D
Dadzis asais LR
Kompreses, vannas, skalojumi, tējas lieto pie reimatisma un podagras, lapas un sēklas uzlabo aknu darbību, sakne veicina izsvīšanu un novērš vielmaiņas traucējumus, izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu. Auga gumus lieto vārītus līdzīgi kā kartupeļus. Tos var sālīt, marinēt un kaltēt ilgstošai glabāšanai. Kaltētu gumu pulveri izmanto mērču pagatavošanai.
Dadzis Baltdadzis (Onopordum acanthium) x
Uzturā lieto attīrītus no dzelksnīšiem jaunos dzinumus, lapas, ziedkausiņus. Gatavo salātus, pīrāgu pildījumus, zupas. Maigās saknes lieto vārītā veidā. Kaltētas saknes samaļ un izmanto kā zupas piedevas, pievieno miltiem prieks maizes cepšanas. Saknes var uzglabāt arī saldētā veidā.
Dadzis dižlapu (Arctium lappa) x
Kompreses, vannas, skalojumi, tējas lieto pie reimatisma un podagras, zarnu trakta un ādas slimību gadījumos, hronisku ekzēmu un pinņu ārstēšanai. lapas un sēklas uzlabo aknu darbību, sakne veicina izsvīšanu un novērš vielmaiņas traucējumus, izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu
Dadzis Zeltdadzis bezstumbra (Carlina acaulis) LR
7 11 13 Kompreses, vannas, skalojumi, tējas lieto pie reimatisma un podagras, lapas un sēklas uzlabo aknu darbību, sakne veicina izsvīšanu un novērš vielmaiņas traucējumus, izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu. Auga gumus lieto vārītus līdzīgi kā kartupeļus. Tos var sālīt, marinēt un kaltēt ilgstošai glabāšanai. Kaltētu gumu pulveri izmanto mērču pagatavošanai.
Daglītis (Echium vulgare) LR
4 7
Indīgs!
Nomierina, izvada lieko šķidrumu, ārstē reimatismu, klepu, garo klepu, epilepsiju, pret spriedzi, dziedē brūces un sastieptas cīpslas. Ziedus izmanto dziju krāsošanā.
Dedestiņa jūrmalas (Lathyrus maritimus) x
Laksti satur C vitamīnu, karotīnu, proteīnu, organiskās skābes, mikroelementus. Uzlabo elpošanas orgānu darbību, mazina iekaisumus, veicina atkrēpošanu. Palīdz pret bezmiegu.
Dedestiņa meža (Lathyrus sylvestris) x
Laksti satur C vitamīnu, karotīnu, proteīnu, organiskās skābes, mikroelementus. Uzlabo elpošanas orgānu darbību, mazina iekaisumus, veicina atkrēpošanu. Palīdz pret bezmiegu.
Dedestiņa (Lathyrus pratensis) LR
Laksti satur C vitamīnu, karotīnu, proteīnu, organiskās skābes, mikroelementus.
Uzlabo elpošanas orgānu darbību, mazina iekaisumus, veicina atkrēpošanu. Palīdz pret bezmiegu.
Deviņvīru spēks parastais (Verbascum thapsus) LR
Ziedu uzlējums mīkstina un mazina klepu, veicina atklepošanu, svīšanu, ārstē bronhītu un augšējo elpošanas ceļu iekaisumus, lieto pret pakrūtes sāpēm, prêt iekšējām sāpēm, brukas ārstēšanai, mēnešreižu sāpju remdēšanai, pret urīna nesaturēšanu.
deviņvīru spēks melnais (nigra) LR
Ziedu uzlējums mīkstina un mazina klepu, veicina atklepošanu, svīšanu, ārstē bronhītu un augšējo elpošanas ceļu iekaisumus, lieto pret pakrūtes sāpēm, prêt iekšējām sāpēm, brukas ārstēšanai, mēnešreižu sāpju remdēšanai, pret urīna nesaturēšanu
Dievkociņš (Artemisa abrothanum) LR
5 7 15
Nomierina, stimulē kuņģa sulas izdalīšanos, aknas funkciju, rosina ēstgribu, veicina gremošanu un taukaina ēdiena sagremošanu, attīra zarnas, izvada gāzes, sekmē žults izdalīšanos, pret iekaisumiem, pret sāpēm, pret tārpu iedarbību, Palīdz novājēt. Kvēpinot atbaida insektus un tonizē, satur jodu, iedarbojas arī kā antisklerotisks līdzeklis. Ppalīdz atbrīvoties no liekā svara, mazina krampjus un zilumus, veicina vielmaiņu, uzlabo apetīti, mazina neirozi, novērš bezmiegu, uzlabo atmiņu.
Dievkrēsliņš ciprešu (Euphorbia cyparissias) x
Vidēji indīgs augs. Baltā kodīgā dievkrēsliņu piensula satur toksisku vielu, kas karstā vasaras pilnziedā ir visstiprākā. Lieto kā pretindi, lai nodzītu kārpas.
Dievkrēsliņš dārza (Euphorbia peplus) LR
Vidēji indīgs augs.
Baltā kodīgā dievkrēsliņu piensula vasaras pilnziedā ir indīgāka nekā pavasarī. Stipri kairina ādu, izraisa stiprus iekaisumus. Sevišķi bīstama ir piensulas nokļūšana acīs, kur smagos saindēšanās gadījumos tā var izraisīt redzes zaudēšanu. Nonākot mutē, piensula izraisa apsārtumu kā arī dedzināšanu mutē un rīklē, kuņģa un zarnu trakta bojājumus, reiboni, krampjus, smagos gadījumos arī sirdsdarbības un asinsrites traucējumus. Putekļu izraisa smagu šķaudīšana, gļotādas iekaisums, čūlas uz ādas.
Dievkrēsliņš melnais (Euphorbia nigra)
Izteikti indīgs augs. Baltā kodīgā dievkrēsliņu piensula satur toksisku vielu, kas karstā vasaras pilnziedā ir visstiprākā. Lieto kā pretindi, lai nodzītu kārpas. Nonākot mutē, piensula izraisa apsārtumu kā arī dedzināšanu mutē un rīklē, kuņģa un zarnu trakta bojājumus, reiboni, krampjus, smagos gadījumos arī sirdsdarbības un asinsrites traucējumus.
Dievkrēsliņš rīkšu (Euphorbia virgata) x
Ļoti indīgs augs. Baltā kodīgā dievkrēsliņu piensula vasaras pilnziedā ir indīgāka nekā pavasarī. Stipri kairina ādu, izraisa stiprus iekaisumus. Sevišķi bīstama ir piensulas nokļūšana acīs, kur smagos saindēšanās gadījumos tā var izraisīt redzes zaudēšanu. Nonākot mutē, piensula izraisa apsārtumu kā arī dedzināšanu mutē un rīklē, kuņģa un zarnu trakta bojājumus, reiboni, krampjus, smagos gadījumos arī sirdsdarbības un asinsrites traucējumus.
Dilles (Anethum graveolens) x
Vitamīniem bagāts salātiem. Laksti bagātina organismu ar dzelzi. Palīdz notievēt, košļāšana nodrošina svaigu elpu. Nomierina, uzlabo zarnu darbību, mazina zarnu trakta kolikas, aizcietējumus, uzpūšanos, aknu sāpes, dzen žulti, ārstē aizdusu, krampjus, neirozi, bezmiegu, galvassāpes, elpošanas ceļu saslimšanas, sēklas pazemina asinsspiedienu. Komprese pret pietūkušām acīm.
Donis izplestais (Juncus effusus) x
Saknes satur lielu daudzumu cietes, olbaltumus un cukurus. Saknes var ēst svaigā veidā, vārīt, cept. Pagatavo miltus, cieti, sīrupu, biezeni.
Donis kamoliņu (Juncus effusus) x
Saknes satur lielu daudzumu cietes, olbaltumus un cukurus. Saknes var ēst svaigā veidā, vārīt, cept. Pagatavo miltus, cieti, sīrupu, biezeni.
Donis plakanais (Juncus compressus) x
Saknes satur lielu daudzumu cietes, olbaltumus un cukurus. Saknes var ēst svaigā veidā, vārīt, cept. Pagatavo miltus, cieti, sīrupu, biezeni.
Dižzirdzene ārstnieciskā (Angelica archangelica) LR
4 7 11 13 15
Laksti un saknes pret audzējiem, stimulē imūno sistēmu un veicina darba spējas pret podagras un muskuļu sāpēm, sāļu uzkrāšanās, osteohondroze, veicina barības sagremošanu, sakņu novārījums ārstē ievilkušos klepu.
Driģene melnā (Hudscyamus nigre) LR
4 5 7 12 13 18 24
Ļoti indīgs augs.
Indīgas visas tās daļas. Tās satur tādus alkaloīdus kā hiosciamīns, hioscīns (skopolamīns) un atropīns. Sēklas var nonāvēt pat dažu stundu laikā. Eļļu lieto ieberzēšanai pret artrītu, radikulītu, neirītu, iekšķīgi driģenes drogas lieto samērā reti. Driģene remdē sāpes.
Drudzene krustlapu (Gentiana cruciata) x
Veicina sarkano un balto asins ķermenīšu vairošanos. Tonizē, rosina apetīti, uzlabo gremošanu, mazina dedzināšanu un vēdera uzpūšanos, kolikas, dedzināšanu, aizcietējumus, apetītes zudumu. Uzlabo urīnceļu un aknu darbību, Ārstē podagru un artrītu. Sakņu pulveris ārēji dziedē brūces, mazina kāju svīšanu.
Dzegužpirkstīte (Dactylorhiza baltica) () LR
Aizsargājama.
Dzegužpirkstīte (Dactylorhiza fuksa) LR
Aizsargājama.
Dzelzene (Centaurea scabiosa) x
Uzlējums un pulveris pret psoriāzi. Tēja stiprina organismu, mazina nogurumu, aizkavē nierakmeņu un žultsakmeņu veidošanos.
Dzērvenes purva (Oxycoccus palustris)
Vitamīniem bagāts antioksidants, stiprina organismu, palīdz izsargāties no vēža un sirds slimībām, atveseļoties pēc infarkta, ārstē urīnceļus un veicina kuņģa – zarnu trakta darbību, mutes veselību, pasargā no nierakmeņu veidošanos, labvēlīgi ietekmē sirdi un asinsvadus, novērš dzimumorgānu herpes infekcijas, izvada nierakmeņus, ārstē kuņģa čūlu un kariesu.
Dziedenīte (Sanicula europaea) x
Saknes un lapas satur organiskās skābes (ābolskābes, citronskābi, skābeņskābe), C Antibakteriāls, sviedrē, ārstē klepu, veicina apetīti, lieto pie reimatisma, plaušu tuberkulozes, caurejas, dizentērijas, leikēmijas.