A
ĀBELE Ābele (Malus domestic) LR
Ābeles ziedi un lapas spēcina organismu, uzlabo asinsriti, kavē toksisko vielu uzkrāšanos gremošanas traktā, saista smagos metālus, adsorbē lieko holesterīnu, normalizē tā līmeni, stiprina imunitāti un kompensē organismā trūkstošos vitamīnus, mazina iekaisumu un ūdens aizturi audos, stiprina organismu, uzlabo asins sastāvu, stiprina kapilāru sieniņas, aterosklerozes profilaksei un locītavu veselībai. Āboli spēcina un attīra organismu, uzlabo vielmaiņu, attīra zarnas, novērš aizcietējumu un caureju, stiprina locītavas, stiprina sirdi un asinsvadu sistēmu, izvada lieko šķidrumu, uzlabo plaušu darbību.
Āboliņš baltais, ložņu (Trifolium repens) LR
Tēja un novārījums izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu, lieto pret saaukstēšanos un sāpēm vēderā, lieto vispārēja vājuma, svīšanas un depresijas gadījumā
Āboliņš bastarda (Trifolium hybridum) x
Izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu, der vannām un skalojumiem. Jaunas lapas un ziedus izmanto salātiem
Āboliņš alpu (trifolium alpestre) x
Antiseptisks: ārēji- brūču, augoņu un apdegumu dziedēšanai, iekšēji – atkrēpošanas līdzeklis, mazina temperatūru. Salātos bagātina uzturu.
Āboliņš kalnu (Trifolium montanum) g
Antiseptisks: ārēji- brūču, augoņu un apdegumu dziedēšanai, iekšēji – atkrēpošanas līdzeklis, mazina temperatūru. Salātos bagātina uzturu.
Āboliņš pērkona (Trifolium vulneraria) g
Satur c, karotīnu. Kompresēm lieto svaigus un žāvētus lakstus, dziedē brūces. Tējai kopā ar ceļtekām lieto stublājus, lapas, ziedus pret klepu, reimatismu, bronhītu, gripu, sviedrē, dziedē brūces, apsaldējumus, čūlas, savelk, mazina caureju un vemšanu. Skalojumi pret stomatītu, veicina matu augšanu.
Āboliņš sarkanais pļavas (Trifolium pratense) g
Antiseptisks: ārēji- brūču, augoņu un apdegumu dziedēšanai, iekšēji – atkrēpošanas līdzeklis, klepus, kakla sāpju un caurejas apstākļos. Vielmaiņas produktu izvadīšanas, urīndzenošu, paaugstina organisma izturību, mazina sāpes kunģī, veicina kuņģa gļotādas atjaunošanos ,mazina temperatūru. Bagātina uzturu salātos.
Āboliņš (Trifolium wormskioldii) LR
Tēja un novārījums izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu, lieto pret saaukstēšanos un sāpēm vēderā, lieto vispārēja vājuma, svīšanas un depresijas gadījumā. Saknes parasti tika tvaicētas vai vārītas pasniedz ar zivīm .
Āboliņš sīkais (Trifolium dubium) g
Antiseptisks: ārēji- brūču, augoņu un apdegumu dziedēšanai, Iekšēji – atkrēpošanas līdzeklis, paaugstina organisma izturību, mazina sāpes kunģī, veicina kuņģa gļotādas atjaunošanos, mazina temperatūru. Salātos bagātina uzturu.
Āboliņš tīruma (Trifolium arvensis) LR
Lieto pret garo klepu. Antiseptisks: ārēji- brūču, augoņu un apdegumu dziedēšanai, Iekšēji – atkrēpošanas līdzeklis, paaugstina organisma izturību, mazina sāpes kunģī, veicina kuņģa gļotādas atjaunošanos, mazina temperatūru.
Āboliņš zeltainais (Trifolium aureum) x
Tēja izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu, lieto pie sāpēm vēderā, vispārēja vājuma un neirozes gadījumā. Antiseptisks: ārēji- brūču, augoņu un apdegumu dziedēšanai,
Iekšēji – atkrēpošanas līdzeklis, paaugstina organisma izturību, mazina sāpes kunģī, veicina kuņģa gļotādas atjaunošanos, mazina temperatūru. Salātos bagātina uzturu.
Āboliņš zemeņu (Trifolium fragiferum) PJ
Tēja izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu, lieto pie sāpēm vēderā, vispārēja vājuma un neirozes gadījumā. Antiseptisks: ārēji- brūču, augoņu un apdegumu dziedēšanai,
Iekšēji – atkrēpošanas līdzeklis, paaugstina organisma izturību, mazina sāpes kunģī, veicina kuņģa gļotādas atjaunošanos, mazina temperatūru. Salātos bagātina uzturu.
Āboliņš zirgu (Trifolium medium) g
Antiseptisks: ārēji- brūču, augoņu un apdegumu dziedēšanai,
Iekšēji – atkrēpošanas līdzeklis, paaugstina organisma izturību, mazina sāpes kunģī, veicina kuņģa gļotādas atjaunošanos, mazina temperatūru. Salātos bagātina uzturu.
Akācija (Robinia pseudoacacia) g
sakņu uzlējums pret iekaisumiem, attīra asinis, veicina asinsriti, sviedrē, dzen urīnu, šķīdina nierakmeņus, ārstē elpošanas ceļus un balseni, lieto pie astmas, pie reimatisma un podagras un urīnceļu slimībām. Uzlējumu lieto kakla skalošanai pie angīnas. Sulu lieto kompresēm, ārstē pigmenta plankumus uz ādas.
Akmeņlauzīte (Saxifraga granulata) LR
Lieto žults vai nieru akmeņu gadījumā, dzen žulti, ārstē nieres, liesu, ādas slimības un sēnīšu slimības, palīdz reģenerēties šūnām.
Aklis (Galeopsis tetrahit) g
Jaunās lapas ir uztura bagātinātājs. Ārstē anēmiju, kuņģa čūlu, šķīdina nierakmeņus, ārstē nieres un urīnceļus. Tēja uzlabo elpošanu, ārstē plaušas, garo klepu. Var lietot kopā ar medu arī aukstu.
Alksnis melnais (Alnus glutinosa) g
Savelk, aptur asiņošanu, Čiekuriņu uzlējumu pret iekaisumiem, saaukstēšanos, plaušu, ādas slimībām un diatēzes, tinktūra pret caureju, kuņģa sāpēm, dizentēriju un epilepsiju. Kompreses un vannas pret sviedriem, reimatismu, iekaisumiem acīs, vārīgām smaganām, kakla sāpēm. Jaunas lapas vannām un skalojumiem, ja kājas svīst vai ir nogurušas.
Alteja (Althea officinalis) g
Sakņu mizas gļotvielas mīkstina, mazina klepu, atjauno šūnas, mazina iekaisumus, aizsargā mutes, rīkles, kuņģa gļotādas nervu galus no kairinājuma, veicina medikamentu lēnāku uzsūkšanos. Pielieto elpošanas ceļu, caurejas, akūta gastrīta, enterokolīta, kuņģa – zarnu trakta gļotādu čūlu ārstēšanai. Izmanto kā piedevu zupām, mērcēm. Pievieno miltiem priekš maizes cepšanas. Nedrīkst vārīt! Saies klīsterī.
Alante helēniju (Inula helenium) LR
Amarants liektais (Amaranthus retroflexus)
Auga virszemes daļa satur E vitamīnus. Sēklas satur līdz 70% cieti, olbaltumvielas, taukus. Jaunās lapas izmanto salātos, zupās, biezeņos. Jaunos dzinumus attīrītus no miziņas izmanto kā smaržas zaļumus, kā arī pīrāgu pildījumam. No attīrītām sēklām gatavo biezputras, zupu piedevas, garnējumus gaļas un zivju ēdieniem.
Amoliņš baltais (Melilotus albus) g
Kaltētas lapas un ziedus izmanto kā piedevas zupām, slātiem, kompotiem. Kaltēts ziedu un lapu pulveris zivs ēdieniem piedod patīkamu garšu un aromātu. Pulveri izmanto arī zaļā siera pagatavošanai. Jaunās saknes izmanto kā dārzeņus. Ziedus un lapas izmanto kā garšvielu pie dārzeņu sālīšanas lai iegūtu asu marinādi. Ar lapām iztvaicē traukus, lai izvairītos no piena skābšanas. Amoliņš baltais skaitās vīrišķais augs. izmanto ārstējot vīriešu dzimumorgānus, lieto arī pret saaukstēšanos un sāpēm vēderā.
Amoliņš ārstnieciskais (Melilotus officinalis)
Kompreses, vannas, skalojumi. Laksti mazina klepu, mazina asins recēšanas spēju, kavē trombu veidošanos, atjauno aknu šūnas, veicina žults veidošanos un izdalīšanos, ārstē sirdi un sieviešu dzimumorgānus. Kaltētas lapas un ziedus izmanto kā piedevas zupām, slātiem, kompotiem. Kaltēts ziedu un lapu pulveris zivs ēdieniem piedod patīkamu garšu un aromātu. Pulveri izmanto arī zaļā siera pagatavošanai. Jaunās saknes izmanto kā dārzeņus. Ziedus un lapas izmanto kā garšvielu pie dārzeņu sālīšanas lai iegūtu asu marinādi. Ar lapām iztvaicē traukus, lai izvairītos no piena skābšanas.
Anemone
Lieto pret sāpēm, spazmām, reimatismu, uzlabo sirds darbību, ārstē nieres, tūsku, garo klepu, bronhītu, podagru. Nedrīkst lietot kuņģa – zarnu trakta ārstēšanai, jo kairina gļotādu. Vāji indīgs augs.
Ancītis (Agrimonia eupatoria)
Kompreses, vannas, skalojumi. Lieto pie aizsmakuma un balss pārpūles, noder balss saišu stiprināšanai, tāpēc ieteicams cilvēkiem, kam ir daudz jārunā vai jādzied. (skolotājiem, politiķiem un dziedātājiem) Tas palīdz arī pret vēdera uzpūšanos, normalizē vēdera izeju.
Ancītis pūkainais (Agrimonia pilosa) LR
Kompreses, vannas, skalojumi. lieliski palīdz pie balss aizsmakuma un balss pārpūles, noder balss saišu stiprināšanai, tāpēc ieteicams cilvēkiem, kam ir daudz jārunā vai jādzied. (skolotājiem, politiķiem un dziedātājiem) Tas palīdz arī pret vēdera uzpūšanos, normalizē vēdera izeju.
Āmulis (Viscum album) x
Indīgs augs. Jālieto piesardzīgi! Ārstē epilepsiju, neirozi un histērijas, dizentēriju, dzen cērmes, dziedē iekšējas brūces, hemoroīdus, paplašina asinsvadus, ārstē nieres, stiprina sirdi un organismu pēc smagas infekcijas un novājēšanas, mazina galvassāpes, astmu, radikulītu, plaušu tuberkulozi, caureju, nomierina nervu sistēmu, apspiež krampjus un spazmas, noņem galvassāpes uzlabo zarnu darbību, veicina piena sekrēciju, lieto pret ļaundabīgiem audzējiem, gatavo losjonu ādas kopšanai
Apdzira (Huperzia selago) g
Ārstē alkoholismu, sastiepumus, bruku, pret kašķi, pret asins saindēšanos, priekš vemšanas, skalo matus pret blaugznām, zelē pret smēķēšanu
Apinis (Humulus lupulus) g
Apinis nomierina nervus, uzlabo ēstgribu, ārstē aknas, regulē hormonu darbību, mazina pārlieku seksualitāti, jo ir iemidzinošs augs. Iesaka sievietēm pie klimaksa. Nieru slimniekiem apiņu kompreses. No skābētām lapām gatavo zupas. Biezenis no jaunajiem dzinumiem. Mērce ar apiņiem un sēnēm.
Apse (Populus tremula) x
Satur aspirīnu. Gatavo kompreses, vannas, skalojumus. Lieto hemoroīdu, reimatisma, podagras un ādas slimību gadījumos, ilgi nedzīstošu brūču ārstēšanai, atbrīvo arī no negatīvām enerģijām, mazina uzbudinājumu un stresu, remdē sāpes locītavās, dziedē apdegumus, čūlas
Arnika (Arnica montana) LR
Antiseptiķis. Ārstnieciskās masāžas, kompreses, vannas, skalojumi. Lieto ārīgi alerģisku izsitumu, dažādu sasitumu, zilumu, zemādas asinsizplūdumu un brukas gadījumos, mazina muskuļu sāpes, tonizē asinsvadus un uzlabo sirds apgādi ar asinīm, pret jauniešu pinnēm un netīru, strutainu ādu, pret kukaiņu kodumiem, novērš šķidruma uzkrāšanos audos. Ziedu tēja mazina iekaisumus, aptur iekšēju asiņošanu.
Aronija (Aronia melanocarpa) LR
Vitamīniem bagātas ogas. Bagātina uzturu. Ārstē aterosklerozi, paplašina asinsvadus, pazemina asinsspiedienu, palīdz pie cukura diabēta, jo satur sorbītu.
Artišoks lapu (Cynara cardunculus) x
Ziedkopa satur ogļhidrātus, olbaltumvielas, fosforu, organiskas skābes, kas attīra aknas un nieres, veicina žults veidošanos. Lapu un sakņu uzlējumi attīra aknas, samazina holesterīnu asinīs. Svaigi un vārīti artišoki der pie salātiem, mērcēm, sautējumiem.
Asinszāle (Hypericum perforatum) LR
Kompreses, vannas, skalojumi. Uzlabo kuņģa, zarnu un visu gremošanas orgānu darbību, novērš žultsakmeņu veidošanos un žults aizturi žultspūslī, uzlabotu asinsriti. Savelkošas, antiseptiskas, Mundrumam, mazina depresiju, remdē sāpes. Var pret caureju, pastiprināt jūtību pret saules gaismu. Nav ieteicams lietot lielās devās.
Asparags (Asparagus officinalis) g
Jaunie dzinumi bagātina uzturu, dzen urīnu, veicina svara samazināšanos, samazina holesterīna līmeni asinīs, pasargā no sirds un asinsvadu slimībām un veicina orgānu apgādi ar asinīm. Nobrieduši laksti un augļi ir indīgi.
Augstiņš (Erythrea centaurium) LR
Tēja mieram un miegam, pret čurāšanu gultā, neitralizē kuņģa skābes, ārstē hroniskus zarnu darbības traucējumus, kuņģa kataru un pazeminātu skābes līmeni, pret vēdera graizēm.
Auzas (Avena sativa) g
Vitamīni E, B1, B2, A, K stiprina imunitāti, attīra organismu, pazemina cukura līmeni, rosina apetīti, veicina nieru darbību, mazina nogurumu, mazina vēlmi pēc narkotikām, ārstē matus un ādu. Vannas mazina kāju svīšanu. Palielina leikocītu daudzumu asinīs, mazina pienskābes līmeni asinīs, ārstē reimatismu un podagru. Aizkavē organisma novecošanu. Samazina holesterīnu. Lieto pret vēzi, pret diabētu. Novērš aizcietējumu. Mīkstina ādu.
Avenes (Rubus idaeus) LR
Satur dzelzi. Savelk, sviedrē, novērš saaukstēšanos, pazemina temperatūru, mazina spazmas, remdina sāpes, attīra bronhus, atjauno gļotādu, regulē vielmaiņu, veicina gremošanu. Lapas ārstē stomatītu.
Avotkrese (Nasturtium officinale) x
Satur ļoti daudz vitamīnu, līdzvērtīgs pētersīļiem: karotīns, D, E, K, B grupas vitamīni un ļoti daudz C vitamīna, kālijs ar kalciju, nātrijs, dzelzs, fosfors, magnijs, mangāns, cinks, varš, daudz – joda. Pārtikā lieto svaigā veidā pie salātiem, lieto pie gaļas un zivju ēdieniem. Sēklas izmanto par vircēm. Ārstē aknas, attīra asinis, dzen urīnu, pretiekaisuma iedarbība. arī pret aptaukošanos un cukurslimības gadījumā.
Āžloks jūrmalas (Triglochin maritimum) JP
Atjauno aknu šūnas. Attīra organismu.
Āžloks purva (Triglochin palustre) g
Atjauno aknu šūnas. Attīra organismu.