B
Balanda baltā (Chenopodium album) LR
Vitamīniem bagāts salātiem un zupām. Der histērijas slimniekiem, arī pret zarnu parazītiem, iekaisumiem, caureju. Lapas ziedēšanas laikā satur vitamīnus un minerālvielas, kas dod spēku un izturību. Sarīvētas balandas der ielikt izsutušās vietās.
Balanda Indriķa (Chenopodium bonus-henricus) x
ziedus un lapas izmanto kā garšvielu, kas satur dzelzi un minerālvielas. Svaigas jaunas lapas liek salātos, vāra zupas.
balanda daudzsēklu (Chenopodium polyspermum) x
Vitamīniem bagāts salātiem un zupām. arī pret zarnu parazītiem, iekaisumiem, caureju. Lapas ziedēšanas laikā satur vitamīnus un minerālvielas, kas dod spēku un izturību, mazina histērijas lēkmes. Sarīvētas balandas der ielikt izsutušās vietās. Sēklas indīgas.
ziedus un lapas izmanto kā garšvielu, kas satur dzelzi un minerālvielas. Svaigas jaunas lapas liek salātos, vāra zupas.
Balanda sarkanā (Chenopodium rubrum) x
Lieto pret hemoroīdiem, reimatismu un saaukstēšanos. Var gatavot izvilkumu eļļā, degvīnā un baltvīnā. Sēklas indīgas.
Balodene (Atriplex hortensis) x
Antibakteriāls. Tautas medicīnā izmanto lapas, sēklas. Salāti un tēja dzen urīnu, aptur asinis, kavē audzēja attīstību, ārstē plaušas, aknas un urīnpūsli, kompreses ārstē hemoroīdus, artrīta un locītavu pietūkumus, novārījums kopā ar linsēklu eļļu pret aizcietējumiem.
Pavasarī lapas izmanto salātiem, kartupeļu biezenim, kā arī marinādēm un kodināšanai. Stublājus, lapas un sēklas izmanto vilnas krāsošanai zilā krāsā. Sēklas ir indīgas, izsauc spēcīgu caureju veicina vemšanu.
Baltdadzis (Onopordum acanthium) g
Ārstnieciskās vielas: inulīns, saponīni un miecvielas. tonizē un uzmundrina, pastiprina sirds spēku, paaugstina asinsspiedienu. Mazina noguruma sajūtu, galvas reiboni un redzes traucējumiem pie straujām kustībām. Ārstē urīnceļu infekcijas un mazā iegurņa orgānu iekaisumus. Lieto pret audzējiem.
Baltstarīte (Ornithogalum umbellatum) x
Lielās devās (bērnam pat viens saknes sīpols) var izraisīt sliktu dūšu, vemšanu, caureju, matu izkrišana, asins recēšanu un nieru bojājumus. Indīgs augs.
Bārbele (Berberis vulgaris) JP
Saknes dzen žulti, lapu uzlējums aptur iekšēju asiņošanu, mazina iekaisumus, stimulē sirdsdarbību, pazemina asinsspiedienu, dziedē brūces. Ogas satur ļoti daudz C vitamīna. Ogas ir garšīgākas rudenī pēc salnām. Tās izmanto dažādu ievārījumu, sulu un mērču gatavošanai.
Bebrukārkliņš (Solanum dulcamara) x
Ļoti indīgs augs. Satur dažādus glikoalkaloīdus: solanīnu, solaceīnu, solanidīnu, dulkamarīnu, dulkarīnu. Saindēšanās ar bebrukārkliņu galvenokārt atkarīga no solanīna satura. Dulkamarīns darbojas līdzīgi atropīnam. Solanīns ir visu auga daļu sastāvā, taču visvairāk tas ir negatavās ogās. Saindēšanās izpausmes parādās 2-24 stundu laikā un var ilgt 3-6 dienas. Gatavo indes un pretsāpju līdzekļus. Ārstniecībā lieto spirta izvilkumos pret epilepsiju un sirds slimībām. (7 12 22 23)
Belladonna (Atropa bella-donna) x
Ļoti indīgs auga.
Pretsāpju līdzeklis. Lieto saskaņā ar ārsta norādījumiem, ja ir kuņģa čūla, gludās muskulatūras spazmas, palēnināta sirdsdarbība, iedarbojas spazmolītiski un remdē sāpes. Ietilpst daudzos kompleksos preparātos (astmatolā, beloīdā, bekarbonā, besalolā, valokormīdā, Zeļeņina pilienos, kuņģa tabletēs, solutānā).
Bērzs (Betula pendula) x
Kompreses, vannas, skalojumi, tējas, lapas salātos organisma attīrīšanai, pret iekaisumiem, sviedrē, veicina atkrēpošanu, dzen urīnu, žulti. Ārstē sirdi, angīnu, mutes dobumu, balseni, tūskas, strutainas un vaļējas brūces.
Bezdelīgactiņa (Primula farinosa) x
Līdzeklis vēdera graižu apturēšanai. Ņem vienu alus glāzi karsta ūdens, iemet tur piecpadsmit zariņus bezdelīgu actiņu, apsedz, lai labi ievelkas, un pēc ēšanas visu glāzi uzreizi izdzeŗ. Pēc iedzeršanas stipri jāapsedzas un pusstunda jānoguļ.
Biete cukura (beta) x
ieteicamas kuņģa slimniekiem, tās palīdz regulēt zarnu trakta darbību un ārstē aknu un žultsvada kaites, kā arī uzlabo atmiņu. Bietes palīdz attīrīt organismu no sārņiem un sekmē vēdera izeju. Šīs saknes arī tīra asinis un palīdz mazasinības gadījumā. Biešu sula uzlabo asins sastāvu un vairo asinsķermenīšus.
Bietes galda() x
Vitamīniem bagāts. Attīra organismu, stiprina imunitāti, izvada toksiskos metālus, stiprina saistaudus un asinsvadu sieniņas, ārstē iekaisumus, cīnās pret vēzi, regulē vielmaiņu, normalizē apetīti, paplašina asinsvadus, uzlabo asinsspiedienu, ārstē sirdi, uzlabo asins sastāvu, stiprina kaulus, sula attīra zarnas, palīdz zaudēt svaru.
Biškrēsliņš (Tanacetum vulgare)d
2 4 5 7 11 12 13 14 18 20
Iedarbība - veicina apetīti, dzen žulti, savelk. Slimības - gastrīts ar pazeminātu sekrēciju, holecistīti, hepatīti, enterokolīti, žultsakmeņi. Degvīnā mērkti ziedi un maisīti ar medu pret cērmēm, arī pienā var vārīt pret cērmēm. Pirtsslotā atbrīvo no noguruma, atjaunos spēkus, remdēs sāpes un krampjus kājās, dziedēs ādas slimības. Lapām piemīt raksturīgs aromāts. Kulinārijā izmanto kā garšvielu. Aizvieto ingveru, muskatriekstus, kanēli. Svaigas un kaltētas lapas izmanto pudiņu, salātu, cepumu aromatizēšanai un kā piedevu gaļas produktu konservēšanā. Nav piemērots grūtniecēm.
Bitene austrumu (Benedikts) (Geum aleppicum)
Auga virszemes daļa ir bagāta ar C vitamīnu un karotīnu. Svaigus zaļumus izmanto salātos, zupās, biezeņos uc. Saknes satur miecvielas, cieti, ēteriskās eļļas un sveķus. Ēteriskā eļļa piedod krustnagliņu aromātu. Kaltētu sakņu pulveri vai uzlējumu izmanto kā garšvielu vai piedevu pie dārzeņu ēdieniem. Izmanto arī kā kanēļa un krustnagliņu aizvietotāju maizes izstrādājumu pagatavošanā. Kaltētas saknes izmanto konservēšanas marinādes sastāvā.
Bitene pilsētas (geum urbanum)
Auga virszemes daļa ir bagāta ar C vitamīnu un karotīnu. Svaigus zaļumus izmanto salātos, zupās, biezeņos uc. Saknes satur miecvielas, cieti, ēteriskās eļļas un sveķus. Ēteriskā eļļa piedod krustnagliņu aromātu. Kaltētu sakņu pulveri vai uzlējumu izmanto kā garšvielu vai piedevu pie dārzeņu ēdieniem. Izmanto arī kā kanēļa un krustnagliņu aizvietotāju maizes izstrādājumu pagatavošanā. Kaltētas saknes izmanto konservēšanas marinādes sastāvā.
Bitene pļavas (Geum rivale) LR
Satur C vitamīnu un karotīnu. Saknes satur miecvielas, cieti, ēteriskās eļļas un sveķus. Ēteriskā eļļa piedod krustnagliņu aromātu. Kaltētu sakņu pulveri vai uzlējumu izmanto kā garšvielu vai piedevu pie dārzeņu ēdieniem. Izmanto arī kā kanēļa un krustnagliņu aizvietotāju maizes izstrādājumu pagatavošanā. Kaltētas saknes izmanto konservēšanas marinādes sastāvā. Svaigus zaļumus izmanto salātos, zupās, biezeņos uc.
Blaktene (Ononis arvensis) x
Sakņu uzlējums izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu, šķīdina urīna akmeņus un smiltis, uzlabo urīna izvadīšanu bez nieru kairināšanas, normalizē vielmaiņu, ārstē reimatismu
Baldriāns (Valeriana Officinalis) LR
Stabilizē sirds un asinsvadu darbību. Nomierina. Iemidzina. Atslābina krampjus. Pastiprina žults izdalīšanos. Mazina bada sajūtu, nomāc apetīti. Lieto arī epilepsijas, astmas, koronārās nepietiekamības migrēnas, aizcietējumu gadījumos.
Sārtā bezlape (Lathraea squamaria) LR
Brūklenes (Vaccinium vitis-idaea) LR
Antiseptiķis, savelk, pret iekaisumiem, dzen žulti un urīnu, šķīdina nierakmeņus, spēcina organismu, ārstē caureju, mutes dobuma saslimšanas, artrītu, reimatismu, bronhītu, bronhiālo astmu, pneimoniju, podagru, avitaminozi.
brūnvālīte (Sanguisorba officinalis) LR
Pazemina temperatūru, ārstē balsenes iekaisumu, plaušu slimības, spēj novērst asiņošanu mutes dobumā un zarnu traktā, palīdz arī caurejas gadījumā. Svaigas un žāvētas lapas, saknes lieto pie salātiem, aukstajām zupām, olu un zivju ēdieniem, aromatizē etiķi. Stiprina imunitāti, dziedē kunģi, zarnas un dzimumceļus
Bultene (Sagittaria sagittiolia) x
Saknes satur olbaltumvielas, cieti, augu taukus, cukuru. Uzturā izmanto saknes vārītā, ceptā vai sautētā veidā. No kaltētām saknēm gatavo ķīseļus, krēmus, želejas. Kaltētas un grauzdētas saknes izmanto kafijas dzēriena papildināšanai. Kaltētas saknes izmanto arī kā zupu un mērču piedevu. Sakneņus var uzglabāt arī saldētā veidā.
Bumbiere (Pyrus communis) LR
Svaigi ar visu mizu uzlabo garastāvokli, mazina vientulības izjūtu, nomierina nervus, palīdz cīnīties ar stresu, veicina gremošanas trakta funkcijas, līdz pret aizcietējumiem, normalizē svaru, kavē audzēju attīstību. Savukārt vārīti bumbieri palīdz attīrīt organismu, mazina svaru.
Burkāni dārza (Daucus carota)
Vitamīniem bagāts, satur B karotīnu. Stiprina imunitāti, attīra organismu, ārstē iekaisumus, cīnās pret vēzi, sargā redzi, sirdi, uzlabo vielmaiņu, attīra zarnas, novērš aizcietējumu, palīdz zaudēt svaru, normalizē apetīti, paplašina asinsvadus, sēklas pazemina asinsspiedienu, uzlabo asins sastāvu, Sula stiprina gļotādu, ādu, matus un nagus.
Bumbiere meža (Pyrus pyraster) LR
veicina gremošanas trakta funkcijas, līdz pret aizcietējumiem, normalizē svaru, kavē audzēju attīstību.