vārīti artišoki der pie salātiem, mērcēm, sautējumiem.
Kompreses, vannas, skalojumi. Uzlabo kuņģa, zarnu un visu gremošanas orgānu darbību, novērš žultsakmeņu veidošanos un žults aizturi žultspūslī, uzlabotu asinsriti. Savelkošas, antiseptiskas, Mundrumam, mazina depresiju, remdē sāpes. Var pret caureju, pastiprināt jūtību pret saules gaismu. Nav ieteicams lietot lielās devās.
Jaunie dzinumi bagātina uzturu, dzen urīnu, veicina svara samazināšanos, samazina holesterīna līmeni asinīs, pasargā no sirds un asinsvadu slimībām un veicina orgānu apgādi ar asinīm. Nobrieduši laksti un augļi ir indīgi.
Tēja mieram un miegam, pret čurāšanu gultā, neitralizē kuņģa skābes, ārstē hroniskus zarnu darbības traucējumus, kuņģa kataru un pazeminātu skābes līmeni, pret vēdera graizēm.
Vitamīni E, B1, B2, A, K stiprina imunitāti, attīra organismu, pazemina cukura līmeni, rosina apetīti, veicina nieru darbību, mazina nogurumu, mazina vēlmi pēc narkotikām, ārstē matus un ādu. Vannas mazina kāju svīšanu. Palielina leikocītu daudzumu asinīs, mazina pienskābes līmeni asinīs, ārstē reimatismu un podagru. Aizkavē organisma novecošanu. Samazina holesterīnu. Lieto pret vēzi, pret diabētu. Novērš aizcietējumu. Mīkstina ādu.
Satur dzelzi. Savelk, sviedrē, novērš saaukstēšanos, pazemina temperatūru, mazina spazmas, remdina sāpes, attīra bronhus, atjauno gļotādu, regulē vielmaiņu, veicina gremošanu. Lapas ārstē stomatītu.
Satur ļoti daudz vitamīnu, līdzvērtīgs pētersīļiem: karotīns, D, E, K, B grupas vitamīni un ļoti daudz C vitamīna, kālijs ar kalciju, nātrijs, dzelzs, fosfors, magnijs, mangāns, cinks, varš, daudz – joda. Pārtikā lieto svaigā veidā pie salātiem, lieto pie gaļas un zivju ēdieniem. Sēklas izmanto par vircēm. Ārstē aknas, attīra asinis, dzen urīnu, pretiekaisuma iedarbība. arī pret aptaukošanos un cukurslimības gadījumā.
Atjauno aknu šūnas. Attīra organismu.
Atjauno aknu šūnas. Attīra organismu.
Vitamīniem bagāts salātiem un zupām. Der histērijas slimniekiem, arī pret zarnu parazītiem, iekaisumiem, caureju. Lapas ziedēšanas laikā satur vitamīnus un minerālvielas, kas dod spēku un izturību. Sarīvētas balandas der ielikt izsutušās vietās.
ziedus un lapas izmanto kā garšvielu, kas satur dzelzi un minerālvielas. Svaigas jaunas lapas liek salātos, vāra zupas.
Vitamīniem bagāts salātiem un zupām. arī pret zarnu parazītiem, iekaisumiem, caureju. Lapas ziedēšanas laikā satur vitamīnus un minerālvielas, kas dod spēku un izturību, mazina histērijas lēkmes. Sarīvētas balandas der ielikt izsutušās vietās. Sēklas indīgas.
ziedus un lapas izmanto kā garšvielu, kas satur dzelzi un minerālvielas. Svaigas jaunas lapas liek salātos, vāra zupas.
Lieto pret hemoroīdiem, reimatismu un saaukstēšanos. Var gatavot izvilkumu eļļā, degvīnā un baltvīnā. Sēklas indīgas.
Antibakteriāls. Tautas medicīnā izmanto lapas, sēklas. Salāti un tēja dzen urīnu, aptur asinis, kavē audzēja attīstību, ārstē plaušas, aknas un urīnpūsli, kompreses ārstē hemoroīdus, artrīta un locītavu pietūkumus, novārījums kopā ar linsēklu eļļu pret aizcietējumiem.
Pavasarī lapas izmanto salātiem, kartupeļu biezenim, kā arī marinādēm un kodināšanai. Stublājus, lapas un sēklas izmanto vilnas krāsošanai zilā krāsā. Sēklas ir indīgas, izsauc spēcīgu caureju veicina vemšanu.
Ārstnieciskās vielas: inulīns, saponīni un miecvielas. tonizē un uzmundrina, pastiprina sirds spēku, paaugstina asinsspiedienu. Mazina noguruma sajūtu, galvas reiboni un redzes traucējumiem pie straujām kustībām. Ārstē urīnceļu infekcijas un mazā iegurņa orgānu iekaisumus. Lieto pret audzējiem.
Lielās devās (bērnam pat viens saknes sīpols) var izraisīt sliktu dūšu, vemšanu, caureju, matu izkrišana, asins recēšanu un nieru bojājumus. Indīgs augs.
Saknes dzen žulti, lapu uzlējums aptur iekšēju asiņošanu, mazina iekaisumus, stimulē sirdsdarbību, pazemina asinsspiedienu, dziedē brūces. Ogas satur ļoti daudz C vitamīna. Ogas ir garšīgākas rudenī pēc salnām. Tās izmanto dažādu ievārījumu, sulu un mērču gatavošanai.
Ļoti indīgs augs. Satur dažādus glikoalkaloīdus: solanīnu, solaceīnu, solanidīnu, dulkamarīnu, dulkarīnu. Saindēšanās ar bebrukārkliņu galvenokārt atkarīga no solanīna satura. Dulkamarīns darbojas līdzīgi atropīnam. Solanīns ir visu auga daļu sastāvā, taču visvairāk tas ir negatavās ogās. Saindēšanās izpausmes parādās 2-24 stundu laikā un var ilgt 3-6 dienas. Gatavo indes un pretsāpju līdzekļus. Ārstniecībā lieto spirta izvilkumos pret epilepsiju un sirds slimībām. (7 12 22 23)
Ļoti indīgs auga.
Pretsāpju līdzeklis. Lieto saskaņā ar ārsta norādījumiem, ja ir kuņģa čūla, gludās muskulatūras spazmas, palēnināta sirdsdarbība, iedarbojas spazmolītiski un remdē sāpes. Ietilpst daudzos kompleksos preparātos (astmatolā, beloīdā, bekarbonā, besalolā, valokormīdā, Zeļeņina pilienos, kuņģa tabletēs, solutānā).
Kompreses, vannas, skalojumi, tējas, lapas salātos organisma attīrīšanai, pret iekaisumiem, sviedrē, veicina atkrēpošanu, dzen urīnu, žulti. Ārstē sirdi, angīnu, mutes dobumu, balseni, tūskas, strutainas un vaļējas brūces.
Līdzeklis vēdera graižu apturēšanai. Ņem vienu alus glāzi karsta ūdens, iemet tur piecpadsmit zariņus bezdelīgu actiņu, apsedz, lai labi ievelkas, un pēc ēšanas visu glāzi uzreizi izdzeŗ. Pēc iedzeršanas stipri jāapsedzas un pusstunda jānoguļ.
ieteicamas kuņģa slimniekiem, tās palīdz regulēt zarnu trakta darbību un ārstē aknu un žultsvada kaites, kā arī uzlabo atmiņu. Bietes palīdz attīrīt organismu no sārņiem un sekmē vēdera izeju. Šīs saknes arī tīra asinis un palīdz mazasinības gadījumā. Biešu sula uzlabo asins sastāvu un vairo asinsķermenīšus.
Vitamīniem bagāts. Attīra organismu, stiprina imunitāti, izvada toksiskos metālus, stiprina saistaudus un asinsvadu sieniņas, ārstē iekaisumus, cīnās pret vēzi, regulē vielmaiņu, normalizē apetīti, paplašina asinsvadus, uzlabo asinsspiedienu, ārstē sirdi, uzlabo asins sastāvu, stiprina kaulus, sula attīra zarnas, palīdz zaudēt svaru.
2 4 5 7 11 12 13 14 18 20
Iedarbība - veicina apetīti, dzen žulti, savelk. Slimības - gastrīts ar pazeminātu sekrēciju, holecistīti, hepatīti, enterokolīti, žultsakmeņi. Degvīnā mērkti ziedi un maisīti ar medu pret cērmēm, arī pienā var vārīt pret cērmēm. Pirtsslotā atbrīvo no noguruma, atjaunos spēkus, remdēs sāpes un krampjus kājās, dziedēs ādas slimības. Lapām piemīt raksturīgs aromāts. Kulinārijā izmanto kā garšvielu. Aizvieto ingveru, muskatriekstus, kanēli. Svaigas un kaltētas lapas izmanto pudiņu, salātu, cepumu aromatizēšanai un kā piedevu gaļas produktu konservēšanā. Nav piemērots grūtniecēm.
Auga virszemes daļa ir bagāta ar C vitamīnu un karotīnu. Svaigus zaļumus izmanto salātos, zupās, biezeņos uc. Saknes satur miecvielas, cieti, ēteriskās eļļas un sveķus. Ēteriskā eļļa piedod krustnagliņu aromātu. Kaltētu sakņu pulveri vai uzlējumu izmanto kā garšvielu vai piedevu pie dārzeņu ēdieniem. Izmanto arī kā kanēļa un krustnagliņu aizvietotāju maizes izstrādājumu pagatavošanā. Kaltētas saknes izmanto konservēšanas marinādes sastāvā.
Auga virszemes daļa ir bagāta ar C vitamīnu un karotīnu. Svaigus zaļumus izmanto salātos, zupās, biezeņos uc. Saknes satur miecvielas, cieti, ēteriskās eļļas un sveķus. Ēteriskā eļļa piedod krustnagliņu aromātu. Kaltētu sakņu pulveri vai uzlējumu izmanto kā garšvielu vai piedevu pie dārzeņu ēdieniem. Izmanto arī kā kanēļa un krustnagliņu aizvietotāju maizes izstrādājumu pagatavošanā. Kaltētas saknes izmanto konservēšanas marinādes sastāvā.
Satur C vitamīnu un karotīnu. Saknes satur miecvielas, cieti, ēteriskās eļļas un sveķus. Ēteriskā eļļa piedod krustnagliņu aromātu. Kaltētu sakņu pulveri vai uzlējumu izmanto kā garšvielu vai piedevu pie dārzeņu ēdieniem. Izmanto arī kā kanēļa un krustnagliņu aizvietotāju maizes izstrādājumu pagatavošanā. Kaltētas saknes izmanto konservēšanas marinādes sastāvā. Svaigus zaļumus izmanto salātos, zupās, biezeņos uc.
Sakņu uzlējums izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu, šķīdina urīna akmeņus un smiltis, uzlabo urīna izvadīšanu bez nieru kairināšanas, normalizē vielmaiņu, ārstē reimatismu
Stabilizē sirds un asinsvadu darbību. Nomierina. Iemidzina. Atslābina krampjus. Pastiprina žults izdalīšanos. Mazina bada sajūtu, nomāc apetīti. Lieto arī epilepsijas, astmas, koronārās nepietiekamības migrēnas, aizcietējumu gadījumos.
Antiseptiķis, savelk, pret iekaisumiem, dzen žulti un urīnu, šķīdina nierakmeņus, spēcina organismu, ārstē caureju, mutes dobuma saslimšanas, artrītu, reimatismu, bronhītu, bronhiālo astmu, pneimoniju, podagru, avitaminozi.
Pazemina temperatūru, ārstē balsenes iekaisumu, plaušu slimības, spēj novērst asiņošanu mutes dobumā un zarnu traktā, palīdz arī caurejas gadījumā. Svaigas un žāvētas lapas, saknes lieto pie salātiem, aukstajām zupām, olu un zivju ēdieniem, aromatizē etiķi. Stiprina imunitāti, dziedē kunģi, zarnas un dzimumceļus
Saknes satur olbaltumvielas, cieti, augu taukus, cukuru. Uzturā izmanto saknes vārītā, ceptā vai sautētā veidā. No kaltētām saknēm gatavo ķīseļus, krēmus, želejas. Kaltētas un grauzdētas saknes izmanto kafijas dzēriena papildināšanai. Kaltētas saknes izmanto arī kā zupu un mērču piedevu. Sakneņus var uzglabāt arī saldētā veidā.
Svaigi ar visu mizu uzlabo garastāvokli, mazina vientulības izjūtu, nomierina nervus, palīdz cīnīties ar stresu, veicina gremošanas trakta funkcijas, līdz pret aizcietējumiem, normalizē svaru, kavē audzēju attīstību. Savukārt vārīti bumbieri palīdz attīrīt organismu, mazina svaru.
Vitamīniem bagāts, satur B karotīnu. Stiprina imunitāti, attīra organismu, ārstē iekaisumus, cīnās pret vēzi, sargā redzi, sirdi, uzlabo vielmaiņu, attīra zarnas, novērš aizcietējumu, palīdz zaudēt svaru, normalizē apetīti, paplašina asinsvadus, sēklas pazemina asinsspiedienu, uzlabo asins sastāvu, Sula stiprina gļotādu, ādu, matus un nagus.
veicina gremošanas trakta funkcijas, līdz pret aizcietējumiem, normalizē svaru, kavē audzēju attīstību.
Iedarbība –antiseptiska, pret iekaisumiem, aptur asiņošanu, veicina atkrēpošanu. Ārstē kuņģa zarnu trakta slimības, gastrītu, hepatītu, bronhītu, bronhiālā astmu, plaušu tuberkulozi, angīnu, balsenes slimības, strutojošas brūces, vaļējas brūces, čūlas, augoņus. Mazina iekaisumus un veicina dzīšanu, kavē audzēju veidošanos, atjauno gļotādas šūnas, iesaka pret podagru, aknu slimībām, dzelteno kaiti drudzi.
Iedarbība –antiseptiska, pret iekaisumiem, aptur asiņošanu, veicina atkrēpošanu. Ārstē kuņģa zarnu trakta slimības, gastrītu, hepatītu, bronhītu, bronhiālā astmu, plaušu tuberkulozi, angīnu, balsenes slimības, strutojošas brūces, vaļējas brūces, čūlas, furunkuļus. Mazina iekaisumus un veicina dzīšanu, kavē audzēju veidošanos, atjauno gļotādas šūnas, iesaka pret podagru, aknu slimībām, dzelteno kaiti drudzi.
Iedarbība –antiseptiska, pret iekaisumiem, aptur asiņošanu, veicina atkrēpošanu. Ārstē kuņģa zarnu trakta slimības, gastrītu, hepatītu, bronhītu, bronhiālā astmu, plaušu tuberkulozi, angīnu, balsenes slimības, strutojošas brūces, vaļējas brūces, čūlas, furunkuļus. Mazina iekaisumus un veicina dzīšanu, kavē audzēju veidošanos, atjauno gļotādas šūnas, iesaka pret podagru, aknu slimībām, dzelteno kaiti drudzi.
Pret sāpēm. Ja krampji savelk rokas vai kājas, tad ierīvē ar dabīgā terpentīnā 10 dienas noturētiem ceriņiem
Ja krampji savelk rokas vai kājas, tad ierīvē ar dabīgā terpentīnā 10 dienas noturētiem ceriņiem.
Vitamīniem bagāts. Augļi uzmundrina, uzlabo garastāvokli, mazina galvas sāpes, stiprina sirdi, aknas, kuņģi, pastiprina apetīti, novērš nepatīkamu mutes aromātu, pret sliktu dūšu, vemšanu, caureju, sirds ritma traucējumiem, gastroenterītu, kolītu, hepatītu. Sula pret elpošanas slimībām, spēcīgu aizdusu, asiņošanu, asiņu atkrēpošanu, pret mazasinību, pret paģirām, veldzē slāpes. Sēklas pret klepu, tonizē, uzlabo sirds darbību. Lapu novārījums pazemina asinsspiedienu, nostiprina asinsvadu sieniņas, ārstē bronhiālo astmu.
tonizē, uzlabo vielmaiņu, aizkuņģa dziedzera darbību un labāk gremojas olbaltumvielas, lapu tēja ārstē aknu cirozi, cigoriņa sakne pastiprina aizkuņģa dziedzera darbību un insulīna izdalīšanos, veicina apetīti, satur insulīnu, sakņu uzlējums spirtā pret nierakmeņiem.
No sēklām iegūst citrolu, kas stimulē gremošanu. Eļļa ārstē bezmiegu un nogurumu. Sēklas izmanto liķieru, desu, pastilu gatavošanā, parfimērijas rūpniecībā, alus ražošanā. Kulinārijā izmanto gan lapas, gan sēklas salātu, rīsu, kompotu, zivju, konditorejas izstrādājumu, maizes, marcipāna, pupiņu un zirņu, kāpostu, biešu un burkānu pagatavošanā.
Vidēji indīgs augs. Sakņu bumbuļi satur alkoloīdus, tos lieto pret audzējiem, neirozi, galvassāpēm, lieto pie dzemdību stimulēšanas un CNS aktivizēšanas. Var izraisīt muskuļu krampjus, CNS traucējumus, sirds lēkmes.
Vidēji indīgs augs. Sakņu bumbuļi satur alkoloīdus, tos lieto pret audzējiem, neirozi, galvassāpēm, lieto pie dzemdību stimulēšanas un CNS aktivizēšanas. Var izraisīt muskuļu krampjus, CNS traucējumus, sirds lēkmes.
Ārstē iekaisumus, angīnu, herpes vīrusu, cukura diabētu uzlabo vielmaiņu un asins sastāvu. Svaigas lapas ārstē hroniskas čūlas, strutojošas brūces, lapu un zaru novārījums ārstē dizentēriju, veicina vēdera izeju, nomierina, noņem sāpes un karsoņus. Ieteicama klimaksa periodā un sāpīgām menstruācijām.
Novārījumu izmanto pret sāpēm un caureju, dzen urīnu. Toksisks, satur alkaloīdus.
Ļoti indīgs augs, kas palēnina pulsu, izraisa sliktu dūšu, vemšanu, reiboni, caureju, aukstus sviedrus. Var rasties aizdusa, sākties murgi, roku un kāju trīce. Visvairāk indīgo vielu satur auga sakneņi, turklāt šo savienojumu koncentrācija palielinās līdz ar vietas augstumu virs jūras līmeņa. Virszemes daļās vasarā un rudenī to ir vairāk. Kā drogu izmanto saknes un sakneņus. Izmanto kā vemšanu izraisošu, urīndzenošu, sedatīvu un prettārpu līdzekli, īpaši veterinārijā. Uzlējumu spirtā lieto ārīgi neiralģisku vai reimatisku sāpju gadījumā. Iekšķīgai lietošanai veratres preparātus neiesaka auga izteiktā toksiskuma dēļ.
Laimiņš čīkstuļu (Sedum telephium) foto: x Pret iekaisumiem, skalo rētras, pret apdegumiem un apsaldējumiem, noņem tūsku un pampumu, ārstē astmu, astmatisku bronhītu, angīnu, stomatītu, podagru, reimatismu, kompreses pret locītavu un kaulu sāpēm. Lieto čūlas, brūču, varžacu, kārpu un tulznu dziedēšanai.
Tautas medicīnā lieto reti kā pretsāpju līdzekli. Indīgas visas auga daļas, īpaši sēklas, lapas un ogas, mazāk indīgas ir saknes. Saindēšanās pazīmes: siekalošanās, vemšana, vispārējs vājums, caureja, krampji, dažreiz var iestāties pat nāve.
Skujās ir daudz C vitamīna un karotīna. Pumpuros un jaunajos dzinumos ēteriskas eļļas un mikroelementi. Ciedru riekstu kodoli satur eļļu (līdz 60%), cietinātāju (12%), olbaltumu (17%), ogļhidrātus (16-20%), šūnaudus (līdz 4%), pentozanu, B grupas,D un E vitamīnus, organiskas un taukainas skābes, miecvielas, mikro- un makroelementus (mangāns, varš, dzelzs, magnijs, niķelis, kobalts, jods). Skujas ir apveltītas ar antibakterialu, atkrēpojošu darbību; rieksti –ar vispārspēcinošu, asinis attīrošu darbību, bet darva – ar brūču dziedošu un dezinficējošo darbību.
Kompreses, vannas, skalojumi, tējas lieto pie reimatisma un podagras, lapas un sēklas uzlabo aknu darbību, sakne veicina izsvīšanu un novērš vielmaiņas traucējumus, izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu. Auga gumus lieto vārītus līdzīgi kā kartupeļus. Tos var sālīt, marinēt un kaltēt ilgstošai glabāšanai. Kaltētu gumu pulveri izmanto mērču pagatavošanai.
Uzturā lieto attīrītus no dzelksnīšiem jaunos dzinumus, lapas, ziedkausiņus. Gatavo salātus, pīrāgu pildījumus, zupas. Maigās saknes lieto vārītā veidā. Kaltētas saknes samaļ un izmanto kā zupas piedevas, pievieno miltiem prieks maizes cepšanas. Saknes var uzglabāt arī saldētā veidā.
Kompreses, vannas, skalojumi, tējas lieto pie reimatisma un podagras, zarnu trakta un ādas slimību gadījumos, hronisku ekzēmu un pinņu ārstēšanai. lapas un sēklas uzlabo aknu darbību, sakne veicina izsvīšanu un novērš vielmaiņas traucējumus, izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu
7 11 13 Kompreses, vannas, skalojumi, tējas lieto pie reimatisma un podagras, lapas un sēklas uzlabo aknu darbību, sakne veicina izsvīšanu un novērš vielmaiņas traucējumus, izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu. Auga gumus lieto vārītus līdzīgi kā kartupeļus. Tos var sālīt, marinēt un kaltēt ilgstošai glabāšanai. Kaltētu gumu pulveri izmanto mērču pagatavošanai.
4 7
Indīgs!
Nomierina, izvada lieko šķidrumu, ārstē reimatismu, klepu, garo klepu, epilepsiju, pret spriedzi, dziedē brūces un sastieptas cīpslas. Ziedus izmanto dziju krāsošanā.
Laksti satur C vitamīnu, karotīnu, proteīnu, organiskās skābes, mikroelementus. Uzlabo elpošanas orgānu darbību, mazina iekaisumus, veicina atkrēpošanu. Palīdz pret bezmiegu.
Laksti satur C vitamīnu, karotīnu, proteīnu, organiskās skābes, mikroelementus. Uzlabo elpošanas orgānu darbību, mazina iekaisumus, veicina atkrēpošanu. Palīdz pret bezmiegu.
Laksti satur C vitamīnu, karotīnu, proteīnu, organiskās skābes, mikroelementus.
Uzlabo elpošanas orgānu darbību, mazina iekaisumus, veicina atkrēpošanu. Palīdz pret bezmiegu.
Ziedu uzlējums mīkstina un mazina klepu, veicina atklepošanu, svīšanu, ārstē bronhītu un augšējo elpošanas ceļu iekaisumus, lieto pret pakrūtes sāpēm, prêt iekšējām sāpēm, brukas ārstēšanai, mēnešreižu sāpju remdēšanai, pret urīna nesaturēšanu.
Ziedu uzlējums mīkstina un mazina klepu, veicina atklepošanu, svīšanu, ārstē bronhītu un augšējo elpošanas ceļu iekaisumus, lieto pret pakrūtes sāpēm, prêt iekšējām sāpēm, brukas ārstēšanai, mēnešreižu sāpju remdēšanai, pret urīna nesaturēšanu
5 7 15
Nomierina, stimulē kuņģa sulas izdalīšanos, aknas funkciju, rosina ēstgribu, veicina gremošanu un taukaina ēdiena sagremošanu, attīra zarnas, izvada gāzes, sekmē žults izdalīšanos, pret iekaisumiem, pret sāpēm, pret tārpu iedarbību, Palīdz novājēt. Kvēpinot atbaida insektus un tonizē, satur jodu, iedarbojas arī kā antisklerotisks līdzeklis. Ppalīdz atbrīvoties no liekā svara, mazina krampjus un zilumus, veicina vielmaiņu, uzlabo apetīti, mazina neirozi, novērš bezmiegu, uzlabo atmiņu.
Vidēji indīgs augs. Baltā kodīgā dievkrēsliņu piensula satur toksisku vielu, kas karstā vasaras pilnziedā ir visstiprākā. Lieto kā pretindi, lai nodzītu kārpas.
Vidēji indīgs augs.
Baltā kodīgā dievkrēsliņu piensula vasaras pilnziedā ir indīgāka nekā pavasarī. Stipri kairina ādu, izraisa stiprus iekaisumus. Sevišķi bīstama ir piensulas nokļūšana acīs, kur smagos saindēšanās gadījumos tā var izraisīt redzes zaudēšanu. Nonākot mutē, piensula izraisa apsārtumu kā arī dedzināšanu mutē un rīklē, kuņģa un zarnu trakta bojājumus, reiboni, krampjus, smagos gadījumos arī sirdsdarbības un asinsrites traucējumus. Putekļu izraisa smagu šķaudīšana, gļotādas iekaisums, čūlas uz ādas.
Izteikti indīgs augs. Baltā kodīgā dievkrēsliņu piensula satur toksisku vielu, kas karstā vasaras pilnziedā ir visstiprākā. Lieto kā pretindi, lai nodzītu kārpas. Nonākot mutē, piensula izraisa apsārtumu kā arī dedzināšanu mutē un rīklē, kuņģa un zarnu trakta bojājumus, reiboni, krampjus, smagos gadījumos arī sirdsdarbības un asinsrites traucējumus.
Ļoti indīgs augs. Baltā kodīgā dievkrēsliņu piensula vasaras pilnziedā ir indīgāka nekā pavasarī. Stipri kairina ādu, izraisa stiprus iekaisumus. Sevišķi bīstama ir piensulas nokļūšana acīs, kur smagos saindēšanās gadījumos tā var izraisīt redzes zaudēšanu. Nonākot mutē, piensula izraisa apsārtumu kā arī dedzināšanu mutē un rīklē, kuņģa un zarnu trakta bojājumus, reiboni, krampjus, smagos gadījumos arī sirdsdarbības un asinsrites traucējumus.
Vitamīniem bagāts salātiem. Laksti bagātina organismu ar dzelzi. Palīdz notievēt, košļāšana nodrošina svaigu elpu. Nomierina, uzlabo zarnu darbību, mazina zarnu trakta kolikas, aizcietējumus, uzpūšanos, aknu sāpes, dzen žulti, ārstē aizdusu, krampjus, neirozi, bezmiegu, galvassāpes, elpošanas ceļu saslimšanas, sēklas pazemina asinsspiedienu. Komprese pret pietūkušām acīm.
Saknes satur lielu daudzumu cietes, olbaltumus un cukurus. Saknes var ēst svaigā veidā, vārīt, cept. Pagatavo miltus, cieti, sīrupu, biezeni.
Saknes satur lielu daudzumu cietes, olbaltumus un cukurus. Saknes var ēst svaigā veidā, vārīt, cept. Pagatavo miltus, cieti, sīrupu, biezeni.
Saknes satur lielu daudzumu cietes, olbaltumus un cukurus. Saknes var ēst svaigā veidā, vārīt, cept. Pagatavo miltus, cieti, sīrupu, biezeni.
4 7 11 13 15
Laksti un saknes pret audzējiem, stimulē imūno sistēmu un veicina darba spējas pret podagras un muskuļu sāpēm, sāļu uzkrāšanās, osteohondroze, veicina barības sagremošanu, sakņu novārījums ārstē ievilkušos klepu.
4 5 7 12 13 18 24
Ļoti indīgs augs.
Indīgas visas tās daļas. Tās satur tādus alkaloīdus kā hiosciamīns, hioscīns (skopolamīns) un atropīns. Sēklas var nonāvēt pat dažu stundu laikā. Eļļu lieto ieberzēšanai pret artrītu, radikulītu, neirītu, iekšķīgi driģenes drogas lieto samērā reti. Driģene remdē sāpes.
Veicina sarkano un balto asins ķermenīšu vairošanos. Tonizē, rosina apetīti, uzlabo gremošanu, mazina dedzināšanu un vēdera uzpūšanos, kolikas, dedzināšanu, aizcietējumus, apetītes zudumu. Uzlabo urīnceļu un aknu darbību, Ārstē podagru un artrītu. Sakņu pulveris ārēji dziedē brūces, mazina kāju svīšanu.
Aizsargājama.
Aizsargājama.
Uzlējums un pulveris pret psoriāzi. Tēja stiprina organismu, mazina nogurumu, aizkavē nierakmeņu un žultsakmeņu veidošanos.
Vitamīniem bagāts antioksidants, stiprina organismu, palīdz izsargāties no vēža un sirds slimībām, atveseļoties pēc infarkta, ārstē urīnceļus un veicina kuņģa – zarnu trakta darbību, mutes veselību, pasargā no nierakmeņu veidošanos, labvēlīgi ietekmē sirdi un asinsvadus, novērš dzimumorgānu herpes infekcijas, izvada nierakmeņus, ārstē kuņģa čūlu un kariesu.
Saknes un lapas satur organiskās skābes (ābolskābes, citronskābi, skābeņskābe), C Antibakteriāls, sviedrē, ārstē klepu, veicina apetīti, lieto pie reimatisma, plaušu tuberkulozes, caurejas, dizentērijas, leikēmijas.
Indīgs augs.
Lieto lapas un saknes. Satur karotīnu, alkoloīdus, C, miecvielas, augu tauku ēļļu, ogļhidrātus, (fruktoze, saharoze, glikozi) Dzen urīnu, pret iekaisumiem, antiseptisks, dziedē brūces, veicina atkrēpošanu, ārstē podagru, reimatismu, tuberkulozi. Ziede sašaurina asinsvadus, palēnina sirdsdarbību, veicina abortu.
Mizas spirta izvilkumā pret spazmām, dziedē kuņģi un 12pirkstu zarnu iekaisumus, čūlas, pret ādas parazītiem un utīm, pret kašķi. Lieto vilnas mīkstināšanai, tarakānu apkarošanai, krāsvielu gatavošanai.
Jaunie dzinumi un skujas dezinficē, mazina iekaisumus, ārstē plaušas, bronhus, mutes gļotādu, mazina sāpes, nomierina, remdē slāpes, atbaida insektus. Lieto vannām, inhalācijām. Egļu sveķi ārstē sasprēgājušus papēžus un dziedē dziļas brūces.
Uzlējumi, novārījumi un sausais ekstrakts. Antibakteriāla, pret vīrusiem, pret iekaisumiem, ārstē gripas, poliomielītu, herpes vīrusa izraisītu slimību, stimulē imūnsistēmu, stiprina organismu.
Indīgs augs.
Lieto kā pret sāpju līdzekli. Toksīni, ko augs satur, var izraisīt nāvi. Spēcīgs halucinogēns, nevajadzētu izmantot kā uzjautirnāšanās, izklaides līdzekli, jo pārdozēšanas risks ir ļoti augsts. Augs satur dažādas tropāna alkaloīdu variācijas, kā atropīnu, skopolamīnu, un to bieži izmanto šamanistiskos rituālos Rietumu Amazones ciltīs. Pretsāpju līdzeklis.
Vitamīniem bagāts antioksidants, stiprina organismu, uzlabo sirdsdarbību, ārstē mazasinību, novērš vēdergraizes, veicina kuņģa un zarnu darbību, dzen žulti un urīnu, ārstē urīnceļus, šķīdina un izvada nierakmeņus.
Indīgs augs.
Antibakteriāls augs, lieto kā pretsāpju, pretiekaisumu, pretmikrobu līdzekli, pie muskuļu sāpēm, pie galvas un mugurkaula smadzeņu traumām, pie sklerozes, paralīzes, zobu un smaganu sāpēm. Sakņu novārījumu lieto pret trūci, sifilisu, dzelteno kaiti, apdegumiem, pie kaulu lūzumiem. Novārījums attīra plaušas, lieto pret plauškarsoni, migrēnu, sieviešu slimībām, garo klepu, dziedē nieres un urīnceļus. Sēklas izsauc vemšanu un caureju, lieto kā pretindi pret saindēšanos, pret cērmēm. Lieto arī pret prusakiem
Satur C, A un E vitamīnus, bagātina uzturu, lieto pret vitamīnu badu, angīnu, gripu un bronhītu, mazina vēdera aizcietējumu, dzen urīnu, Saknes sviedrē, veicina atkrēpošanu. Pret noslieci uz histēriju, emocionālu nestabilitāti, jutīgumu pret laika maiņām, pret migrēnu un galvas reiboņiem, plaušu slimībām, sirds pārsitieniem, reimatismu un podagru, menstruālā cikla nojukšanas gadījumos, pie klimaksa sarežģījumiem mazina karstumus.
Labvēlīgi ietekmē un stimulē organisma imūnsistēmu, stiprina visu organismu, uzlabo pašsajūtu, mazina kuņģa skābes izdalīšanos paplašina asinsvadus un nomierina asinsspiedienu, sašaurina audus un mazina ādas sekrētu izdalīšanos, pret parazītiem. Sēklu eļļu lieto romaterapijā pret galvassāpēm, bet lakstus ar ziediem tautas medicīnā lieto pret galvassāpēm, paaugstināta asinsspiediena gadījumā, deguna asiņošanas novēršanai, kā arī pret caureju. Ģerānijas tēja un eļļa noder pēc pārslodzes svētkos.
17
Laksti satur C vitamīnu, karotīnu, proteīnu, organiskās skābes, mikroelementus. Uzlabo elpošanas orgānu darbību, mazina iekaisumus, veicina atkrēpošanu. Palīdz pret bezmiegu.
Labvēlīgi ietekmē un stimulē organisma imūnsistēmu, stiprina visu organismu, uzlabo pašsajūtu, mazina kuņģa skābes izdalīšanos paplašina asinsvadus un nomierina asinsspiedienu, sašaurina audus un mazina ādas sekrētu izdalīšanos, pret parazītiem. Sēklu eļļu lieto romaterapijā pret galvassāpēm, bet lakstus ar ziediem tautas medicīnā lieto pret galvassāpēm, paaugstināta asinsspiediena gadījumā, deguna asiņošanas novēršanai, kā arī pret caureju. Ģerānijas tēja un eļļa noder arī otrā dienā pēc Līgo svētkiem.
Antibiotika. Vitamīniem bagāta salātiem. Bagātina uzturu, normalizē asinsriti, aptur iekšējo asiņošanu, menstruālo asins plūdu apturošs līdzeklis, veicina sievietes veselību.
Pret vitamīnu trūkumu, nieru un kuņģa slimībām, podagru, reimatismu. Samazina skābi visā organismā un sekmē sāļu izvadīšanu no locītavām. Sulai ir pretonkoloģiska iedarbība, tā samazina holesterīnu. Piedod pikantu garšu zaļajiem salātiem, tās var arī sautēt kopā ar gaļu vai ieskābēt ziemai un izmantot zupās skābu kāpostu vietā.
Skalojumiem, kompresēm, vannām hemoroīdu un brūču ārstēšanai. Ar svaigām mizām dziedē brūces, ar mizu novārījumu ārstē gļotādu, kuņģi un zarnas, mazina iekaisumus, tieto mutes un rīkles gļotādas skalojumiem, tēja ārstē caureju. Lieto arī alus rūgtināšanai.
Indīgs augs
Satur tanīnus, flavonus, ēteriskās eļļas, kofeīnusaponīnu. Tēja samazina caurlaidību asinsvadu sieniņām, savelk, aptur asiņošanu, anti-konvulsīvs efekts , labi iedarbojas uz dzemdes muskulatūru. Tinktūras lieto pie dažādām asiņošanām, krampjiem, saaukstēšanās, pneimoniju, pleirītu, stenokardiju, neirozes un brūču apkopšanai.
Satur F, uzlabo asins sastāvu, ārstē nervus, nieres, aknas, mazasinību, sklerozi, locītavu sāpes, veicina kaulu augšanu. Sēnalu spilveni ārstē kakla, jostasvietas un galvas sāpes, muskuļu sasprindzinājumu, sastiepumus, stīvumu, bezmiegu, krampjus un mazina tirpšanu, krākšanu. Griķu laksti un ziedi satur daudz dzelzi un antioksidantus, ārstē nervus, nieres, aknas, mazasinību un sklerozi. Uzlējumi un kompreses prêt stīvām kājām un ceļgaliem. Graudu masāža rokām un pēdām. Griķu medus ļoti spēcinošs, nomierinošs, tas mazina kaulu augšanas sāpes un palīdz lūzumu ārstēšanā, ārstē mazasinību, uzlabo asins sastāvu.
Tautas medicīnā grīsli pielieto hronisku bronhītu, reimatismu un podagras ārstēšanai.
Tautas medicīnā grīsli pielieto hronisku bronhītu, reimatismu un podagras ārstēšanai. Veicina čurāšanu, dziedē brūces, ārstē nieres, kuņģi aknas, sakneņi veicina svīšanu, mazina neirozi un menstruālos krampjus, uzlabo seksualitāti, mazina šķidruma uzkrāšanos, pret dizentēriju. Eļļa veicina gremošanu, aptur caureju, lieto pret koka baktērijām u.c. parazītiem.
Tautas medicīnā grīsli pielieto hronisku bronhītu, reimatismu un podagras ārstēšanai. Veicina čurāšanu, dziedē brūces, ārstē nieres, kuņģi aknas, sakneņi veicina svīšanu, mazina neirozi un menstruālos krampjus, uzlabo seksualitāti, mazina šķidruma uzkrāšanos.
Vidēji indīga gundega. Žāvētos augos toksiskais protoanemonīns pārveidojas anemonīnā, kurš nav toksisks.
Vidēji indīga gundega. Žāvētos augos toksiskais protoanemonīns pārveidojas anemonīnā, kurš nav toksisks.
Ļoti indīgs augs.
Aug mitrā pat ūdeņainās vietās. Izmanto, parazītu, grauzēju un insektu apkarošanai.
Vidēji indīga gundega. Žāvētos augos toksiskais protoanemonīns pārveidojas anemonīnā, kurš nav toksisks.
Vidēji indīgs augs.
Žāvētos augos toksiskais protoanemonīns pārveidojas anemonīnā, kurš nav toksisks. Lieto pie saindēšanos ka pretindi. Ārstē žulti. Šķīdina žultsakmeņus.
Satur nedaudz B2, C, PP vitamīnus un karotīnu Attīra organism, atjauno šūnas, mazina iekaisumus locītavās, attīra plaušas, uzlabo dziedzeru darbību, regulē vielmaiņu, uzlabo gremošanu, šķīdina urīnskābes sāļus un nierakmeņus, uzlabo matu augšanu.
Vitamīniem bagāts salātiem. Spēcina organismu, mazina iekaisuma procesus, uzlabo vielmaiņu, veicina urīna un sviedru izdalīšanos, mazina iekaisumu, novārījumu lietot “asins attīrīšanai”, pret klepu un reimatiskām sāpēm. Eļļa stiprina imunitāti, veicina ādas, matu un nagu elastību.
Smarža atbaida insektus, arī malārijas odus un ērces. Ogas attīra organismu un stiprina locītavas, mazina caureju un iekaisumus. Mizas novārījums dzen urīnu, nierakmeņus. Lapas ārstē augoņus. Pirts slotas attīra, stimulē organismu, mazina svaru, rada iekšēju harmoniku. Kompreses pret kaulu sāpēm, klepu un bronhītu.
Pirtstējai. Attīra organismu, nomierina, dziedē brūces un uzlabo gremošanas sistēmas, mazina vēdera uzpūšanos, veicina izsvīšanu.
Pirtstējai. Attīra organismu, nomierina, dziedē brūces un uzlabo gremošanas sistēmas, mazina vēdera
Ļoti indīgs augs. Saindēšanās sākas ar siekalošanos, reiboni, vemšanu, caureju, var izraisīt krampjus, kam seko sirds muskuļu paralīze. Tautas medicīnā izmanto kā narkotiku, caurejas, sviedrējošu un urīnu dzenošu līdzekli. Dziedē brūces, čūlas, attīta asinis.
Veicina asins recēšanu. Antibakteriāls, diurētiķis, sviedrēšanas, caurejas līdzeklis, tonizē un nomierina. Novārījumu un izvilkumus lieto pret dzelti, malāriju, sirds mazspēju, vairogdziedzera slimību, dzemdes asiņošanu, aizcietējumiem, hepatītu, reimatismu, podagru, nefrītu, artrītu, cistītu, rahītu, migrēnu, bronhiālo astmu, Vidēji indīgs augs.
Ogu novārījums ar medu mazina klepu. Mizu uzlējums lieto ginekoloģijā pret asiņošanu, aptur iekšēju asiņošanu, ārstē kuņģa, zarnu traktu un hemororoīdus, lieto rētu skalošanai, kalka skalošanai un atklepošanai. Zaru slotiņas ir maigas un nomierinošas, lai ārstētu hemoroīdus, vajag sēdēt uz irbenes slotiņas. Kompreses sirds apvidū pazemina asinsspiedienu.
Indīgs augs. Ļoti indīgas ogas.
Antiseptisks, pretiekaisuma un pretsāpju līdzeklis, atbaida insektus. No ziediem gatavo kompreses, liek uz brūcēm. Noturēts aukstā ūdenī der kakla skalošanai pret angīnu, bet karsets un tēja mazina sāpes.
Antiseptisks, pretiekaisuma un pretsāpju līdzeklis, atbaida insektus.
No ziediem gatavo kompreses, liek uz brūcēm. Noturēts aukstā ūdenī der kakla skalošanai pret angīnu, bet karsēts un tēja mazina sāpes.
Antiseptisks, pretiekaisuma un pretsāpju līdzeklis, atbaida insektus.
No ziediem gatavo kompreses, liek uz brūcēm. Noturēts aukstā ūdenī der kakla skalošanai pret angīnu, bet karsēts un tēja mazina sāpes.
Vitamīniem bagāts antioksidants, stiprina organismu, nomāc sliktu dūšu, uzlabo sirdsdarbību, ārstē mazasinību, uzlabo ēstgribu, novērš vēdergraizes, veicina kuņģa un zarnu darbību, dzen žulti un urīnu, ārstē urīnceļus un izvada nierakmeņus. Komprese palīdz atbrīvoties no vasarraibumiem.
Jasmīna smarža atbrīvo nervu spriedzes, mazina depresijas, nomierina nervus, stiprina jūtas, noskaņo uz garīgumu, stimulē jaunradi, oriģinālu ideju rašanos. Nostiprina pašcieņu, labklājības izjūtu. Rada atbrīvotību kautrīgiem cilvēkiem un pastiprina partneru savstarpēju saprašanos, uzlabo gan seksu, gan miegu.
Kabacis satur vairāk minerālvielu nekā ķirbji – varu, dzelzi, fosforu, kalciju un magniju. Novērš vielmaiņas traucējumus , ārstē kuņģa un zarnu trakta, sirds slimības, sekmē vielmaiņu, holesterīna izvadīšanu, tīra organismu, likvidē neorganiskās skābes, kas rodas, lietojot sāli, cukuru, miltu izstrādājumus un taukus, veicina tūskas samazināšanos, uzlabo urīnskābes vielmaiņu, mīkstina vēderu, mazina aptaukošanos.
Antiseptiķis. Kompreses, vannas, skalojumi un tējas ārstē elpošanas ceļu slimības, celulītu, artrītu, pinnes, blaugznas, uzlabo vielmaiņu, izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu, ārstē muguras sāpes, mazina radikulītu un muskuļu spazmas, krampjus, uzlabo asinsriti, pret aptaukošanos, pārēšanos un pārlieku alkoholu, uzlabo intuīciju, ieteicams pie nervu vājuma, sliktas atmiņas, bezmiega. Atbaida insektus. Tīra enerģētisko lauku, relaksē.
Apetītes rosināšanai, gremošanas un kuņģa darbības uzlabošanai. Mazina kuņģa un zarnu krampjus, vēdera uzpūšanos, novērš sāpes menstruāciju laikā Ārstē elpceļu iekaisumus un bronhīta gadījumos. Nomierinošs līdzeklis bezmiega, nervozitātes, histērijas, melanholijas gadījumos.
Attīra organismu caur aknām un žultij. Uzlabo vielmaiņu, veicina kuņģa sulas un aizkuņģa dziedzera sulas izdalīšanos. Ziedos esošajām rūgtvielām ir diurētiskas īpašības, pret reimatismu, artrītu, tūsku, nieru slimībām. Paplašina asinsvadus, pazemina asinsspiedienu, veicina asinsizplūdumu uzsūkšanos pēc insulta
Attīra organismu, ārstē sāpes, garīgu pārslodzi, bezmiegu, epilepsiju, astmu, akūtu bronhītu, angīnu, apdegumus, izsitumus, ārstē nieres, urīnpūsli, dzen urīnu, mīkstina vēderu, izvada toksiskas vielas, uzlabo seksualitāti, mazina grumbas un atjauno ādas šūnas. Sēklu komprese pret mastītu, reimatismu, apdegumiem, izsitumiem, nobrāzumiem. Sēklu emulsija mazina klepu, astmu ārstē dzimumorgānu slimību.
Savvaļas antibiotika. Ārēji ārstē iekaisumus, brūces, sasitumus, kompreses mazina sāpes plecos un jostasvietā.Ārstē cukura diabētu, bezmiegu, fizisko vājumu, tūsku, čūlu. Lieto arī pie garīgās atpalicības.
šķiedrvielas, itamīns C, uzlabo vielmaiņu, veicina gremošanu un nomāc pūšanas procesu zarnās, rosina vēdera izeju, dzen urīnu, noder pret aterosklerozi un plaušu iekaisumiem, veicina atkrēpošanu, uzlabo asinsrites sistēmas darbību. Sarīvētus liek uz slikti dzīstošām brūcēm, sulas kompreses – pie apdegumiem, ādas slimībām.
Kompreses, vannas, skalojumi un tējas nomierina, mazina nomāktību, attīra organismu, uzlabo matu un ādas veselību Iedarbība - pretiekaisuma, žultsdzenošā zarnu darbības veicinātāji. Slimības - kunģa un 12 zarnu čūla, gastrīts, caureja, holecistīti, hepatīti, mutes dobuma saslimšanas, aknu slimības, nierakmeņi, strutainas brūces, vaļējas brūces, klimakss. Palīdz novērst haluciogēnu vielu iedarbību.
Indīgs augs.
4 5 7
Vidēji indīgs augs. Kāpnītes sakneņi mazina klepu
Satur ļoti daudz C, attīra organismu, izvada urīnskābes sāļus, paplašina asinsvadus, izvada urīnu, mazina tūskas, stiprina sirds darbību, pazemina asinsspiedienu, veicina siekalu sekrēciju, gremošanu un aizkuņģa dziedzera darbību, šķīdina neorganiskos sāļus, likvidē pūšanas baktērijas zarnās, ārstē reimatismu, bronhitu, mazina uztūkumu un zilumus, noņem pampumu.
Aspirīna aizstājējs, pret kaulu sāpēm, reimatismam, podagrai, ādas slimībām, kompresēm, pret augoņiem, nevajadzētu lietot cilvēkiem, kuriem ir gastrīts, kuņģa čūla. Mazina asinsspiedienu, pazemina temperatūru, šķidrina asinis, stiprina asinsvadu sieniņas.
Aspirīna aizstājējs, pret kaulu sāpēm, reimatismam, podagrai, ādas slimībām, kompresēm, pret augoņiem, nevajadzētu lietot cilvēkiem, kuriem ir gastrīts, kuņģa čūla. Mazina asinsspiedienu, pazemina temperatūru, šķidrina asinis, stiprina asinsvadu sieniņas.
Aspirīna aizstājējs, pret kaulu sāpēm, reimatismam, podagrai, ādas slimībām, kompresēm, pret augoņiem, nevajadzētu lietot cilvēkiem, kuriem ir gastrīts, kuņģa čūla. Mazina asinsspiedienu, pazemina temperatūru, šķidrina asinis, stiprina asinsvadu sieniņas.
Aizsargājams augs. Lieto spirta izvilkumos kā balzāmu. Aspirīna aizstājējs, pret kaulu sāpēm, reimatismam, podagrai, ādas slimībām, kompresēm, pret augoņiem, nevajadzētu lietot cilvēkiem, kuriem ir gastrīts, kuņģa čūla. Mazina asinsspiedienu, pazemina temperatūru, šķidrina asinis, stiprina asinsvadu sieniņas.
Aizsargājams augs. Aspirīna aizstājējs, pret kaulu sāpēm, reimatismam, podagrai, ādas slimībām, kompresēm, pret augoņiem, nevajadzētu lietot cilvēkiem, kuriem ir gastrīts, kuņģa čūla. Mazina asinsspiedienu, pazemina temperatūru, šķidrina asinis, stiprina asinsvadu sieniņas.
tiprina organismu, uzlabo redzi un pašsajūtu, cīnās pret vēzi, stiprina kaulus, ārstē asinsvadus, nieres, dzen urīnu, maskas atsvaidzina sejas ādu, likvidē maisiņus un zilos riņķus zem acīm, komprese ārstē iekaisumus, ekzēmas un apdegumus. Novārījums dziedē tulznas un sacietējumus, sasprēgājušu roku ādu. Sula palīdz aknām filtrēt toksiskās vielas.
Svaigas kārveļu lapas satur ēteriskās eļļas, C vitamīnu, minerālvielas, saknes satur līdz 28% cieti, 1,2-1,8% taukus. Lieto uzturā. Lapas un dzinumus izmanto pie zupām, salātiem. Sakneņus lieto ēdienos svaigā, vārītā un ceptā veidā. Var sālīt vai kaltēt ziemai. Tautas medicīnā kārveļu lapas lieto gan caurejas, gan urīnpūšļa un elpošanas orgānu slimību gadījumā.
Kastaņu ziedu tēja palīdz zaudēt svaru. Aizsargā sirdi. Samazina holesterīnu. Cīnās pret vēzi. Kontrolē asinsspiedienu. Mazina osteohondrozes, reimatisma un locītavu sāpes, atvieglo hipertonijas un asinsrites slimību sagādātās ciešanas. Ar svaigiem kastaņiem var masēt slimās vietas.
Saknes mizas gļotvielas mīkstina, mazina klepu, atjauno šūnas, mazina iekaisumus, aizsargā mutes, rīkles, kuņģa gļotādas nervu galus no kairinājuma, veicina medikamentu lēnāku uzsūkšanos. Pielieto elpošanas ceļu, caurejas, akūta gastrīta, kuņģa – zarnu trakta gļotādu čūlu ārstēšanai.
No augļiem gatavo ievārījumu, sīrupu, sulu, kompotu, ķīseli, želeju, kvasu. Iecukurotas ogas var ilgi saglabāt svaigā veidā. Kaltētus augļus kopā ar sēklām samaltus pulverī pielieto kā piedevas saldajām zupām, ķīseļiem, biezputrām. No kaltētiem ziediem un lapām gatavo dzērienu.
Lakstus uz ziedus izmanto kā novārījumus, kas dzen urīnu, tonizē, mazina temperatūru, lieto pret mutes un rīkles iekaisumiem, dzimumceļu iekaisumiem.
Vitamīniem bagāti augļi. Ārstē iekaisumus, angīnu, herpes vīrusu, cukura diabētu uzlabo vielmaiņu un asins sastāvu. Svaigas lapas ārstē hroniskas čūlas, strutojošas brūces, lapu un zaru novārījums ārstē dizentēriju, veicina vēdera izeju, nomierina, noņem sāpes un karsoņus. Ieteicama klimaksa periodā un sāpīgām menstruācijām.
Stiprina imunitāti. Ārstē prostatu un kuņģa slimības, veicina gremošanu, mazina galvassāpes, bezmiegu, ārīgi palīdz pret iekaisumiem, audzējiem un alerģijām, var izmantot kāju peldēm pret kāju sēnītēm un svīšanu. No sakņu miltiem raudzējot iegūst spirta dzērienu. Gatavo salātus, zupas. Saknes svaigā un vārītā veidā izmanto kā sparģeļus un kāpostus. No kaltētu sakņu miltiem gatavo piena un saldās biezputras, cep pankūkas. Apgrauzdētas kaltētas saknes izmanto kafijas dzēriena gatavošanai.
Mīkstina vēderu, ārstē tuberkulozi, ārstē astmu, mīkstina un ārstē klepu, lieto pret saaukstēšanos.
Svaigus lieto pie vitamīnu bada. Tēja nomierina. Vannas un skalojumi mutei, acīm, ādai un gļotādai, mazina izsitumus un niezi, ārstē hemoroīdus, konjunktivītu.
Vitamīniem bagātas salātiem. Dezinficē, nomāc smakas. Lieto pret vēdera uzpūšanos, kuņģa spazmām, muskuļu sāpēm, menstruāciju sāpēm, sekmē atkrēpošanu, stimulē piena sekrēciju, uzlabo apetīti, mazina iekaisumus.
7 11 . Visam augam piemīt ķiploku aromāts. Lapas un saknes izmanto kā ķiploku aizvietotāju piedevas veidā salātos, zupās, gaļas ēdienos. Sasmalcinātus zaļumus izmanto kā piedevu sinepēm. Dabiskā vidē izplatīts Kaukāzā, Latvijā stāda dārzos kā garšaugu.
Nostiprina imūnsistēmu. Anti-bakteriālas, pretsēnīšu un pretvīrusu īpašības.
Stimulē organisma darbību, cīnās pret vēzi, samazina holesterīnu, regulē asinsspiedienu Atvieglo gāzu izvadi, veicina gremošanu, atvieglo locītavu sāpes, pret reimatismu, ārstē sauso klepu un aizsērējumu, mazina ausu sāpes un zvanīšanu ausīs, novērš zobu sāpes, stimulē seksuālo enerģiju, atbaida insektus.
Ķirbji veicina kaulu dzīšanu un neorganisko sāļu izvadīšanu no organisma, atjauno saistaudus, skrimšļaudus un kaulaudus, noder pie trūcēm, orgānu noslīdējumiem, saistaudu vājumu un biežiem izmežģījumiem. Sula B karotīna avots un stiprina organisma aizsargspējas, baro šūnas, samazina asinsspiedienu, stimulē vielmaiņu, attīra organismu, izvada lieko holesterīnu, izvada lieko šķidrumu. dziedē un atjauno locītavu darbību. Stīgas dzen urīnu, palīdz sirds un nervu mazspējas gadījumā. Miza stiprina matus, nagus un zobus. Mīkstums mugurkaula un locītavu masāžām, ādas kopšanai, dziedē izsitumus un ekzēmas. Sēklas ārstē locītavas, atjauno gļotādu mitrumu, lieto onkoloģisko slimību profilaksei.
Augļi un lapas vitamīniem bagāti salātiem. Tēja uzlabo urīnskābes vielmaiņu, mazina iekaisumus, stiprina locītavas. Aizsargā sirdi, cīnās pret vēzi, novērš bezmiegu, palēnina novecošanu, pasargā no Alcheimera slimības.
Pret sliktu dūšu un kuņģa-zarnu trakta traucējumiem, kā arī pretsāpju līdzeklis. Lieto pie hipertensijas, akūtas elpošanas ceļu infekcijas, malārijas, pie iekšējo un ārējo asiņošanu.
Lieto kā pretvīrusu un tonizējošu līdzekli. Vitamīniem bagāta sula, kas satur askorbīnskābi. Ir izteikts pretvīrusu, tonizējošs, kā arī antibakteriāla darbība. Lapās ir antiseptiskas, pretsāpju, uzlabo gremošanu, normalizē kuņģa un zarnu trakta darbu, noņem bakteriālo iekaisumu, labvēlīgi iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu, uzlabo muskuļu darbību, normalizē asinsriti un aptur asiņošanu, samazina asinsspiedienu, noņem sāpes locītavās. Lapas lieto pie nieru slimības, urīnpūšļa iekaisuma un pie dzeltenās kaites. Svaigas lapas liek uz brūcēm, tvaicētas lapas uz augoņiem. Ziedu tēja veicina sirdsdarbību un potenci. Kļavu lapu slota pirtī mazina naidu, dusmas.
Mazina iekaisumus un veicina dzīšanu un atjaunošanos Kuņģa, divpadsmitpirkstu zarnas čūlas, žults ceļu, žultspūšļa, aknu, acu, ausu, smaganu, iekaisuma gadījumos. Iedarbojas nomierinoši, pazemina asinsspiedienu, stimulē sirdsdarbību, mazina menstruāciju, dzemdību un pēcdzemdību sāpes.
Vidēji indīgs augs. Tāpēc nav ieteicams lietot iekšķīgi. Kompreses ārstē augoņus, hemoroīdus, dermatītu. Auga izvilkums un sēklas mazina zobu sāpes.
Satur līdz 12% cukura, ābolskābi u.c skābes, miecvielas,krāsvielas, flavonolu, vitamīnus P, C, B, karotīnu, celulozi, mikroelementus, pektīnu, sēklas satur taukskābju eļļas. Uzlabo sirds darbību un gremošanu, stiprina zarnas, ārstē aterosklerozi, kuņģa un zarnu trakta slimības, sula ir savelkoša, normalizē sirds darbību un pazemina asinsspiedienu. Ogas izmanto desertiem, kompotiem, ievārījumiem, vai kaltē kā rozīnes.
Iesaka lietot organisma attīrīšanai pēc piesārņojuma. Arī pēc medikamentu lietošanas un ķīmijterapijas. Iedarbība – antiseptiska, pretiekaisuma, aptur asiņošanu, dzen urīnu, veicina nieru darbību, stiprina matus un kaulus. Mazina čūlas, pinnes, ekzēmas, furunkuli, strutainas brūces, mutes dobuma slimības, plaušu tuberkulozi, angīnu, balsenes slimības, tūskas. Kosu iesaka pievienot sieviešu tējai, lai mazinātu dzemdes asiņošanu hemoroidālo asiņošanu un šķīdinātu nierakmeņus.
Ļoti aizsargājams augs. Iesaka lietot organisma attīrīšanai pēc piesārņojuma. Arī pēc medikamentu lietošanas un ķīmijterapijas. Tā aug skābās augsnēs un ļoti labi uzkrāj silīciju. Tas ir vajadzīgs ādai, matiem, nagiem un kauliem. Ja izkrīt mati, kosas tēju var lietot iekšķīgi un ārīgi. Iedarbība – antiseptiska, pretiekaisuma, aptur asiņošanu, dzen urīnu, veicina nieru darbību, stiprina matus un kaulus. Mazina čūlas, pinnes, ekzēmas, furunkuli, strutainas brūces, mutes dobuma slimības, plaušu tuberkulozi, angīnu, balsenes slimības, tūskas. Kosu iesaka pievienot sieviešu tējai, lai mazinātu dzemdes asiņošanu hemoroidālo asiņošanu un šķīdinātu nierakmeņus.
Iesaka lietot organisma attīrīšanai pēc piesārņojuma. Arī pēc medikamentu lietošanas un ķīmijterapijas. Iedarbība – antiseptiska, pretiekaisuma, aptur asiņošanu, dzen urīnu, veicina nieru darbību, stiprina matus un kaulus. Mazina čūlas, pinnes, ekzēmas, furunkuli, strutainas brūces, mutes dobuma slimības, plaušu tuberkulozi, angīnu, balsenes slimības, tūskas. Kosu iesaka pievienot sieviešu tējai, lai mazinātu dzemdes asiņošanu hemoroidālo asiņošanu un šķīdinātu nierakmeņus.
Iedarbība – kosmētiska, antiseptiska, pretiekaisuma, aptur asiņošanu, dzen urīnu, veicina nieru darbību, stiprina matus un kaulus. Slimības – čūlas, pinnes, ekzēmas, furunkuli, strutainas brūces, mutes dobuma slimības, nierakmeņi, plaušu tuberkuloze, angīna, balsenes slimības, tūskas. Podagra, klimakss, hemoroidālā asiņošana , dzemdes asiņošana, ostreoporoze, tuberkuloze.
Tautā saukti par ašķiem. Iedarbība – kosmētiska, antiseptiska, pretiekaisuma, aptur asiņošanu, dzen urīnu, veicina nieru darbību, stiprina matus un kaulus. Slimības – čūlas, pinnes, ekzēmas, furunkuli, strutainas brūces, mutes dobuma slimības, nierakmeņi, plaušu tuberkuloze, angīna, balsenes slimības, tūskas. Podagra, klimakss, hemoroidālā asiņošana , dzemdes asiņošana, ostreoporoze, tuberkuloze.
Indīgs augs. Visas auga daļas indīgas. Ogas uz ādas izraisa apsārtumu un čūlu veidošanos. Ogas apēdot, rodas kuņģa un zarnu trakta iekaisums, apgrūtināta elpošana, delīrijs. Iespējami asinsrites traucējumi.
Satur B, C, K, F, Ca, Na, Mg. Sula stiprina organismu, uzlabo asins sastāvu, paaugstina asinsspiedienu hipotensijas gadījumā, ārstē zarnu kataru, atbrīvo zarnu traktu no sārņiem. Uzlabo ēstgribu, veicina gremošanu, antibakteriāla iedarbība.
Sula paplašina asinsvadus, stiprina sirdsmuskulatūru, uzlabo sirds darbību, mazina infekciju. Novārījumi ārstē elpošanas ceļus, urīnceļus, nieres. Izvilkums medū ārstē stomatītu. Izvilkums spirtā veicina matu augšanu. Viss augs ir jauka pikanta garšviela salātiem, gaļas, dārzeņu un olu ēdieniem. Marinētas kreses ar fenheli aizstāj kaperus. Tos nevar ēst lielos daudzumos! Ar ziediem grezno ēdienu.
Antiseptisks, spazmolitisks pretsāpju līdzeklis. Stiprina sirdi un asinsvadus, lieto pret leikēmiju, pret epilepsiju, histēriju, pret vēzi, šķīdina nierakmeņus, dzen urīnu, , lieto pie nieru mazspējas, veicina seksuālo aktivitāti, novērš mēnešreižu cikla traucējumiem, veicina dzemdes muskulatūru, dziedē strutojošas brūces, konjunktivītu, Pastiprināta iedarbība lietojot kopā ar ingveru un melniem pipariem. Safrāns ir aromātiska garšviela, ko izmanto konditorejā un kulinārijā.
Indīgs augs. Negatavi augļi ir ļoti indīgi! Gatavo tējas, novārījumu, šķidro un sauso ekstraktu, preparātu ramnilu; mizas pulveris ietilpst preparātos vikalīnā un vikairā. Lieto pret hronisku aizcietējumu un vēdera izejas mīkstināšanai, aizcietējumu novēršanai, gremošanas sistēmas attīrīšanai, organisma tonizēšanai.
Lieto pie iekšēju traumu ārstēšanas pēc operācijas. Veicina gļotādas dzīšanu.
Kukurūzai mazina gremošanas traucējumus un alerģiju pret lipekļa olbaltumu, dzen žulti, ārstē urīnpūšļa iekaisumus un hepatītu, veicina žults un nierakmeņu izdalīšanos, mazina tūskas, aptur asiņošanu. KUKURŪZA drīksnas (kopā ar irbuļiem) ievāc vālīšu nogatavošanās periodā, sākot ar piengatavības stadiju. Droga satur eļļu, ēterisko eļļu, saponīnus, C un K . Gatavo uzlējumu, ekstraktu novārījumu.
Kompreses, vannas, skalojumi un tējas: antiseptiskas, nomierina, dziedē brūces un uzlabo gremošanas sistēmas, mazina vēdera uzpūšanos, veicina izsvīšanu. Kompreses: ziedu uzlējumi matiem un ādai, stublāji pret alerģiju, nogurumu, nogurušām kājām. Pirtī pret stresu, ārstē ādu un acis, iekaisumus un pinnes, vairo skaistumu un uzlabo miegu.
Kompreses, vannas, skalojumi un tējas: antiseptiskas, nomierina, dziedē brūces un uzlabo gremošanas sistēmas, mazina vēdera uzpūšanos, veicina izsvīšanu. Kompreses: ziedu uzlējumi matiem un ādai, stublāji pret alerģiju, nogurumu, nogurušām kājām. Pirtī pret stresu, ārstē ādu un acis, iekaisumus un pinnes, vairo skaistumu un uzlabo miegu.
Kompreses, vannas, skalojumi un tējas: antiseptiskas, nomierina, dziedē brūces un uzlabo gremošanas sistēmas, mazina vēdera uzpūšanos, veicina izsvīšanu. Kompreses: ziedu uzlējumi matiem un ādai, stublāji pret alerģiju, nogurumu, nogurušām kājām. Pirtī pret stresu, ārstē ādu un acis, iekaisumus un pinnes, vairo skaistumu un uzlabo miegu.
5 7 . Kompreses, vannas, skalojumi un tējas: antiseptiskas, nomierina, dziedē brūces un uzlabo gremošanas sistēmas, mazina vēdera uzpūšanos, veicina izsvīšanu. Kompreses: ziedu uzlējumi matiem un ādai, stublāji pret alerģiju, nogurumu, nogurušām kājām. Pirtī pret stresu, ārstē ādu un acis, iekaisumus un pinnes, vairo skaistumu un uzlabo miegu.
Indīgas visas auga daļas. Sakneņi mazina klepu, ārstē alkoholismu, izsauc vemšanu, izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu.
Kurpīte zilā (Aconitum napellus) foto: x Ļoti indīgs augs. Saindēšanās notiek, ja lieto iekšķīgi pašārstēšanās nolūkā ziedu izvilkumu spirtā vai ūdenī. Pazīmes: dedzinoša sajūta mutē, siekalošanās, vemšana, caureja, aizdusa, nejūtīgums, galvassāpes, reibonis, vēlāk elpošanas traucējumi, paralīze, reizēm iestājas nāve. Dažreiz lieto arī grauzēju iznīcināšanai.
Graudi ārstē ar zarnu vēzi, novērš aizcietējumus, samazina holesterīnu, samazina triekas risku, uzlabo gremošanu. Dīgsti atjauno organismu un veicina ādas, matu un nagu elastību.
Vitamīniem bagātas ogas salātiem. Tonizē un spēcina organismu. veicina gremošanas un vielmaiņas procesus, ārstē aterosklerozi, aknas un sirds mazspēju
Tautas medicīnā lieto epilepsijas, mazasinības ārstēšanai, kā vemšanas, caurejas un diurētisku līdzekli. Ārīgi lieto svaigu sulu vai ziedi čūlu, apdegumu, strutojošu brūču ārstēšanai, kārpu un varžacu nodzīšanai, difterijas slimnieku kakla skalošana
Satur lielu daudzumu organisko skābju, palīdz izlīdzināt skābes daudzumu kuņģī, stimulē metabolismu un normalizē asins apgādi smadzenēs, tonizē organismu. Lieto pie psihiskiem un fiziskiem traucējumiem, ožas traucējumiem, pie diabēta, atjauno šūnas, ārstē neirozi, mazina stresu, palīdz koncentrēt uzmanību, uzlabo atmiņu. Var izmantot pie astēnijas un Parkinsona sindroma, bezmiega. Labs centrālās nervu sistēmas stimulators. Stiprina imunitāti.
Krūšu zāle. Ārstē plaušas, ārstē astmu, un mazasinību. Regulē iekšējas sekrēcijas dažu dziedzeru darbību, pastiprina asinsrades procesu (pateicoties mikroelementu kompleksa saturam). Apveltīts ar asins apturošu, atkraukājošu, vieglu sienošu, diurētisku, pretiekaisuma, antiseptisku un brūču dziedošu darbību.
Konservants. Visām augu daļām ir olbaltumvielas, fruktoze, minerālvielas, C vitamīns un karotīns. Lapas, stublājus un sīpolus izmanto kulinārijā, salātiem, sautējumiem, mērcēm. Svaigās lapās ietīta gaļa lēnāk bojājas. Ārstē kuņģi un zarnas, pazemina asinsspiedienu un holesterīna līmeni asinīs, uzlabo apetīti, attīra asinis, lieto pret mēri, holeru un cingu, infekcijām, iekaisumiem, drudzi, bronhītu, reimatismu un radikulītu.
Darva un skujas satur ēteriskās eļļas. Ārstē klepu, dzen cērmes, dziedē brūces. Uzlējumi: 1) 100 gr. skujas/ 500 ml spirts pēc 3 nedēļām 20 pilienus izšķīdina 100 ml ūdenī, 2-3 reizes dienā pret klepu 2) 100 gr. darvas/ 600 ml spirts pēc 3 nedēļām 10 pilienus izšķīdina 100 ml ūdenī, 2-3 reizes dienā pie klepus, kā arī pret cērmēm. Pie gripas un neiralģijas uzlējumu izšķīdina ar ūdeni (1:1) ierīvē deniņus un locītavas.
Ļoti indīgs augs. Svaiga lakstu sula rada alerģiskus izsitumus, niezi, čūlas. Tautas medicīnā lieto ēteriskās eļļas. Ārstē garo klepu, caureju, izvada gāzes, mazina sāpes.
Miza paplašina asinsvadus, tonizē vēnas, nostiprina kapilārus, samazina iekaisumus asinsvados, samazina holesterīnu, ārstē priekšdziedzeri. Rieksti ārstē ādu, uzlabo atmiņu, pazemina holesterīnu, novērš reimatismu. Pirtī pastiprina garīgās spējas, mazina stresu, vairo skaistumu.
Sakne ir indīga. Lapas un stumbri kompresēs mazina mugura sāpes, novārījums ārstē nieru slimības, sakneņus lieto pret trihomonām. Sakņu pulveris atbaida tarakānus.
Tēja, kompreses, pulveris un salāti ārstē iekaisumus, drudzi, reimatismu, hemoroīdus, cistītu, hipertoniskās slimības, bronhītu, pneimoniju, angīnu, balsenes slimības, čūlas, apdegumus, paaugstinātu uzbudinātību, bezmiegu. Liepa nomierina, dzen urīnu, attīra ādu, sviedrē, atjauno gļotādu.
Lieto kulinārijā, kosmētikā, organisma skalošanai, kompresēm un vannām, Stiprina imunitāti un garīgo veselību, cīnās pret artrītu un vēzi, aizsargā sirdi, ārstē nieres, aterosklerozi un diabētu, atvieglo astmu un hronisku klepu, uzlabo gremošanu, mīkstina vēderu. Linu masāža mazina muguras sāpes, veicina asinsriti, novērš tirpšanu, spēcina organismu.
Antitoksisks. Lucernu lieto reimatisma, radikulīta, nieru iekaisumu, podagras, anēmijas, cistīta, čūlas, sirds- asinsvadu un elpošanas sistēmu, alerģijas, ādas slimību gadījumā. Samazina holesterīna līmeni asinīs, efektīvi samazina asins spiedienu, novērš audzēju attīstību, paaugstina imunitāti, nostiprina zobu emalju, novērš kariesa attīstību, atvieglo hronisku drudzi, anēmiju, asins rites traucējumus.
Antitoksisks. Lucernu lieto reimatisma, radikulīta, nieru iekaisumu, podagras, anēmijas, cistīta, čūlas, sirds- asinsvadu un elpošanas sistēmu, alerģijas, ādas slimību gadījumā. Samazina holesterīna līmeni asinīs, efektīvi samazina asinspiedienu, novērš audzēju attīstību, paaugstina imunitāti, nostiprina zobu emalju, novērš kariesa attīstību, atvieglo hronisku drudzi, anēmiju, asins traucējumus.
2 3 4 5 7 13 14 21 23 . Salātos rīvēti sakneņi un lapas pret mazasinību. Vīriešu zāle. Laksti mazina galvassāpes, dziedina brūces un veicina matu augšanu, sutina tūsku, baļļā sutināti pret kaulu sāpēm. Sakneņi pret nieru un urīnpūšļa iekaisumu, mazina podagras un reimatisma sāpes, ārstē astmu
Lieto pret alerģijām, pret baltiem ziediem. Lakstus izmanto piena skābēšanā un siera gatavošanā.
Attīra organismu, mazina tūsku. Uzlējums ārstē vēnas, tēja pret paaugstinātu jūtīgumu, depresiju un bezmiegu, relaksē, mazina šķidruma uzkrāšanos organismā. Lakstus izmanto piena skābēšanā un siera gatavošanā. No saknēm, iegūst skaistu sarkanīgu, bet no lakstiem dzeltenu krāsvielu.
Savelkoša iedarbība, ārstē iekaisušas mandeles, labdabīgos audzējus un cistu, mazina dziedzeru pietūkumu. Šķīdina urīnceļu akmeņus un nierakmeņus. Lakstus izmanto piena skābēšanā un siera gatavošanā. No grauzdētām sēklām var gatavot madaru kafiju.
Pazīstams miega līdzeklis, mazina gremošanas traucējumus, ārstē tievās zarnas epitēliju, uzlabo barības asimilēšanos. Nenogatavojušās sēklas satur alkoloīdus, izraisa narkomāniju, tādēļ jālieto piesardzīgi.
Pazīstams miega līdzeklis, mazina gremošanas traucējumus, ārstē tievās zarnas epitēliju, uzlabo barības asimilēšanos. Nenogatavojušās sēklas satur alkoloīdus, izraisa narkomāniju, tādēļ jālieto piesardzīgi.
Lieto sirds neirozes gadījumā, bieži kopā ar baldriāna, māteres,
– visas auga daļas ir indīgas, jālieto uzmanīgi.
Viena vai divu zvanveidīgo ziedu apēšana pieaugušiem īpaši nekaitēs. Apēdot lielos daudzumos, Maijpuķīte izraisa sāpes mutē, nelabumu, vemšanu, krampjus un caureju. Cilvēkiem ar sirds problēmām vajadzētu īpaši uzmanīties, jo toksīni var palēnināt sirds sišanos vai izraisīt sirds aritmiju.
Pret iekaisumiem, veicina atkrēpošanu. Slimības, ko ārstē – kuņģa un 12 pirkstu zarnu čūla, gastrīts ar normālu sekrēciju, enterokolīti, mutes dobuma saslimšanas, bronhīti, furunkuli, bronhiāla astma, pneimonija, augšējo elpošanas ceļu katars.
Uzlabo aknu darbību, samaltas sēklas atjauno aknu šūnas, ārstē žultspūsli, ārstē nieres, urīnpūsli, šķīdina nierakmeņus, likvidē audzējus, ārstē iekaisumu mazā iegurņa orgānos, mazina neauglību, pastiprina sirds muskuļa spēku un mazina aizdusu, pazemina temperatūru, mazina paģiras.
Attīra organism, nomierina, dziedē brūces un uzlabo gremošanas sistēmas, mazina vēdera uzpūšanos, veicina izsvīšanu.
Antiseptiķis, nomierina, dziedē brūces un uzlabo gremošanas sistēmas, mazina vēdera uzpūšanos, veicina izsvīšanu.
Vitamīniem bagāts salātiem, ārstē aknas, nieres un urīnpūšļa kaites, atbaida insektus, saudzē gaļu, zivis, augļus, saknes no bojāšanās un pelēšanas, palīdz pret kariesu.
Elpceļu un ādas skalošanai, kompresēm un vannām, tonizē un uzmundrina, paaugstina imunitāti. Iesaka alkoholisma ārstēšanai. Veicina gremošanu, mazina gāzu uzkrāšanos, novērš un aptur caureju, mazina klepu, astmu, bronhītu, veicina atkrēpošanu. nomierina kuņģi, pret mutes dobuma un kakla infekcijām,
Eļļu pievieno vannas ūdenim reimatisma un vispārēja organisma noguruma gadījumos.
Ar antiseptisku, pretiekaisuma iedarbību.
Iesaka alkoholisma ārstēšanai, veicina gremošanu, mazina gāzu uzkrāšanos, novērš un aptur caureju, mazina klepu, astmu, bronhītu, veicina atkrēpošanu. nomierina kuņģi, pret mutes dobuma un kakla infekcijām. Eļļu pievieno vannas ūdenim reimatisma un vispārēja organisma noguruma gadījumos. Timiāna ēteriskā eļļa tiek pievienota mutes skalojamiem līdzekļiem, zobu pastām un ziepēm.
Nomierina, ārstē hipertoniskās slimības, stenokardiju, sirds-asinsvadu neirozes, sāpes sirds apvidū, klimaksa radītus traucējumus, paaugstinātu uzbudinātību, bezmiegu, neirastēniju, garīgu un fizisku pārpūli. Lieto pret paaugstinātu asinsspiedienu, paplašina asinsvadus un nomierina asinsspiedienu, stiprina sirds muskuļus, uzlabo asinsriti, palīdz sirdij darboties ritmiski.
Veicina aknu darbību. Sakneņi tiek lietoti pret žults kaitēm.
Pret matu izkrišanu. Veicina izsvīšanu, ārstē nieres, dzen žulti, pret čurāšanu gultā,
Maurloki uzlabo ēstgribu un veicina gremošanas sulu sekrēciju, tos var izmantot arī ārstnieciskajā uzturā. Maurloki noder gaļas un zivju ēdieniem, salātiem, mērcēm u.c. Tos neiesaka pievienot sparģeļiem, svaigiem zirnīšiem un pupiņām.
Viegli indīgi laksti, vidēji indīgas saknes Gundegu dzimtas augs. Satur C vitamīnu, karotīnu, cukuru un saponīnus. Lieto svaigu pavasara salātos asins attīrīšanai. Ziedu un lakstu tēja pret ādas slimībām, pret iekaisumiem, pret sāpēm, dziedē brūces, čūlas, dzen urīnu. Novārījums no saknēm un lapām pret cingu, hemoroīdiem, kārpām, kašķi, caureju, stomatītu, gingivītu. Kopā ar kumelītēm vannām pret hemoroīdiem. Kodīgās vielas žāvējot izgaro.
Aslābina, dzen urīnu, lieto pret drudzi, stimulē mēnešreizes. Saknes ir ēdamas. Var cept, sautēt un vārīt.
Nomierina, atslābina muskuļus, mazina spriedzi un nogurumu, aktivizē iekšējo orgānu darbību un nostiprina nervus, uzlabo ēstgribu, pret vēdera uzpūšanos un spazmām, remdē sāpes, sviedrē, veicina gāzu izdalīšanos, uzlabos sirdsdarbību, pazemina asinsspiedienu, lieto pie saaukstēšanās.
Ar C vitamīnu bagāts antiseptiķis. Savelk, spēcina organismu, Sula stiprina imunitāti, uzlabo redzi, veicina vielmaiņu, attīra asinis, mazina caureju un dizentēriju, ārstē mutes gļotādu, apdegumus, čūlas, cistītu, diabētu, aizsargā sirdi, cīnās pret vēzi, uzlabo atmiņu.
Atsvaidzina garšas, lieto pret nelabu dūšu, vemšanu, caureju, saaukstēšanos, gripu, pret reimatismu un nervu sāpēm.
Atsvaidzina garšas, lieto pret nelabu dūšu, vemšanu, caureju, saaukstēšanos, gripu, pret reimatismu un nervu sāpēm.
Atsvaidzina garšas, lieto pret nelabu dūšu, vemšanu, caureju, saaukstēšanos, gripu, pret reimatismu un nervu sāpēm.
Vitamīniem bagāti augļi tējai, sīrupiem un salātiem. Iedarbība – žulti dzenoša, urīnu dzenoša, organisma spēcinoša, pret sklerozes. Slimības, kuras ārstē – kunģa un 12 pirkstu zarnas čūla, holecistīti, hepatīti, aknu slimības, neirīts, cistīts, hipertoniskā slimība, bronhiālā astma, pneimonija, plaušu tuberkuloze, tūskas, avitaminoze, garīga un fiziska pārpūle, plaušu asiņošana, dzemdes asiņošana, diatēze.
Ziedi satur alkaloīdi un saponīni. Atklepošanas zāles sausu klepu ārstēšanai.
Asni samazina holesterīna līmeni, stiprina imunitāti un attīra organismu no šlakvielām, nomierina, mazina nomāktību, uzlabo matu un ādas veselību. Graudi uzlabo gremošanu, attīra organismu.
Veicina aknu darbību. Sakneņi attīra aknu un žulti.
Lapu pulveris un novārījums mazina iekaisumus, ārstē nieres un urīnvadus, mazina sāpes pēc urīnvadu apaukstēšanas, izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu. Iesaka arī cukura diabētam.
Indīgs augs. Lieto pēc smagām slimībām un operācijām. Stimulē sirdi, tonizē sirds un citus muskuļus, mazina svaru,
Indīgs augs. Īpaši indīgas ir negatavas ogas. Izraisa pastiprinātu jušanu, miegainību, elpas trūkumu, kairinājuma sajūtu rīklē. Lieto kā pretsāpju līdzekli un kā caurejas un vemšanas līdzekli. Solanīna deva, kas ir lielāka par 2,8 mg/kg izraisa nelabu dūšu, vemšanu un caureju.
Ļoti reti sastopams aizsargājams augs. Veicina intuīciju, jausmu un jušanu.
2 7 8 11 14 16 . Stiprina imunitāti. Pavasarī lapas un rudenī saknes ir ēdamas. Izmanto salātos svaigus, vārītā veidā zupās un sautējumos vai ceptus sviesta piedevu. Eļļa stiprina organismu uzlabo imunitāti.
Nomierina, mazina epilepsijas lēkmes. Izvilkums ārstē reiboni, sirds slimības, neiralģiju, kunģa slimības, uzlabo gremošanas darbību. Vannas ārstē ādas tuberkulozi, kašķi, ekzēmas, diatēzi, izsitumus, dziedē brūces un ārstē reimatismu.
Nomierina, mazina epilepsijas lēkmes. Izvilkums ārstē reiboni, sirds slimības, neiralģiju, kunģa slimības, uzlabo gremošanas darbību. Vannas ārstē ādas tuberkulozi, kašķi, ekzēmas, diatēzi, izsitumus, dziedē brūces un ārstē reimatismu.
Indīgs augs. Šķīdina nierakmeņus.
Ierīvēšana pie locītavu reimatisma, krustu sāpēm. Lapu salāti ārstē astmu, attīra un tonizē organismu, uzlabo asinsvadu un elpošanas darbību, normalizē vielmaiņu, dzen žulti, atjauno audus, veicina dzīšanu, aptur arī iekšēju asiņošanu. Kompreses ārstē iekaisumus vaļējas brūces, čūlas, ekzēmas, augoņus, apdegumus, dermatītu. Svaigas jaunas lapas lieto salātos un zupās.
1 2 3 6 7 10 12 13 14 16 17 22. Lapu salāti ārstē astmu, attīra un tonizē organismu, uzlabo asinsriti un elpošanu, normalizē vielmaiņu, dzen žulti, atjauno audus, veicina dzīšanu, aptur arī iekšēju asiņošanu. Kompreses ārstē iekaisumus vaļējas brūces, čūlas, ekzēmas, augoņus, apdegumus, dermatītu, reimatismu, locītavu sāpes. Sakņu novārījums pret ekzēmām, neregulārām menstruācijām, pie aizdusas, cukura diabēta, kā sirdslīdzeklis, dzen parazītus ārstē gastrītu ar pazeminātu sekrēciju, holecistītu, aterosklerozi, mazasinību. Skalojumi stiprina matu saknes, mazina blaugznas. Lapas saglabā produktus svaigus.
Dabīgā antibiotika. Lieto vīriešiem tējā potences stiprināšanai un priekšdziedzeru darbības uzlabošanai. Lapas satur C un B vitamīnus, ogļhidrātus, olbaltumvielas. Jaunās lapas un dzinumus izmanto salātiem, zupām, biezeņiem un pīrāgu pildījumam.
Lieto vannām, ārstē neirozi, sausu ekzēmu, elpošanas ceļus.
ēju lieto pret pārkaršanu vai saules dūrienu. Ja to dzer vakarā, tā nomierina, bet no rīta tonizē.
Tēju lieto pret pārkaršanu vai saules dūrienu. Ja to dzer vakarā, tā nomierina, bet no rīta tonizē.
Tēju lieto pret pārkaršanu vai saules dūrienu. Ja to dzer vakarā, tā nomierina, bet no rīta tonizē.
Izmanto ēku siltināšanai, jumtu segumam, no niedrēm gatavo arī stabulītes Sviedrē, dzen urīnu, ārstē drudzi. Uzlējumu lieto pie saaukstēšanos saslimšanām, ko pavada paaugstinātā ķermeņa temperatūra un sausums kaklā, pie urīnvadu un urīnpūšļa iekaisuma saslimšanām. Svaigas sasmalcinātas niedres saknes lieto nieru ārstēšanā un kā pretinde ar zivi vai krabjiem saindēšanas gadījumā. Jaunos dzinumus, kas bagāti ar ogļhidrātiem un olbaltumvielām, lieto svaigā, vārītā, sautētā un marinētā veidā. Gatavo salātus, vinegretus, zupas, biezeņus. No samaltiem zaļumiem un ūdens gatavo vitamīnu dzērienu. Svaigos sakneņus novāra sālsūdenī un lieto kā salātus vai biezeni. No kaltētiem sakneņiem gatavo kafijas dzērienu.
Savvaļas garšaugs ar pētersīļa un riekstu garšu. Lieto salātos, zupās mērcēs. Var sažāvēt un saberzt pulverī un pievienot garšaugu maisījumam. Tēja mazina bronhītu un astmu, stimulē kuņģa sulas izdalīšanos, ārstē nieres, šķīdina urīnpūšļa akmeņus, ārstē mutes gļotādas iekaisumus, mazina trokšņus ausīs.
Lieto iekšķīgi pie galvassāpēm, bezmiega, elpas trūkuma, pie ģīboņiem, veicina čurāšanu, skalo nieres, ārstē sieviešu slimības, lieto arī vannām ādas veselībai.
Ļoti reti sastopams aizsargājams augs.
Ļoti reti sastopams aizsargājams augs
Sēklas satur ēteriskās eļļas un B1. Lieto mizas un lapas pret drudzi, pie malārijas, reimatisma, podagras un cukura diabēta, aknu un nieru slimībām, Mizu novārījums, dzen urīnu, veicina caureju, attīra asinis. Lapas savelk, mazina neirozi... Pirts slotas tīra asinis, attīsta intuīciju. Skotijā oša koku izmanto bērnu aizsargāšanas maģijā. Krāso dzijas zilā, brūnā un melna]ā krāsā.
Indīgs augs. Spirta izvilkumos lieto ka pretindi pie smagas saindēšanās un augoņu apkarošanas.
Kompreses, vannas, skalojumi pret svīšanu, apsaldējumu, izgulējumiem, bal¬tajiem ziediem. Novārījums savelk, ārstē iekaisumus, mutes dobuma un rīkles gļotādu, caureju, kuņģa un zarnu asiņošanu urīnceļu, aknu un liesas iekaisumus.
Lieto pret saindēšanos ar sēnēm un vara sāļiem, pret cingu un vēzi. Pirtī sausina pārlieku taukainu ādu, pēc pēršanās kā komprese mazina kāju svīšanu.
Kompreses, vannas, skalojumi pret svīšanu, apsaldējumu, izgulējumiem, bal¬tajiem ziediem. Novārījums savelk, ārstē iekaisumus, mutes dobuma un rīkles gļotādu, caureju, kuņģa un zarnu asiņošanu urīnceļu, aknu un liesas iekaisumus.
Lieto pret saindēšanos ar sēnēm un vara sāļiem, pret cingu un vēzi. Pirtī sausina pārlieku taukainu ādu, pēc pēršanās kā komprese mazina kāju svīšanu.
Indīgs augs. Negatavas ogas ļoti indīgas! Augļi uzlabo gremošanas sistēmu, mīkstina vēderu, dzen urīnu, pret akmeņiem, ārstē aknas, reimatismu, podagru, paralīzi, dzelteno kaiti, uzlabo apetīti, ārstē ādas kaites, novērš alerģiskus izsitumus.
3 4 5 7 9 13 17 22 . Kompreses, vannas, skalojumi pret iekaisumiem un “baltiem ziediem”. Tēju lieto iekaisumu dziedināšanai, asiņošanas apturēšanai, brūču apmazgāšanai. Svaigus ziedus lieto pie salātiem.
Kompreses, vannas, skalojumi pret iekaisumiem un “baltiem ziediem”. Tēju lieto iekaisumu dziedināšanai, asiņošanas apturēšanai, brūču apmazgāšanai. Svaigus ziedus lieto pie salātiem.
Kompreses, vannas, skalojumi pret iekaisumiem un “baltiem ziediem”. Tēju lieto iekaisumu dziedināšanai, asiņošanas apturēšanai, brūču apmazgāšanai. Svaigus ziedus lieto pie salātiem.
Šķīdina nierakmeņus, veicina nieru darbību, izvada lieko šķidrumu, uzlabo gremošanu. Lieto kā garšvielu pie ēdieniem, salātiem.
Salda ēdama sakne un dzinumi. Papardes atjauno organismu, dziedē brūces un mazina kaulu un locītavu sāpes, ārstē reimatismu. Jaunie dzinumi atvaira badu, dziedē gļotādu, uzlabo elpošanu un veicina gremošanu. Lapās var iesaiņot produktus, lai tie ilgāk uzglabājas.
Papardes atjauno organismu, dziedē brūces un mazina kaulu un locītavu sāpes, ārstē reimatismu. Saknenis indīgs. Ievāc sakneņus rudenī. Lieto pret lenteņiem. Nedrīkst lietot kopā ar pienu, treknus ēdienus un rīcineļļu, lai nenotiktu saindēšanās. dārznieki sakapātas papardes kaisa zem augiem, lai tos pasargātu no gliemežu uzbrukumiem.
Šai papardei indīgas saknes un lapas. Papardes dzinumi atjauno organismu, dziedē brūces un mazina kaulu un locītavu sāpes, ārstē reimatismu. Pavasarī jaunos dzinumus var vārīt un lietot salātos, bet saknes nav ēdamas, jo saknes ir indīgas. Ērgļpapardi neiesaka lietot pirtī, jo tās smarža veicina galvas reiboni, traucē koncentrēties. dārznieki sakapātas papardes kaisa zem augiem, lai tos pasargātu no gliemežu uzbrukumiem.
Papardes atjauno organismu, dziedē brūces un mazina kaulu un locītavu sāpes, ārstē reimatismu. Saknenis indīgs. Ievāc sakneņus rudenī. Lieto pret lenteņiem. Nedrīkst lietot kopā ar pienu, treknus ēdienus un rīcineļļu, lai nenotiktu saindēšanās. dārznieki sakapātas papardes kaisa zem augiem, lai tos pasargātu no gliemežu uzbrukumiem.
Papardes atjauno organismu, dziedē brūces un mazina kaulu un locītavu sāpes, ārstē reimatismu. Jaunie dzinumi atvaira badu, dziedē gļotādu, uzlabo elpošanu un veicina gremošanu. Maijā ievāc jaunās vēl neattīstījušās gliemežveidīgās lapas. Kātus attīra no lapiņām. Lai mazinātu rūgtumu kātus vāra un skalo 2-3 reizes ūdenī. Izmanto kā dārzeni zupām, cep sviestā. Lapās var iesaiņot produktus, lai tie ilgāk uzglabājas.
Papardes atjauno organismu, dziedē brūces un mazina kaulu un locītavu sāpes, ārstē reimatismu. Jaunie dzinumi atvaira badu, dziedē gļotādu, uzlabo elpošanu un veicina gremošanu. Maijā ievāc jaunās vēl neattīstījušās gliemežveidīgās lapas. Kātus attīra no lapiņām. Lai mazinātu rūgtumu kātus vāra un skalo 2-3 reizes ūdenī. Izmanto kā dārzeni zupām, cep sviestā. Lapās var iesaiņot produktus, lai tie ilgāk uzglabājas.
Šai papardei ļoti salda sakne. Tā atvaira badu, dziedē gļotādu, veicina atkrēpošanos, ārstē klepu, atjauno organismu, dziedē brūces un mazina kaulu un locītavu sāpes, ārstē reimatismu. Jaunie dzinumi atvaira badu, dziedē gļotādu, uzlabo elpošanu un veicina gremošanu. Maijā ievāc jaunās vēl neattīstījušās gliemežveidīgās lapas. Kātus attīra no lapiņām. Lai mazinātu rūgtumu kātus vāra un skalo 2-3 reizes ūdenī. Izmanto kā dārzeni zupām, cep sviestā. Lapās var iesaiņot produktus, lai tie ilgāk uzglabājas.
Satur aspirīnu. Miza un lapas mazina sāpes, pazemina temperatūru, šķidrina asinis, nomierina. Pūkas veicina astmu. Novārījums dziedē brūces, mazina sāpes. Der kāju vannām.
Tēja pret astmu, ārstē klepu arī garo klepu, plaušu karsoni, stiprina organismu, savelk, mazina caureju, uzlabo gremošanu, pret nervu izsīkumu un histēriju, ārstē rinītu, epilepsiju, reimatismu, podagru, gastrītu, dzelteno kaiti, pret caureju un vemšanu, uzlabo nieru darbību, lieto pēc dzemdībām un abortiem. Skalojumi pret stomatītu, pret mutes un kakla iekaisumiem. Kompreses pret iekaisumiem un sasitumiem, hemoroīdiem, čūlām, dziedē brūces.
Antiseptiķis. Lieto pret sāpēm, iekaisumiem, aptur asiņošanu, dzen žulti, veicina apetīti, ārstē un dziedē kuņģi, zarnas, plaušas, dzemdi, dziedē čūlas, vaļējas brūces, pinnes, tūskas, stimulē kuņģa sulas veidošanos, ārstē tuberkulozi, gastrītu ar pazeminātu sekrēciju, enterokolītu, hemoroīdus. Stimulē intuīciju.
Stiprina nervu sitēmu, veicina gremošanu, dziedē kunģi un zarnas, lieto pret saaukstēšanos, mazina klepu, mazina locītavu sāpes, stiprina kaulus, dziedē dzimumceļus, stiprina sirdi, lieto pret audzējiem.
Lieto nelielās devās, ārstē sirdi, mazasinību, klepu, vēdera sāpes, gremošanas traucējumus, dzelteno kaiti, epilepsiju, neirozi. Mazina paģiru sekas un sāpes. Uzlabo apetīti. Kaltētas saknes lieto pie gaļas ēdieniem kā pikantu garšvielu.
Uzturā lieto lapas, kātus un saknes. Auga virszemes zaļā daļa satur ēterisko eļļu, tāpēc svaigām lapām ir viegli asa garša. Garša nedaudz atgādina redīsus un kāposta kacenu. Agri pavasarī saknes var lietot svaigā veidā, sarīvējot un marinējot tās izmanto kā mārrutku saknes. Kaltētā veidā zūd rūgtums un izmanto kā piedevas zupām. Vārīti kāti lieliski aizvieto sparģeļus.
Antiseptisks, attīra asinis. Izvilkumu lieto pret hroniskām ādas slimībām, kašķi, izsitumiem, pinnēm, čūlām. Vannas un skalojumi pret iekaisumiem.
Vitamīniem bagāts salātiem. Antiseptisķis, attīra organismu, mazina iekaisumus, novērš galvassāpes, izvada no organisma lieko ūdeni, mazina tūskas, šķīdina žultsakmeņus un nierakmeņus, pret sēnītēm.
Pienenes piens ārstē augoņus, kašķi, ēdi, kārpas. Lapas lieto salātos. Ziedi – kulinārijas krāsviela. Saknes dzen žulti un urīnu, pret aizcietējumiem, veicina gremošanu, zarnu darbību un apetīti, uzlabo asins sastāvu, pret sklerozi, veicina holesterīna izvadīšanu žultsskābju veidā, att. siekalas, ārstē aknas, nieres, liesu, žultspūsli, locītavas. Slimības, pie kurām lieto pienenes – gastrīts ar pazeminātu sekrēciju, hepatīti, žultsakmeņi, diabēts, vēdera aizcietējumi, parazīti, podagra un reimatisms.
Vitamīniem bagāts salātiem, ievārījumiem. Iedarbība – pretiekaisuma, organisma spēcinoša. Aromāts atbaida insektus un stiprina imunitāti. Ārstē slimības – gastrīts ar pazeminātu sekrēciju, žultsakmeņi, vaļējas brūces, aptaukošanās, diabēts, čūlas.
Vitamīniem bagāts salātiem, ievārījumiem. Iedarbība – pretiekaisuma, organisma spēcinoša. Aromāts atbaida insektus un stiprina imunitāti. Ārstē slimības – gastrīts ar pazeminātu sekrēciju, žultsakmeņi, vaļējas brūces, aptaukošanās, diabēts, čūlas.
Gan sārtais, gan baltais, gan dzeltenais pīlādzis ir bagāts ar vitamīniem. To liek pie salātiem, ievārījumiem. Iedarbība – pretiekaisuma, organisma spēcinoša. Aromāts atbaida insektus un stiprina imunitāti. Slimības – gastrīts ar pazeminātu sekrēciju, žultsakmeņi, vaļējas brūces, aptaukošanās, diabēts, čūlas.
Atsvaidzina, nomierina, mazina spriedzi, sāpes un iekaisumus, stimulē organisma darbību, uzlabo atmiņu, veicina domāšanu, ārstē sirdi, asinsriti, paplašina sirds asinsvadus, uzlabo gremošanu, ārstē kunģi, zarnas, mazina spazmas un vēdera uzpūšanos, ārstē ādas un slimības un mazina krunkas. Nav vēlams dot stipru piparmētru tēju bērniem.
Atsvaidzina, nomierina, mazina spriedzi, sāpes un iekaisumus, stimulē organisma darbību, uzlabo atmiņu, veicina domāšanu, ārstē sirdi, asinsriti, paplašina sirds asinsvadus, uzlabo gremošanu, ārstē kunģi, zarnas, mazina spazmas un vēdera uzpūšanos, ārstē ādas un slimības un mazina krunkas. Nav vēlams dot stipru piparmētru tēju bērniem.
Novārījums un izvilkums pret sāpēm, pret iekaisumiem, pret caureju, mazina asiņošanu, mīkstina, nomierina, pret bezmiegu, reimatismu, uzlabo sirds darbību. Kompreses pie sapampumiem, sasitumiem, puniem.
Zied tikai no pl. 8.00 līdz 10.00. Palīdz ārstēt nieru iekaisumu, samazina ar pārmērīgu olbaltumu zudumu saistīto tūsku. Augs no agra pavasara ir ēdams. Sakņu novārījumu lieto klepus mazināšanai, žultsakmeņu un nierakmeņu šķīdināšanai, bet lakstu tējas uzlējumu lieto nieru iekaisuma ārstēšanai. Tas ir viens no nedaudziem augiem, kas ārstē nieru kamoliņu iekaisumu. Sālsūdenī novārītas saknes lieto pie vinegretiem, dārzeņu zupām, Lapas un dzinumus izmanto salātos. Lai mazinātu rūgtumu blanšē verdošā ūdenī un mērcē sālsūdenī.
Mīkstina vēderu, kavē novecošanos, uzlabo atmiņu.
Mīkstina vēderu, veicina gremošanu, kavē novecošanu, uzlabo atmiņu.
Mīkstina vēderu, veicina gremošanu, kavē novecošanu, uzlabo atmiņu.
Iedarbība – sviedrē, savelk, pret iekaisumiem, dzen urīnu. Slimības – vēdera aizcietējumi, bronhīts, angīna, balsenes slimības, diabēts, furunkuli, apdegumi, hemoroidālās asiņošanas, osteohondroze, pret vīrusu izraisītām infekcijām. Lapas veicina elpošanu, ārstē locītavu iekaisumus, komprešu slota pret apdegumiem, hemoroīdiem. Pusgatavas ogas ir indīgas, nav ieteicams ēst. Var gatavot ievārījumus, sulu, kompotus, marmelādi, ķīseli. Stāda pie klētīm un noliktavām grauzēju atbaidīšanai.
Indīgs augs. Ogas ir ļoti indīgas. Ziedi sviedrē, atslābina, mazina galvassāpes, reimatismu, ar ziedu uzlējumu skalo kaklu pie angīnas un astmas. Lapas un miza ļoti atslābina, izsauc vemšanu. Svaigas lapas ierīvē pret odiem, svaigi griezti dzinumi atbaida peles un kurmjus.
Kompreses, vannas, skalojumi, aromterapija, izvilkums medū mazina iekaisumus, uzlabo elpošanu, mazina klepu, veicina imunitāti, attīra organismu, un atbrīvo no sliktām domām, atjauno spēku pēc pārslodzēm un slimībām, mazina kaulu sāpes un veicina vielmaiņu.
Satur C, A un E vitamīnus, bagātina uzturu, lieto pret vitamīnu badu, angīnu, gripu un bronhītu, mazina vēdera aizcietējumu, dzen urīnu, Saknes sviedrē, veicina atkrēpošanu. Pret noslieci uz histēriju, emocionālu nestabilitāti, jutīgumu pret laika maiņām, pret migrēnu un galvas reiboņiem, plaušu slimībām, sirds pārsitieniem, reimatismu un podagru, menstruālā cikla nojukšanas gadījumos, pie klimaksa sarežģījumiem mazina karstumus.
Antioksidants. Sēklas satur daudz olbaltumvielas, B, C, E vit.,Ca, Fe. Lieto pie cukura diabēta. Ierobežo vēžu šūnu aktivitāti, mazina infarktu, šķīdina nierakmeņus, bloķē radioaktīvo metālu attīstību organismā. Zirņu un olu baltumu kompreses aizkavē ādas novecošanu, ārstē augoņus un izsitumus, ekzēmas, čūlas, pinnes, sasitumus, zilumus. Tēja ārstē ādu. Briedināti milti uzturā uzlabo smadzeņu darbību, normalizē vielmaiņu, ārstē aterosklerozi, dziedē brūces, normalizē vielmaiņu. Vārīti zirņi stiprina organismu, ārstē kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlu.
Savelk, mazina sāpes un drudzi, ārstē saaukstēšanās slimības, nieru, kuņģa un zarnu trakta slimības, sirdsklauves, galvassāpes, reimatismu. Lieto skalošanai, ādas un mutes dobuma gļotādas veselībai, noņem pampumu, mazina zobu sāpes, izsitumus. Var lietot kulinārijā kā garšaugu.
Satur tanīnu, karotīnu, askorbīnskābi. Nomierina. Skalojumi pret rīkles iekaisumiem, stomatītu, izvilkums pret galvassāpēm, sāpīgām mēnešreizēm, rozi, tēja pret neirozi. Novārījums pret aterosklerozi, paaugstinātu temperatūru, ārstē sifilisu, aizcietējumus, glaukomu. Vannas bērniem ar epilepsiju. Pulveris kompresēm pie suņu kodumiem. Augs ir ēdams. Uzturā lieto jaunās lapas un saknes kā garšvielu.
Satur tanīnu, karotīnu, askorbīnskābi. Nomierina. Skalojumi pret rīkles iekaisumiem, stomatītu, izvilkums pret galvassāpēm, sāpīgām mēnešreizēm, rozi, tēja pret neirozi. Novārījums pret aterosklerozi, paaugstinātu temperatūru, ārstē sifilisu, aizcietējumus, glaukomu. Vannas bērniem ar epilepsiju. Pulveris kompresēm pie suņu kodumiem. Augs ir ēdams. Uzturā lieto jaunās lapas un saknes kā garšvielu.
Satur alkaloīdus. Sakņu novārījumu lieto pie trakumsērgas, epilepsijas, laringīta, galvassāpēm, sieviešu slimībām.
Pākstis regulē cukura līmeni asinīs, stiprina imunitāti, normalizē vielmaiņu, uzlabo un attīra asins sastāvu, pasargā asinsvadu sieniņas no sabiezēšanas, kas veidojas diabēta rezultātā, pasargā no iekaisumiem, veicina liekā šķidruma izvadīšanu
Pākstis regulē cukura līmeni asinīs, stiprina imunitāti, normalizē vielmaiņu, uzlabo un attīra asins sastāvu, pasargā asinsvadu sieniņas no sabiezēšanas, kas veidojas diabēta rezultātā, pasargā no iekaisumiem, veicina liekā šķidruma izvadīšanu
Gatavo tēju un uzlējumu. Lieto pret alerģiju. Rosina ēstgribu, uzlabo gremošanu un nieru darbību, veicina žults izdalīšanos.
Medicīnā izmanto ļoti reti pie žultspūšļa un aknu, nervu slimībām, ārstē skorbutu, kārpas. Kopā ar māllēpi pret klepu. Sulu no svaigām lapām un pumpuriem dziedē brūces, ārstē vēzi, garo klepu, herpes, bronhīts, un sāpīgas menstruācijas, bronhītu, stimulē apetīti. Augs ir viegli indīgs. Tāpēc iesaka lietot tikai žāvētu.
Veicina gremošanu, izvada lieko šķidrumu, šķīdina nierakmeņus.
4 5 6 7 12 16 17 18 19 21 22 .
Svaigus lieto pie vitamīnu bada. Tēja nomierina. Vannas un skalojumi mutei, acīm, ādai un gļotādai, mazina izsitumus un niezi, ārstē hemoroīdus, konjunktivītu.
Rapšu sēklas satur 35-50% taukus, 19-31% olbaltumu, 5-7% šķiedrvielas.
Tās satur lielu daudzumu nepiesātinātās taukskābes, kas veicina organisma tauku apmaiņu, pazemina holesterīna līmeni un trombu veidošanās risku. Dzīvnieku valsts produktos šīs skābes praktiski nav sastopamas, ja arī ir, tad tās ir niecīgās devās. Sastāvā esošo aminoskābju ziņā rapsis ir bagātāks par sojas, saulespuķu un sinepju sēklām.
Indīgs augs. Svaigu lapu košļāšana var kairināt mutes un rīkles gļotādu, kairināt kuņģi un izsaukt vemšanu, caureju. Lieto tinktūru kā narkotisku pretsāpju līdzekli, pret astmas lēkmēm, pret garo klepu, pret krampjiem un sāpēm kuņģī, plaušu tuberkulozi. Lieto tējā kopā ar lielo ceļteku, timiānu, fenheli.
Ārstē iekaisumus, aptur asiņošanu, savelk, veicina atkrēpošanu, mazina klepu, tonizē, uzlabo gremošanu un vielmaiņu, regulē menstruālo ciklu, veicina piena sekrēciju, dziedē brūces.
Ārstē iekaisumus, aptur asiņošanu, savelk, veicina atkrēpošanu, mazina klepu, tonizē, uzlabo gremošanu un vielmaiņu, regulē menstruālo ciklu, veicina piena sekrēciju, dziedē brūces.
Savvaļas garšviela. Lieto pie desertiem un gaļas ēdieniem. Uzlabo vielmaiņu, nomāc nelabu dūšu, dod mundrumu. Antiseptisks gan ārējām, gan iekšķīgām infekcijām. Lieto kompresēm, vannām, skalojumiem. Tēja nomierina, mazina sāpes, stimulē gremošanu, dzen žulti, mazina garo klepu, sviedrē. Grūtniecēm nav ieteicams.
veicina nieru darbību, izvada gāzes, izvada šķidrumu, veicina svīšanu.
Kompreses, vannas, skalojumi. Sakneņi pret caureju, tuberkulozi, aknu slimībām, aptur iekšēju asiņošanu, ārstē kuņģa gļotādu, tievās zarnas, uztur aknu darbību, ir stipra antibakteriālā iedarbība.
Kompreses, vannas, skalojumi. Sakneņi pret caureju, tuberkulozi, aknu slimībām, aptur iekšēju asiņošanu, ārstē kuņģa gļotādu, tievās zarnas, uztur aknu darbību, ir stipra antibakteriālā iedarbība.
Kompreses, vannas, skalojumi. Sakneņi pret caureju, tuberkulozi, aknu slimībām, aptur iekšēju asiņošanu, ārstē kuņģa gļotādu, tievās zarnas, uztur aknu darbību, ir stipra antibakteriālā iedarbība.
Kompreses, vannas, skalojumi. Sakneņi pret caureju, tuberkulozi, aknu slimībām, aptur iekšēju asiņošanu, ārstē kuņģa gļotādu, tievās zarnas, uztur aknu darbību, ir stipra antibakteriālā iedarbība.
Kompreses, vannas, skalojumi. Sakneņi pret caureju, tuberkulozi, aknu slimībām, aptur iekšēju asiņošanu, ārstē kuņģa gļotādu, tievās zarnas, uztur aknu darbību, ir stipra antibakteriālā iedarbība.
Stiprina imunitāti. Bagāts vitamīniem. Lieto tējām, salātiem, garšaugu pulverim, ievārījumiem, sīrupiem, vannām, kompresēm, sejas losjoniem, miega spilventiņiem. Stiprina organismu, veicina domāšanu, uzlabo atmiņu, mazina spriedzi, ārstē neirozi, uzlabo sirdsdarbību.
Stiprina imunitāti. Bagāts vitamīniem. Lieto tējām, salātiem, garšaugu pulverim, ievārījumiem, sīrupiem, vannām, kompresēm, sejas losjoniem, miega spilventiņiem. Stiprina organismu, veicina domāšanu, uzlabo atmiņu, mazina spriedzi, ārstē neirozi, uzlabo sirdsdarbību.
Stiprina imunitāti. Bagāts vitamīniem. Lieto tējām, salātiem, garšaugu pulverim, ievārījumiem, sīrupiem, vannām, kompresēm, sejas losjoniem, miega spilventiņiem. Stiprina organismu, veicina domāšanu, uzlabo atmiņu, mazina spriedzi, ārstē neirozi, uzlabo sirdsdarbību.
Stiprina imunitāti. Bagāts vitamīniem. Lieto tējām, salātiem, garšaugu pulverim, ievārījumiem, sīrupiem, vannām, kompresēm, sejas losjoniem, miega spilventiņiem. Stiprina organismu, veicina domāšanu, uzlabo atmiņu, mazina spriedzi, ārstē neirozi, uzlabo sirdsdarbību.
Satur ēteriskās eļļas, gatavojot ziedes, dažādas eļļas, plāksterus. Rozmarīna iedarbība ir tonizējoša, sviedrējoša. Tas īslaicīgi paaugstina asinsspiedienu. Tautas medicīnā to izmanto hepatīta, elpošanas ceļu iekaisumu gadījumā. Kā garšviela bagātina ēdienus, zivis, dārzeņus, medījumus, ātrās uzkodas, mīklu.
Spēcina organismu, stiprina imunitāti, palielina enerģiju, veicina gremošanu, uzlabo ādas veselību, mazina holesterīnu, ārstē zarnu vēzi. Rudzu rogu novārījums ārstē plaušas un krūtis. Rudenī plūkti rudzu asni tējai pret klepu. Melnie rudzu graudi aptur iekšēju asiņošanu (indīgi!)
Pret klepu, pret iekaisumiem, pret drudzi, mazina spazmas, rosina ēstgribu, stimulē žults izdalīšanos, tonizē, sviedrē, izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu, uzlabo nieru darbību un samazina nieru ceļu iekaisumu, ārstē arī podagru, cingu un regulē mēnešreižu ciklu. Lieto iekaisuma dziedināšanai, brūču apmazgāšanai
Ļoti indīgs augs! Nomierina, atslābina, dzen urīnu, izraisa vemšanu, spirta izvilkumu lieto sirds ārstēšanai. Svaigas lapas like pie sasitumiem un pie izmežģījumiem, dziedē arī brūces, Saknes lieto aknu un dzimumceļu ārstēšanā.
Kompreses, vannas, skalojumi. Aromāts atbaida kukaiņus. Pirtī nomierina prātu, mazina depresiju un veicina domāšanu, uzlabo redzi, mazina dzimumtieksmi. indīgs augs, izsauc abortu, mazina dzimumtieksmi. Ja teliņš govs miesās ir nedzīvs, tad dzirda ar rūtas tēju.
Vitamīniem bagāts antiseptiķis, ārstē iekaisumus, elpošanas orgānus, regulē kapilāru caurlaidi, stiprina asinsvadu sieniņas, veido fermentus, kas uzlabo šūnu elpošanu, piesaista un izvada smago metālu sāļus, regulē kuņģa un zarnu darbību, izvada holesterīnu, uzlabo ēstgribu, mazina klepu un stiprina matu saknes.
Tonizē, attīra asinis, stimulē asins cirkulāciju un atveseļo zarnu traktu, ārstē klepu.
Lieto pie hepatīta, ārstē žulti, stimulē kunģa un aizkuņģa dziedzera un nieru darbību, veicina čurāšanu, mazina vemšanu, veicina gremošanu, uzlabo apetīti. Lieto pie kunģa un aizkuņģa dziedzera vēža. Izmanto kā krāsvielu.
Kompreses, vannas, skalojumi un tēja mazina iekaisumus, nomierina, stiprina prātu, uzlabo atmiņu, regulē asinsspiedienu, attīra asinis ārstē aknas, žultspūsli, elpceļus un saaukstēšanos, mazina kāju svīšanu, lieto arī pret caureju.
Dziedē brūces, kunģa čūlu, nervus nomierina, mazina histērijas lēkmes, palīdz pārdzīvot sēras.
Pazemina asinsspiedienu, uzlabo nervu sistēmas darbību. Spirta uzlējumi pie ģīboņiem, galvas reiboņiem, histērijas lēkmēm, menstruāliem traucējumiem. Ar novārījumu skalo kaklu, čūlas, brūces, niezošus izsitumus. Svaigus sakņu bumbuļus lieto uzturā. Mazinaskābi un rada sārmainu vidi organismā
Vidēji indīgs augs. Antiseptisks. Lieto kā narkotiku sāpju mazināšanai. Pazemina asinsspiedienu, uzlabo sirdsdarbību, tonizē organismu un nomierina nervus, ārstē malāriju, gremošanas slimības, caureju, nieru slimības, dziedē brūces, iekaisumus. Kompreses locītavu sāpēm, reimatismam. Izvilkums spirtā pie hipertensijas 40 pilieni 3-4 x dienā 3-4 nedēļas.
Antiseptisks. Lieto kā narkotiku sāpju mazināšanai. Pazemina asinsspiedienu, uzlabo sirdsdarbību, tonizē organismu un nomierina nervus, ārstē malāriju, gremošanas slimības, caureju, nieru slimības, dziedē brūces, iekaisumus. Kompreses locītavu sāpēm, reimatismam. Izvilkums spirtā pie hipertensijas 40 pilieni 3-4 x dienā 3-4 nedēļas.
Antiseptisks. Lieto kā narkotiku sāpju mazināšanai. Pazemina asinsspiedienu, uzlabo sirdsdarbību, tonizē organismu un nomierina nervus, ārstē malāriju, gremošanas slimības, caureju, nieru slimības, dziedē brūces, iekaisumus. Kompreses locītavu sāpēm, reimatismam. Izvilkums spirtā pie hipertensijas 40 pilieni 3-4 x dienā 3-4 nedēļas.
1 4 5 7 14 21 23 . Kompreses, vannas, skalojumi un tēja mazina iekaisumus, nomierina, stiprina prātu, uzlabo atmiņu, regulē asinsspiedienu, attīra asinis ārstē aknas, žultspūsli, elpceļus un saaukstēšanos, mazina kāju svīšanu, lieto arī pret caureju,
Sēklas dod enerģiju, aizsāj kāri pēc taukiem. Satur daudz dzelzi. Ārstē mazasinību un sirds slimības, samazina holesterīna nosēdumus uz artēriju un vēnu sieniņām, pazemina asins spiedienu, satur kalciju un stiprina kaulus.
Indīgs (vidēji) augs. Antiseptiķis. Svaigas lapas un ziedi nomierina, remdē sāpes, dziedē brūces, paātrina dzīšanu. Tēja ārstē nieres, izvada lieko šķidrumu. Tinktūru izmanto, lai mazinātu stipras sāpes vēderā. Ziedi lieto kā losjoni pie acu slimībām. Novārījums veicina matu augšanu.
Indīgas ir visas Eiropas segliņa daļas, bet jo sevišķi indīgi augļi. Saindēšanās pazīmes parādās tikai pēc 12-18 stundām kā nelabums, vemšana, caureja, sāpes vēderā, asinsrites traucējumi, arī krampji. Saindēties ar segliņu var arī kokamatnieki, apstrādājot segliņa koksni un ieelpojot koksnes putekļus. Tautas medicīnā lieto kā caurejas līdzekli. Spirta izvilkumus lieto pret sāpēm, pret reimatismu.
Vitamīniem bagāta salātiem. Stiprina locītavas, dzen urīnu, pret nierakmeņu veidošanos, ārstē nieres, podagru un reimatismu
Smarža atgādina piparmētras, mazās devās tā mundrina, mazina nogurumu, bet lielās devās veicina reiboni. Kaltētam ir rūgta, mazliet dedzinoša garša. Uzlabo apetīti, veicina gremošanu, stimulē vielu maiņu, nieru un urīnpūšļa darbību, lieto pie bronhīta, plaušu iekaisumiem, ādas iekaisumiem, mazina vēdera un nieru sāpēs, veicina smilšu izdalīšanos, pastiprina čurāšanu. Ārīgi lieto kompreses ja asaro acis un pie brūcēm, ādas slimībām. Var skalot kaklu pie dažādiem iekaisumiem.
Lielos daudzumos svaigā veidā var izsaukt nelielu saindēšanos.
Novārījums (saknes un laksti ) pret ascītu, anēmiju, drudzi. Svaigu lakstu košļāšana ārstē cingu, gingivītu, stomatītu, dziedē mutes gļotādu. Lieto svaigu, lai veicinātu brūču dzīšanu, arī dzemdes asiņošanu.
Ārstē gļotādu, mazina iekaisumu, lieto pret angīnu, bronhītu un pret konjunktivītu. Dziedē acu gļotādu.
Viegli indīgs. Var izraisīt ādas iekaisumus.Lieto pie apsaldēšanās, saaukstēšanās (auss, deguna, rīkles, balsenes, bronhos), depresijas, galvassāpēm, kuņģa-zarnu trakta un menstruāciju traucējumiem, ārstē žultspūsli un aknas, urīnpūsli un nieres, ādas ekzēmu un nātreni. Mazina asinsvadu spazmas un vēnu iekaisumus, reimatismu un podagru.
Salīdzinājumā ar baltajām sinepēm melnajās sinepēs ir vairāk eļļas, taču tās nav tik ražīgas. Lieto asinsvadu sklerozes, hipertensijas, reimatisma, išiasa un ekzēmas, aknu un žults ārstēšanā, novērš gremošanas traucējumus, izvada gāzes.
Vitamīniem bagāts. Smarža mazina reiboni un drudzi, atvieglo astmu un klepu, mazina sliktu dūšu un vemšanu, atvieglo asas epilepsijas lēkmes, atbaida insektus. Mazina holesterīnu, tonizē sirdi, normalizē sirds ritmu, veicina gremošanu, dzen urīnu, stimulē seksualitāti, iznīcina parazītus. Komprese tulznām un bites kodumiem. Saudzē gaļu, zivis, augļus, saknes no bojāšanās un pelēšanas.
Satur alkaloīdus, glikozīdus, askorbīnskābes, miecvielas. Lieto kā nomierinošu līdzekli, novērš nervu žagas, ārstē artrītu, krampjus, nogurumu, sastiepumu, sirds slimības, astmu, klepu, kā arī sieviešu slimības un asiņošanu pēc dzemdībām. Dzen urīnu, sviedrē, savelk, nomierina, dziedē brūces, mazina astmas lēkmes.
Antibakteriāls. Izvilkumu no lapām lieto pie caurejas, dziedē brūces. Mizu un lapas tonizē, lieto vannās, mazina iekaisumus. Tinktūra dziedē brūces. Viegli indīgs. Saindēšanās izsauc gremošanas un nieru darbības traucējumus.
Vitamīniem bagāta salātiem. C = līdz pat 85 mg 100 gramos. Tāpēc lielos daudzumos var saindēties. Mīkstina vēderu,ārstē aknas, nieres, žulti, uzlabotu ēstgribu un gremošanu, atbrīvo no aizcietējumiem, aptur asiņošanu, pret mazasinību. Vīriešiem uzlabo potenci.
Vitamīniem bagāta salātiem. Lielos daudzumos var saindēties. Mīkstina vēderu,ārstē aknas, nieres, žulti, uzlabotu ēstgribu un gremošanu, atbrīvo no aizcietējumiem, aptur asiņošanu, pret mazasinību. Vīriešiem uzlabo potenci.
Vitamīniem bagāta salātiem. Lielos daudzumos var saindēties. Mīkstina vēderu,ārstē aknas, nieres, žulti, uzlabotu ēstgribu un gremošanu, atbrīvo no aizcietējumiem, aptur asiņošanu, pret mazasinību. Vīriešiem uzlabo potenci.
Tēja un novārījumi remdē sāpes, regulē mēnešreizes, dziedē brūces, strutainus iekaisumus, čūlas, lieto mutes un rīkles skalojumiem. Vanna pret hemoroīdiem. Izvilkums eļļā pret artrītu. Izvilkums sarkanvīnā remdē sāpes.
Vitamīniem bagāts salātiem, desertiem, sulām, ievārījumiem. Smiltsērkšķa lapas savelk, lieto pret iekaisumiem, pret sāpēm, atjauno ādu, dziedē brūces, čūlas. Ogas ārstē iekaisumus, atjauno gļotādu, stiprina imūnsistēmu, palielina organisma pretošanās spēju dažādām vīrusu izraisītām, slimībām.
Indīgs augs. Ļoti indīgi sakneņi. Lieto pie epilepsijas un neirozes.
Indīgs augs. Ļoti indīgi sakneņi. Lieto pie epilepsijas un neirozes.
Indīgs augs. Ļoti indīgi sakneņi. Lieto pie epilepsijas un neirozes.
Lieto pie saaukstēšanos, ilgtermiņa aizcietējumiem un urīna aiztures, zarnu iekaisumiem, attīra asinis, sviedrē, veicina atkrēpošanu.
Vitamīniem bagāti augļi un lapas salātiem. Stiprina un tonizē organismu, veicina liesas darbību, attīra asinis, paplašina asinsvadus, pazemina asinsspiedienu, palēnina sirds ritmu, pastiprina dzemdes muskulatūras kontrakcijas, lapas regulē cukura līmeni asinīs, mazina caureju
Indīgs augs. Lieto kā pretindi pie apdegumiem ar citiem indīgiem augiem. Lieto iekšķīgi urīnpūšļa ārstēšanai, šķīdina nierakmeņus, ārīgi ekzēmas, hemoroīdu un čūlas ārstēšanai, dziedē brūces. Senāk mēdza audzēt istabās uz palodzēm podos.
Indīgs augs. Lieto kā pretindi pie apdegumiem ar citiem indīgiem augiem. Lieto iekšķīgi urīnpūšļa ārstēšanai, šķīdina nierakmeņus, ārīgi ekzēmas, hemoroīdu un čūlas ārstēšanai, dziedē brūces.
Indīgs augs. Lieto kā pretindi pie apdegumiem ar citiem indīgiem augiem. Lieto iekšķīgi urīnpūšļa ārstēšanai, šķīdina nierakmeņus, ārīgi ekzēmas, hemoroīdu un čūlas ārstēšanai, dziedē brūces. Senāk mēdza audzēt istabās uz palodzēm podos.
Satur Fe, glikozi, saponīnus, alkaloīdus un salīdzinoši daudz askorbīnskābes. Novārījums ārstē aknas, nieres, aptur asiņošanu, veicina atkrēpošanu, mazina iekaisumu, Tinktūru lieto pie dzemdes asiņošanas. Ārēji mazgā brūces, liek kompreses ekzēmām. Tēja mazina pārkaršanas sekas.
Pret iekaisumiem, mīkstina, pret sāpēm, pret vēdera krampjiem, attīra asinis, veicina čurāšanu. Tēja miegam, viegli hipnotiska ietekme, nomierina, mazina galvas sāpes. Skalošana mazina zobu sāpes. Svaigus lakstus lieto kompresēm pret dažādām ādas slimībām, ārstē herpes. Var lietot pirtī kaltētā veidā. Svaigi ir viegli indīgi, jāievēro piesardzība.
Pret iekaisumiem, mīkstina, pret sāpēm, pret vēdera krampjiem, attīra asinis, veicina čurāšanu. Tēja miegam, viegli hipnotiska ietekme, nomierina, mazina galvas sāpes. Skalošana mazina zobu sāpes. Svaigus lakstus lieto kompresēm pret dažādām ādas slimībām, ārstē herpes. Var lietot pirtī kaltētā veidā. Svaigi ir viegli indīgi, jāievēro piesardzība.
Saknes mazina klepu un dzen žulti, ārstē elpošanas ceļus, plaušas, kuņģa un zarnu iekaisumus, nieru slimības, osteohondrozi, mazina sāļu uzkrāšanos. Auga saknes satur ēterisko eļļu, inulīnu, sveķus, miecvielas, organiskās skābes. Zaļumi satur līdz 3% ēterisko eļļu, E vitamīnu, askorbīnskābi. Izmanto kaltētas, saldētas saknes, gatavo pudiņus, ķīseļus, kompotus, ievāŗījumu. Izmanto kā aromātisku vielu pie konservēšanas. Nedrīkst pārdozēt un sajaukt ar ļoti līdzīgu augu - tehēliju!
Lieto likopodija poras. Tas ir labākais līdzeklis gan veciem cilvēkiem, gan maziem bērniem izsutušām vietām. Mīkstina vēderu.
Indīgs augs. Lieto pret dzeršanu, pret alkoholismu. Ārstē sastiepumus, bruku, pret kašķi, pret asins saindēšanos, priekš vemšanas, skalo matus pret blaugznām, zelē pret smēķēšanu
Stēviju lieto kā saldinātāju cukura vietā un kā augļu un dārzeņu konservantu. Nesatur kalorijas, nepaaugstina cukura līmeni asinīs, neizraisa blaknes.
Kompreses, vannas, skalojumi un tējas. Antiseptisks, pret iekaisumiem, dzen žulti. Ārstē hepatītu, hemoroīdus, reimatismu, bronhiālo astmu, vaļējas brūces, čūlas, ekzēmas, dermatītu, epilepsiju, diatēzi, dzemdes kakla eroziju. Lieto pret kārpām.
Antiseptisks, antialerģisks, pret alerģiju, pret drudzi, pret iekaisumiem, veicina apetīti, dzen urīnu, spēcina organismu, sviedrē,
Ārstē podagru, dziedē ādu, strutainas brūces, čūlas, ekzēmas, furunkuļlus, pinnes, mazina izsitumus un izsutumus, nodzen kārpas.
Tautas medicīnā lieto pavasarī jaunos lakstus un rudenī saknes. Tinktūra un novārījums ārstē tūsku, kuņģa un zarnu trakta slimības, dziedē apdegumus, furunkuļus. Arī svaigas lapas var likt uz brūces. Jaunās lapas, dzinumus un saknes izmanto svaigā, vārītā un skābētā veidā pie salātiem, zupām, dārzeņu un gaļas ēdieniem. Jāuzmanās šo augu var viegli sajukt ar līdzīgu indīgu augu
Indīgs augs. Izmanto dziju krāsošanai mēļi zilā krāsā.
Īpatnējais aromāts atbaida peļveidīgos grauzējus.
Indīgs augs.
Ļoti indīgs augs. Indīgas visas auga daļas, it sevišķi negatavi augļi.
Lieto tinktūras, sulas – atsāpina, nomierina, pret sāpēm, pret astmu, pret krampjiem, pret audzējiem, ārstē kuņģa un zarnu kolikas, aizcietējumu un urīna aizturi, anēmiju, reimatismu, podagru, sifilisu, vēzi.
Sūrene veicina gremošanas trakta, žultspūšļa un aknu darbību, aptur iekšēju asiņošanu, izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu. Iesaka aknu cirozes un hepatīta ārstēšanai.
Izmanto kā beržambunti ķermeņa mazgāšanā. Attīra ādu. Sūrene veicina gremošanas trakta, žultspūšļa un aknu darbību, aptur iekšēju asiņošanu, izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu. Iesaka aknu cirozes un hepatīta ārstēšanai.
Stipra garšviela. Dezinficē iekšas. Līdzeklis pie caurejas, malārijas, dzemdes asiņošanas un hemoroīdiem. Lietot uzmanīgi, sūrā garša var radīt alerģiju.
Kompreses, vannas, skalojumi. Sakneņi pret caureju, pret baltiem ziediem, pret urīna nesaturēšanu, pret asiņojošām smaganām un mutes jēlumiem, ārstē nogurušas kājas.
Laksti aptur asiņošanu, ārstē brūces, savelk.
Ārstē aknu slimības, nieru un urīnpūšļa iekaisums, mazina bezmiegu, veicina žults atteci, novērš zarnu kolikas (sāpes vēderā), veicina atklepošanu.
Indīgs augs. Satur nikotīnu, kas izdalās pēc fermentēšanas. Mazina galvassāpes, atvaira bada sajūtu. Lieto pret jūras slimību, pret epilepsiju.
No saknēm un bišu vaska gatavota ziede ārstē kaula lūzumus un audzējus, iekaisušas čūlas, augoņus, apdegumus, sasitumus, starpskriemeļu disku trūci, mugurkaula sāpes, muskuļu sāpes, locītavu sāpes. Var lietot sporta un ārstnieciskajā masāžā pēc lielas un fiziskas slodzes. Sakņu novārījums mīkstina vēderu.
Viegli indīgs. Iesaku lietot ārēji. Tautas medicīnā izmanto sakneņus, saknes, stublājus, lapas, ziedus. Satur miecvielas (8,5%), saponīnus, alkaloīdus, C. Lieto caurejai, dzen urīnu, mīkstina, tonizē, dziedē brūces, apdegumus, mazina sāpes, drudzi, lieto pret audzējiem, lapas dziedē nobrāzumus, nomierina. Kātu šķiedru izmanto saimniecībā.
Vitamīniem bagāti salāti. Ārstē prostatu, sirds un asinsvadu slimības, cīnās pret vēzi, pret mazasinību, samazina holesterīnu, veicina brūču sadzīšanu
Sakneņi aizstāj kartupeļus. Satur glikozi, kas nepieciešama cukura deabēta slimniekiem. Attīra asinis. No bumbuļiem var gatavot bezkofeīna kafiju.
Laksti izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu, palīdz pie trūkuma kaites un urīnvadu slimībām. Izvada kaitīgas vielas. Mazina muskuļu sāpes.Ārstē iekaisumus, šķeļ nierakmeņus. Lieto kopā ar miltenājiem.
Tūjas ēteriskā eļļa dezinficē gan ādu, gan gaisu, nomierina nervus. Ar svaigu tūjas zaru ierīvējas pret reimatisma sāpēm, kārpām un insektiem. Tēja un uzlējumi dzen urīnu, lieto pie saaukstēšanos, ādas izsitumiem, strutojošiem iekaisumiem un labdabīgiem audzējiem, apdegumiem, pret zobu sāpēm un neirozi.
Ārēji lieto pret uztūkušām mandelēm, kaistošiem iekaisumiem. Iekšēji lieto pret klepu, aizsmakumu. Veicina atkrēpošanu. Dziedē gļotādu. Lieto kopā ar putraimu tumēm, lai uzlabotu ēstgribu.
Vidēji indīgas saknes. A, B un C, antibakteriāla un pretsēnīšu iedarbība. Tīrā veidā parasti nepielieto, bet kā vienu no receptes sastāvdaļām. Tās izmanto kā pretsāpju līdzekli, mazina arī reimatisma sāpes.
Vidēji indīgs augs, īpaši saknes. Mazina locītavu sāpes, sasitumus, reiboņus, balina vasaras raibumus. Aromāts ārstē stresoto garastāvokli, uztraukumu, pārslodzi.
Augs ir barojošs ar labām garšas īpašībām. Gatavo salātus, zupas. Pulveri no kaltēta auga pievieno zupām un kā garšvielu gaļas un zivju ēdieniem, kā piedevu pankūku mīklai.
Stiprina imunitāti. Ārstē astmu sievišķās un kuņģa slimības, veicina gremošanu, ārīgi palīdz pret iekaisumiem, audzējiem un alerģijām, var izmantot kāju peldēm pret kāju sēnītēm un svīšanu. Lapu un ziedu tēju lieto pie galvassāpēm, bezmiega, gremošanas traucējumiem. No fermentētām lapām gatavo kaut ko līdzīgu melnai tējai. Satur kofeīnu. Ugunspuķu saknēs ir daudz cukura, tāpēc tās var lietot uzturā.
Vitamīniem bagāts antiseptiķis, dabīgais aspirīns, stiprina imunitāti, pazemina temperatūru, ārstē iekaisumus, caureju, sviedrē, palīdz atkrēpot, rosina ēstgribu, normalizē vielmaiņu, stiprina locītavas, asinsvadus un uzlabo ādas apasiņošanu, mazina celulītu, ārstē reimatismu un urīnceļus. Pirtī slotiņas relaksē, veicina svīšanu, dod enerģiju un mazina kaulu sāpes, dziedē plaušu un ādas slimības.
Antiseptisks, pret sāpēm, pret iekaisumiem, dziedē brūces, sviedrē. Sēklas stiprina aknu veselību. Saknes stiprina ragvielu matiem, ādai, nagiem.
Ļoti indīgs augs. Svarīgākie glikozīdi ir A, B, C, D, E lanatozīdi, purpura glikozīdi A, B un to skaldprodukti digitoksīns, gitoksīns, digoksīns. Pēdējie, sevišķi digitoksīns, organismā ir visstabilākie, lēni uzsūcas, bet tiem ir stipras kumulatīvās īpašības, tāpēc tie jālieto tikai pēc ārsta norādījuma, pretējā gadījumā var saindēties.
Ražo narkotiskos preparātus, ko lieto pie hroniskas asinsrites mazspējas un sirds slimībām.
Svarīgākie glikozīdi ir A, B, C, D, E lanatozīdi, purpura glikozīdi A, B un to skaldprodukti digitoksīns, gitoksīns, digoksīns. Pēdējie, sevišķi digitoksīns, organismā ir visstabilākie, lēni uzsūcas, bet tiem ir stipras kumulatīvās īpašības, tāpēc tie jālieto tikai pēc ārsta norādījuma, pretējā gadījumā var saindēties.
Ražo narkotiskos preparātus, ko lieto pie hroniskas asinsrites mazspējas un sirds slimībām.
Indīgs augs. Pret bronhiālo astmu, garo klepu, tuberkulozi, reimatismu, podagru, diabētu, pret artrītu un radikulītu. Pret kodēm. Smarža var radīt reiboņus, galvassāpes, uzbudinājumu, lielās devās paralizē centrālo nervu sistēmu.
Dziedē brūces, mīkstina, nomierina, mazina nogurumu un sāpes, remdē dusmas, tonizē, ārstē saaukstēšanos. Izmanto dziju krāsošanā. Pārtikā lieto zaļas pākstis un ziedus.
Kompreses, uzlējumi, vannas, tējas un pulveri pret locītavu sāpēm, alerģijām.
Lieto lakstus, ziedus, saknes. Lapas satur C. Savelk, dziedē brūces, pret iekaisumiem, pret sāpēm, pret krampjiem, aptur asiņošanu, tonizē, lieto pret caureju, dizentēriju, hronisku kolītu, pret vēdersāpēm un iekšēju asiņošanu, pret epilepsijas lēkmēm, neirozi un dusmu lēkmēm, pret drudzi, reimatismu, bronhītu, laringītu, pret insektu kodumiem, pēc vispārēja vājuma, stiprina organismu, pret dzimumceļu iekaisumiem. Ziedus lieto kā krāsvielu kulinārijā, bet saknes lieto ādas miecēšanā un krāsošanā (brūns), bet lakstus dziju krāsošanā (zils tonis).
Ļoti indīgs augs.
Ļoti indīgs augs. Indīgākais Latvijas augs, kuru vajadzētu pazīt un zināt no tā izvairīties ikvienam. Aug ūdens malā. Biežāk saindējas bērni un mājdzīvnieki, ieēdot tā sakneņus pavasarī. Augs satur indīgu vielu cikutotoksīnu. Saindēšanās pazinies: putas uz lūpām, siekalošanās, zobu griešana, vemšana, kolikas, reibonis, bezsamaņa, krampji, vispārēja paralīze. Nāve var iestāties apmēram 1 st. laikā.
Indīgs augs, satur alkoloīdus. Stiprina imunitāti, lieto pret vēzi, pret podagru.
Tēja uzlabo apetīti, mazina caureju, ārstē elpvadus, pret bezmiegu, pret neirozi, mazina epilepsiju, šķīdina nierakmeņus un žultsakmeņus. Skalojumi mazina kakla iekaisumus. Kompreses dziedē rētas.
Nomierina, stimulē kuņģa sulas izdalīšanos, aknas funkciju, rosina ēstgribu, veicina gremošanu un taukaina ēdiena sagremošanu, attīra zarnas, izvada gāzes, sekmē žults izdalīšanos, pret iekaisumiem, pret sāpēm, pret tārpu iedarbību, Palīdz novājēt. Kvēpinot atbaida insektus un tonizē, satur jodu, iedarbojas arī kā antisklerotisks līdzeklis. Tēja palīdz atbrīvoties no liekā svara, mazina krampjus un zilumus.
Ārstē ekzēmas, izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu, stimulē kuņģa sulas veidošanos, veicina izsvīšanu, mazina klepu, attīra asinis, mazina holesterīna līmeni asinīs, lieto aknu un liesas slimību laikā.
Ārstē šādas kaites: saaukstēšanās, klepus, astma, bronhīts, rinotraheītu, kuņģa un zarnu iekaisums, galvassāpes, aizsmakums, nieru, aknu un urīnpūšļa iekaisums, žultsakmeņi un nierakmeņi, bezmiegs gastrīts un aizkaitināmība, podagra, reimatisms, ādas slimības, sēnīte. Novārījums, tinktūras, tējas, kompreses un losjoni, vannas, pirts aromātam un sulai. Dziedē gļotādu, uzlabo apetīti.
Attīra garu, veicina zemapziņu, attīsta prātu, palīdz pret bezmiegu, novērš epilepsijas lēkmes, dziedē ādas slimības un reimatismu. Novārījuma kompreses ārstē nogurušas kājas. Lieto kā uztura bagātinātāju salātos.
Indīgs augs Kāti un lapas satur indīgas vielas, kas traucē un pat paralizē nervu sistēmu. Novārījumu un izvilkumu lieto pret astmu, tuberkulozi, bronhītu, plaušu karsoni. Ārēji lieto kā nomierinošu, sāpes mazinošu un dziedinošu kompresi pie grūti dzīstošām rētām un zobu sāpēm.
Ziedi aizstāj aspirīnu, sviedrē, nomierina, mazina vīrusu infekcijas, attīra organismu, ārstē nieres un urīnpūsli, dzen urīnu, uzlabo gremošanu un vielmaiņu, mazina stresu, mazina reimatismu, mazina drudzi, stiprina asinsvadu sieniņas, mazina asinsspiedienu, nomierina prātu, uzdzen miegu. Atbaida insektus.
Ārstē nervozas dabas sirds traucējumus. Pret asiņu tecēšanu, asins spļaušanu, baltiem ziediem, pret epilepsiju gan pirms, gan pēc lēkmes. Pret bezmiegu.
Mazina neirozi un epilepsiju. Attīra garu, veicina zemapziņu, attīsta prātu, palīdz pret bezmiegu, novērš epilepsijas lēkmes, dziedē ādas slimības un reimatismu. Novārījuma kompreses ārstē nogurušas kājas. Lieto kā uztura bagātinātāju salātos.
Skalojumiem, kompresēm, vannām hemoroīdu un brūču ārstēšanai. Ar svaigām mizām dziedē brūces, ar mizu novārījumu ārstē gļotādu, kuņģi un zarnas, mazina iekaisumus, lieto mutes un rīkles gļotādas skalojumiem, tēja ārstē caureju. Vīksnu lieto arī alus rūgtināšanai.
Uzlabo vielmaiņu un elpošanu, nomierina, mazina migrēnu, galvassāpes, epilepsiju, bezmiegu, reiboņus, trokšņus ausīs, krampjus, plaušu iekaisumus. Pret klepu un strutojošām mandelēm, pret bronhītu, izvada gļotu, pret nervozām kaitēm, pret tuberkulozi, pret ļaundabīgiem audzējiem balsenē un kunģī, ārstē ādu, dziedē brūces. Uzlabo atmiņu.
Uzlabo vielmaiņu un elpošanu, nomierina, mazina migrēnu, galvassāpes, epilepsiju, bezmiegu, reiboņus, trokšņus ausīs, krampjus, plaušu iekaisumus. Pret klepu un strutojošām mandelēm, pret bronhītu, izvada gļotu, pret nervozām kaitēm, pret tuberkulozi, pret ļaundabīgiem audzējiem balsenē un kunģī, ārstē ādu, dziedē brūces. Uzlabo atmiņu.
Uzlabo vielmaiņu un elpošanu, nomierina, mazina migrēnu, galvassāpes, epilepsiju, bezmiegu, reiboņus, trokšņus ausīs, krampjus, plaušu iekaisumus. Pret klepu un strutojošām mandelēm, prêt bronhiāliem sagļotojumiem, pret nervozām kaitēm, prêt tuberkulozi, prêt ļaundabīgiem audzējiem balsenē un kunģī, ārstē ādu, dziedē brūces. Uzlabo atmiņu.
Pret alerģiju. Uzlabo vielmaiņu un elpošanu, nomierina, mazina migrēnu, galvassāpes, epilepsiju, bezmiegu, reiboņus, trokšņus ausīs, krampjus, plaušu iekaisumus. Pret klepu un strutojošām mandelēm, pret bronhītu, izvada gļotu, pret nervozām kaitēm, pret tuberkulozi, pret ļaundabīgiem audzējiem balsenē un kunģī, ārstē ādu, dziedē brūces. Uzlabo atmiņu.
Laksti satur C vitamīnu, karotīnu, proteīnu, organiskās skābes, mikroelementus. Uzlabo elpošanas orgānu darbību, mazina iekaisumus, veicina atkrēpošanu. Palīdz pret bezmiegu.
Laksti satur C vitamīnu, karotīnu, proteīnu, organiskās skābes, mikroelementus. Uzlabo elpošanas orgānu darbību, mazina iekaisumus, veicina atkrēpošanu. Palīdz pret bezmiegu.
Vitamīniem bagātas ogas un lapas. Iedarbība - pret sklerozi. Slimības - hipertoniskā slimība, stenokardija, aritmija, tahikardija, arteroskleroze, sirds - asinsvadu neirozes, sāpes sirds apvidū, klimakss, bezmiegs. Paplašina asinsvadus, pazemina asinsspiedienu.
Vitamīniem bagātas ogas un lapas. Iedarbība - pret sklerozi. Slimības - hipertoniskā slimība, stenokardija, aritmija, tahikardija, arteroskleroze, sirds - asinsvadu neirozes, sāpes sirds apvidū, klimakss, bezmiegs. Paplašina asinsvadus, pazemina asinsspiedienu.
Jaunie dzinumi ir ēdami. Tautas medicīnā sakneņus lieto caurejas, dizentērijas ārstēšanai. Ārīgi - mutes gļotādas iekaisuma, strutojošu brūču, ievainojumu dziedēšanai, apsaldējumu gadījumos.
Kompreses, skalojumi, vannas - novērš sēnīšu slimības, ārstē ādu, atjauno ādas šūnas, ārstē nātreni, augoņus un dziedē rētas, acu iekaisumus, hemoroīdus, čūlas. Tēja – ārstē aknas un nieres, pret uzpūšanos, pret dzelteno kaiti. Vidēji indīgs augs. Vēlams lietot tikai ārēji kompresēm, skalojumiem, vannām.
Tēja - pret iekaisumiem, dezinficē, savelk, dzen urīnu, pret reimatismu un podagru, nierakmeņiem, urīnvadu smiltīm, pret sklerozi, tūskām, kuņģa iekaisumiem ar paaugstinātu skābi, pret klepu, stimulē plaušu asinsriti, nomierina, veicina miegu, pret negaidītām dusmu lēkmēm. Pirtī nomierina ādu un dziedē brūces, stimulē plaušu asinsriti. Medus - attīra asinis ārstē ādu, ārstē vēzi, pret saaukstēšanos.
Vitamīniem bagāta salātiem. Satur ļoti daudz kālija. Mīkstina klepu, palīdz atkrēpot, ārstē asiņojošu klepu un vemšanu, ārstē urīnvada iekaisumus, dziedē rētas, ārstē reimatismu. Ar uzlējumu skalo iekaisušas acis.
Vannām, kompresēm, uzlējumiem, izvilkumiem. Ogas un lakstu novārījums mazina galvassāpes, nogurumu. Spirta izvilkums pret miega trūkumu, lieto pie paralīzes, epilepsijas, neirozes, uzlabo vielmaiņu, nieru un kunģa darbību, mazina caureju. Sakņu novārījums pret acu iekaisumu, stiprina matus. Skalojumi ārstē stomatītu, angīnu, čūlas, skorbutu. Satur ēteriskās eļļas, sveķi, benzoskābi un etiķskābi, antociānu, C vitamīnu, karotīnu, mikroelementus tostarp Mg, cukuru. Ēdams augs. Lieto uzturā ar zivīm un eļļu.
vītola miza – satur aspirīnu. Lieto pret augstu temperatūru, sviedrē, mazina galvassāpes, dzen urīnu, „šķidrina” asinis, ārstē drudzi, podagru un reimatismu. Lapu novārījuma kompreses ārstē nogurušas kājas, noņem pampumu
Vidēji indīgs augs.Lieto pret sāpēm, spazmām, reimatismu, uzlabo sirds darbību, ārstē nieres, tūsku, garo klepu, bronhītu, podagru. Nedrīkst lietot kuņģa – zarnu trakta ārstēšanai, jo kairina gļotādu.
Vidēji indīgs augs.Lieto pret sāpēm, spazmām, reimatismu, uzlabo sirds darbību, ārstē nieres, tūsku, garo klepu, bronhītu, podagru. Nedrīkst lietot kuņģa – zarnu trakta ārstēšanai, jo kairina gļotādu.
Tēju lieto pret aknu, liesas un žultspūšļa iekaisumiem. Attīra asinis. Spirta uzlējums iekšķīgi mazina sāpes, ārstē kunģi un žulti, bet ārīgi mazina sāpes, reimatismu. Ievāc ziedus ar visām lapām uzreiz sagriež un izžāvē. Svaigu augu nedrīkst lietot – nežāvēts tas ir vidēji indīgs.
1 11 12 .
Ziedi aizstāj aspirīnu, sviedrē, nomierina, mazina vīrusu infekcijas, attīra organismu, ārstē nieres un urīnpūsli, dzen urīnu, uzlabo gremošanu un vielmaiņu, mazina stresu, mazina reimatismu, mazina drudzi, stiprina asinsvadu sieniņas, mazina asinsspiedienu, nomierina prātu, uzdzen miegu. Atbaida insektus.
Droga satur miecvielas (līdz 4% ), ēterisko eļļu, sveķveida vielas, karotīnu (12—55 mg% ) u.c. Gatavo tēju, uzlējumu, ekstraktus. Mazina sāpes, dziedē brūces. Lieto paaugstināta asinsspiediena sākumstadijā. Lieto pret trihamonām. Ar zilās kāpnītes preparātiem kombinētas tabletes lieto pret ; kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlu; eļļas izvilkumu — slikti dzīstošu brūču un čūlu ārīgai ārstēšanai.
Vitamīniem bagāti salātiem. Ārēji pret tūsku.
iekšēji svaigi pret iekšējiem karstumiem, pret paaugstinātu temperatūru, pret mazasinību un pret skorbutu, atjauno zarnu trakta darbību. Pret dzelteno kaiti kopā ar anīsa sēklu novārījumu.
Vitamīniem bagāti salātiem. Ārēji pret tūsku. iekšēji svaigi pret iekšējiem karstumiem, pret paaugstinātu temperatūru, pret mazasinību un pret skorbutu, atjauno zarnu trakta darbību. Pret dzelteno kaiti kopā ar anīsa sēklu novārījumu.
Ļoti indīgs augs. Narkotika – pret sāpēm, antibakteriāls, caurejas līdzeklis, pret bezmiegu, pret epilepsiju, pret vēzi. Mizu lieto pie ādas slimībām, zobu sāpēm un galvassāpēm, acu iekaisumiem, sāpēm locītavās, dažreiz arī kuņģa slimībām. Uzlējumu lieto ārēji pie reimatisma, podagras, radikulīta, išiasa, neiralģijas.
Viss augs ļoti indīgs. Ja ieēd ogas vai citas auga daļas, rodas dedzinoša sajūta mutē, kuņģī, vemšana, asiņaina caureja un urinēšana, bezsamaņa, paralīze, var iestāties pat nāve.
Ziedputekšņi bagātina uzturu un stiprina imunitāti. Tēja veicina aknu veselību. Dziedē kuņģi.
Medicīnā izmanto visu augu ar saknēm. Satur C vitamīnu. Antiseptisks, pret sāpēm, pret krampjiem, savelk, veicina asins recēšanu, novērš zilumus. Svaigu lapu pastu lieto sastiepumiem un zilumiem. Sula atšķaidīta ar ūdeni ir acu pilieniem, mutes skalojumiem, pret iesnām un stomatītu, iekšēja asiņošana. Tēja ārstē saaukstēšanos un klepu, aizcietējumus, čūlas, sasitumus, galvassāpes, anēmiju, skorbutu, kuņģa-zarnu trakta traucējumus, aknu slimības. Kompreses lieto pie reimatisma, artrīta, zilumiem, pietūkumiem un nedzīstošām brūcēm. Pulveri (no saknēm un lakstiem) pret sāpēm un dziedē brūces.
Parazītaugs, iznīdē zem sevis augu kultūru. Ašķi veicina astmu. Ziedputekšņi bagātina uzturu un stiprina imunitāti.
Izmanto sīpoliņus. Satur ķiploka ēteriskās eļļas un sēru.
Sīpoliņu novārījums pret tūsku, dzelti, bronhiālo astmu. Svaigus saspiestus sīpoliņus liek ārēji uz nedzīstošām brūcēm. Novārījumu pienā lieto iekšķīgi pret epilepsiju. Novārījums: 1 ēdk sīpolu uz 0,5 glāzi, vāra 5 min, atstāj 1-2 st, notecina. Lieto 1 ēdk 3-4 x dienā. Sīpoliņi ir ēdami svaigi, vārīti un cepti. Kaltētus lieto pie garšvielām.
Vitamīniem bagāta. Stiprina un tonizē organismu, cīnās pret vēzi, uzlabo atmiņu, mazina stresu, veicina liesas darbību, aizsargā sirdi, attīra asinis, paplašina asinsvadus, pazemina asinsspiedienu,
lapas regulē cukura līmeni asinīs, mazina caureju, pastiprina dzemdes muskulatūras kontrakcijas.
Izvilkumi, uzlējumi, novārījumi pret cingu, kaulu tuberkulozi, sirds, nieru, aknu un sieviešu slimībām, pret drudzi, mazina karsoni, nomierina, izvada lieko šķidrumu, ārstē cistu, diabētu, reimatismu, dziedē strutainas brūces. Var skalot iekaisušas acis.
Kompresēm svaiga ziedu masa uzlabo sejas krāsu, šķīdina kaitīgās nogulsnes, mazina vēnu aizcietējumus. Tējai vislabāk noder saknes. Uzlabo vielmaiņu, šķīdina kaitīgās nogulsnes, kaitīgos sastrēgumus aknās, nierēs, vēnās, atdala gļotas plaušās, pret hroniskām iesnām, bronhītiem, uztūkušiem dziedzeriem.
Lapas un ogas pret caureju un pret nieru iekaisumiem. Pārmērīga ogu lietošana var izraisīt galvas reiboņus un pat vemšanu.
Antiseptiķis. Atjauno gļotādu. Kompreses, skalojumi un tējas mutes dobuma veselībai, pret stomatītu un paradontozi, pret iekaisumiem, pret caureju, dziedē brūces, stiprina matu saknes, tonizē.
izsargājams augs! Antitoksisks. Sēklu pulveris un un eļļa attīra aknas un atjauno aknu šūnas, tēja nomierina, mazina asinsspiedienu, veicina atkrēpošanu, mazina hronisku bronhītu un garo klepu., lieto pie bezmiega un sāpīgām mēnešreizēm, mazina sāpes un iekaisumus, dziedē gļotādu, lieto mutes veselībai, mazina pat zobu sāpes.
Sakņu novārījums pret neirozi, bezmiegu, aknu, žultspūšļa, noguruma ārstēšanai, ārstē bronhītu, laringītu, hepatītu, kuņģa kolikas, gastrītu, kuņģa čūlu un 12pirkstu zarnas čūlu, nieru slimības, dzen urīnu, veicina atklepošanu, pret podagru, reimatismu, lieto pret utīm. Saspiesti augļi pret insektiem. Saknes ekstrakts pret vēzi. Sula no saknēm pret auss un zobu sāpēm. Jaunie dzinumi ir ēdami. Veicina asins recēšanu, kuņģa skābes sekrēciju. Lieto arī aromātiskām vannām.
Antioksidants. Satur daudz olbaltumvielas, B, C, E vit.,Ca, Fe. Lieto pie cukura diabēta. Ierobežo vēžu šūnu aktivitāti, mazina infarktu, šķīdina nierakmeņus, bloķē radioaktīvo metālu attīstību organismā. Zirņu un olu baltumu kompreses aizkavē ādas novecošanu, ārstē augoņus un izsitumus, ekzēmas, čūlas, pinnes, sasitumus, zilumus. Tēja ārstē ādu. Briedināti milti uzturā uzlabo smadzeņu darbību, normalizē vielmaiņu, ārstē aterosklerozi, dziedē brūces, normalizē vielmaiņu. Vārīti zirņi stiprina organismu, ārstē kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlu.
Indīgs augs. Ogas ir ļoti indīgas. Var radīt sirds lēkmi un elpas trūkumu. Satur askorbīnskābi. Lieto pie sirds un asinsvadu slimībām, saaukstēšanos, augstas temperatūras, gripas, drudzi. Mazina vājumu kājās,vēdera aizcietējumus, ārstē konjunktivītu, nieres. Svaigas lapas liek uz brūcēm, augoņiem, sasitumiem, zilumiem.
Uzlējumi kompresēm un acu skalošanai (+sāls kripata), ārstē konjunktivītu, mazina sāpes pēc acu traumām, nogurušām acīm,
Tēja pret iesnām un kakla iekaisumiem, pret acu sāpēm.
Vitamīniem bagātina salātus, sviestu, piedod sinepju un mārrutka garšu, veicina apetīti, aktivizē vielmaiņu, dzen urīnu, ārstē žulti, kavē zobu bojāšanos.
Lieto pie straujām temperatūras svārstībām. Dzen žulti, vairo drosmi, mazina bailes. Ieteicama pusmūža vecumā.
Satur daudz vitamīnus, fermentus, fitoncīdus, tāpēc dēvē par dabisko biostimulatoru. Piemīt atslabinoša, pretiekaisumu, antibakteriālas, žults dzenošas, brūču dziedējošas, gremošanas trakta sekrēcijas pastiprinošas, apetīti uzlabojošas īpašības. Pastiprina imūnsistēmas darbību un paaugstina aizsargspējas, veicina audu atjaunošanos, piemīt bakteriostatiska iedarbība uz stafilokokiem, streptokokiem, difterijas izsaucēj mikrobiem, vēdertīfa un dizentērijas nūjiņām. Izvada sāļus. Lieto kā nomierinošu balzāmu saules staru apdegumu, celulīta, apsaldējumu, nenozīmīgu elektro traumu gadījumos.
Indīgs augs, tāpēc lieto tikai kaltētā veidā. No saknes gatavo zāles, kas ārstē skarlatīnu, cūciņas, masalas, augšējo elpošanas ceļu kataru. Tinktūras palīdz mazināt sāpes, podagru, reimatismu. Tinktūra tiek izmantota tikai ārēji. Indīgs augs.
Ēteriskās eļļas un balzāms ir antiseptisks līdzeklis,dzen urīnu,, dziedē brūces, veicina atkrēpošanu un uzlabo elpošanu, lieto pret sāpēm.
Lieto pret vēder gāzēm un spazmatiskām sāpēm, apetītes un gremošanas uzlabošanai, kuņģa un zarnu spazmu novēršanai, kā atkrēpošanas līdzekli, ārstē elpošanas ceļu iekaisumus, bronhītu. Māmiņām veicina piena sekrēciju.
Augļi bagātīgāk nekā citi dārzeņi satur Ca un P, 5 – 10 %, cukurs 2,5 –3,5 %, organiskās skābes 0,7 – 0,8 %, pektīnvielas ~0,30 %, C vitamīns ~35mg %. Augļu saturā ir daudz želējošu vielu. Iesaka lietot sirds, asinsvadu un aknu slimniekiem, kā arī garīgā darba veicējiem smadzeņu darbības aktivizēšanai. Izvada smagos metālus un citas kaitīgas vielas.
Indīgs augs. No lapām iegūst laurūdeni, lieto nervu un elpceļu veselībai. Lapas satur 0,5% ēteriskās eļļas, tās sastāvā ir benzaldehīds, benzīna spirts, sinilskābe, ursālskābe - 0,4%, slāpekļi saturoši savienojumi 0,4-5%, C vitamīns, amigdalīns, holesterīns fenolkarbonskābes. Sinilskābe notrulina kakla gļotas uzliesmojumu, samazina kairinājumu un novājina klepus lēkmes. Lieto pie elpceļu iekaisumiem, iekšējas asiņošanas, sirds un asinsvadu slimības, ādas un gļotu čūlas, hroniskas nervu slimības, iekšējo orgānu spazmām, onkoloģiskajām slimībām.
Lapās ir antiseptiskas, pretsāpju, uzlabo gremošanu, normalizē kuņģa un zarnu trakta darbu, noņem bakteriālo iekaisumu, labvēlīgi iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu, uzlabo muskuļu darbību, normalizē asinsriti un aptur asiņošanu, samazina asinsspiedienu, noņem sāpes locītavās. Ziedu tēja veicina sirdsdarbību un potenci.
Lapās ir antiseptiskas, pretsāpju, uzlabo gremošanu, normalizē kuņģa un zarnu trakta darbu, noņem bakteriālo iekaisumu, labvēlīgi iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu, uzlabo muskuļu darbību, normalizē asinsriti un aptur asiņošanu, samazina asinsspiedienu, noņem sāpes locītavās.
Lieto pie gripas, bronhīta, pneimonijas, bezmiega, galvassāpēm. Stimulē sirds apgādi ar asinīm, normalizē tās ritmu, remdē spazmolītiskas sāpes, nomierina, rada svaiguma sajūtu, pastiprina domāšanu un iedvesmo mīlestībai. Lavandas eļļas un spirta tinktūru lieto pret migrēnu, sirds klauvēm, veicina pašapziņu, meditāciju, atslābina, atjauno spēkus, noņem depresiju, mazina agresiju.
Līga Reitere mob: +37129855125 e-pasts: liiga.reitere@inbox.lv