Stāstnieces darbi sētā, ap sētu un tālu no sētas. Valoda un tradīcijas. Stāstnieces padomi, nodarbības un pasākumi. Jaukā laikā notiek ārā, bet nejaukā laikā dižistabā zem jumta.

Tradīciju stunda

3,50 EUR (Skolas soma)

Izglītojošas nodarbība pirmsskolas, sākumskolas un pamatskolas skolēniem par tautas tradīcijām - nemateriālo kultūrmantojumu.

Pūra lādes stāsts. Kas ir pūrs, kas ir pūra lāde? Kādos godos dāvināja lietas no pūra lādes? Kas ir nemateriālais kultūras mantojums? Kādas ir tautas tradīcijas par pūru ir saglabājušās līdz mūsdienām? Apskatīsim pūra lādes bagātības. Iepazīsim tautiskos rakstus un ritmus. Izspēlēsim spēli Pūra lāde. Nodarbība saistīta ar vēsturi, mājturību, ētiku un sociālajām zinībām. Nodarbība piemērota sākumskolas un pamatskolas bērniem.

Senās spēles un rotaļas. Kas ir spēle, kas rotaļa? Kā tās atšķirt? Kādas spēles un rotaļas spēlēja sendienās? Kādus spēles rīkus izmantoja? Izspēlēsim dažādas spēles un rotaļas. Norisei nepieciešama brīva telpa aktīvai norisei vai pagalms. Nodarbība saistīta ar vēsturi, mājturību, ētiku un sociālajām zinībām. Nodarbība piemērota sākumskolas un pirmsskolas bērniem.


Stāstniece skolā

3,50 EUR (Skolas soma)

 

sākumskolai

RADOŠA TIKŠANĀS. SENĀS SKOLAS STĀSTS.
Ievads un iepazīšanās "Stāstnieces darbs".  Izstāde "Senās skolas lietas". Apskatīsim senās skolas lietas: liecības, dienasgrāmatas, burtnīcas, penāļus, tintnīcas, rakstāmlietas. Izzinošais darbs "Stāsts par seno skolu".  - klausīties un vērot kādas bija senās skolas lietas, kas ir skolas cibiņa, kāda bija senās skolas skolēna ētika. Radošais darbs "Rakstāmspalvas". Ik viens varēs iejusties senā skolēna lomā un rakstīt ar īstām putna spalvām un rakstāmspalvām. Izspēlēsim arī uzmanības spēli no sendienām. Nodarbība piemērota sākumskolas skolēniem 1.-5.klasei.

RADOŠA TIKŠANĀS VARGANA STĀSTS par seno mūzikas instrumentu varganu. Vargana spēles demonstrējums. (Iepazīsti seno mūzikas instrumentu - varganu. Uzzini, kādi ir vargana paveidi, kur tie sastopami. Mācies ritmot līdzi senajām spēlēm un rotaļām. Piedzīvo “Atsperes deju” un izkop savu ritmu.)

pamatskolai un vidusskolai

RADOŠA TIKŠANĀS. VALODAS BAGĀTĪBA.
Atraktīva latviešu valodas stunda par valodas bagātību un tās piesārņojumu. Ievads un iepazīšanās "Stāstnieces darbs". Izzinoši praktiskais darbs. Mēģināsim saklausīt sakāmvārdu un teicienu zemtekstu. Sazināsimies bez vārdiem izmantojot žestus, zīmes un simbolus. Runāsim tīrā valodā bez piesārņojuma. Aizstāsim svešvārdus ar pamatvārdiem. Mācīsimies par dialektiem, izloksnēm un apvidvārdiem. Mēģināsim atpazīt vecvārdus un jaunradītus vārdus. Caur dažādiem stāstiem iepazīsim stāstnieces darbu Latvijā un pasaulē. Nodarbība piemērota pamatskolas 5.-9.klašu skolēniem un vidusskolas skolēniem.

RADOŠA TIKŠANĀS SENO ROTU KALĒJS par arheoloģiskā tautastērpa rotām un rotāšanās modi 9-13.gs.(Uzzini, kas ir amatnieks, kāda ir meistara darbnīca, kādi ir kalēja darba rīki, darba materiāli un darbības veidi. Iepazīsti meistaru Viesturu Jēkabsonu un viņa darbus 9.-13.gs. seno rotu atdarinājumus ceļojošā izstādē).

Karjeras izaugsme. Kā būt nodarbināmam. Kā radīt pašam savu darbu? Pašnodarbinātas personas darbs. Stāstnieces darbam nepieciešamās prasmes, izglītība, loģistika, valoda. Finanšu apsaimniekošana. Risks un konkurence darba tirgū. Sadarbības iespējas. Darba demonstrējums. Darba mēģinājums grupās. Pašnodarbinātas personas karjeras iespējas Latvijā un pasaulē.


Izbraukuma seminārs

180,-

 

Vārda spēks. Viedums. Spēka vārdi un spēka dziesmas. Teksts un zemteksts. Līdzības un sakāmvārdi. Pateicības, aizsardzības un spēka vārdi. Vārdošana. Sadziedāšanās. Tautasdziesmas un sakrālā valoda.

Tradīciju stunda. Tautas tradīcija un tās pārmantošana. Ģimenes godi. Saules gada svētki. Senās spēles, rotaļas, danči un dziesmas.

Rituālu mācība. Rits, ritms, rituāls un ritmošana. Rituāla vieta un laiks. Ziedojums, aizlūgums, daudzinājums, iniciācija, pateicība. Uguns rituāls.


Svētku diena

250,-

 

Meteņi. Lielā diena. Ūsiņi. Jāņi. Jēkabi. Miķeļi. Mārtiņi. Budēļi.

Svētku diena sētā, mājā vai dabā. Uguns rituāls un daudzinājums. Līdzināšana. Mičošana. Dzimtas saiets. Gadadiena. Senās spēles, rotaļas, danči un dziesmas. Ventiņu valoda.


Zaptēšana

ielūgums

 

Folkmūzikas svētki. Muzikāla saspēle un jaunrade. Ritmošana. Vakarēšana kopā ar mūziķiem un dziesminiekiem. Uguns rituāls. Dalība tikai ar mūzikas instrumentiem.