U
Ūdensrozes (Nymphaea alba) JP
Vidēji indīgs augs, īpaši saknes. Mazina locītavu sāpes, sasitumus, reiboņus, balina vasaras raibumus. Aromāts ārstē stresoto garastāvokli, uztraukumu, pārslodzi.
Ūdensziedi (Lemna minor) x
Augs ir barojošs ar labām garšas īpašībām. Gatavo salātus, zupas. Pulveri no kaltēta auga pievieno zupām un kā garšvielu gaļas un zivju ēdieniem, kā piedevu pankūku mīklai.
Ugunspuķe (Chamaenerion angustifolium) LR
Stiprina imunitāti. Ārstē astmu sievišķās un kuņģa slimības, veicina gremošanu, ārīgi palīdz pret iekaisumiem, audzējiem un alerģijām, var izmantot kāju peldēm pret kāju sēnītēm un svīšanu. Lapu un ziedu tēju lieto pie galvassāpēm, bezmiega, gremošanas traucējumiem. No fermentētām lapām gatavo kaut ko līdzīgu melnai tējai. Satur kofeīnu. Ugunspuķu saknēs ir daudz cukura, tāpēc tās var lietot uzturā.
Upenes (Ribes nigrum) LR
Vitamīniem bagāts antiseptiķis, dabīgais aspirīns, stiprina imunitāti, pazemina temperatūru, ārstē iekaisumus, caureju, sviedrē, palīdz atkrēpot, rosina ēstgribu, normalizē vielmaiņu, stiprina locītavas, asinsvadus un uzlabo ādas apasiņošanu, mazina celulītu, ārstē reimatismu un urīnceļus. Pirtī slotiņas relaksē, veicina svīšanu, dod enerģiju un mazina kaulu sāpes, dziedē plaušu un ādas slimības.
Usne (Cirsium arvense) x
Antiseptisks, pret sāpēm, pret iekaisumiem, dziedē brūces, sviedrē. Sēklas stiprina aknu veselību. Saknes stiprina ragvielu matiem, ādai, nagiem.
Uzpirkstīte lielziedu (Digitalis grandiflora) x
Ļoti indīgs augs. Svarīgākie glikozīdi ir A, B, C, D, E lanatozīdi, purpura glikozīdi A, B un to skaldprodukti digitoksīns, gitoksīns, digoksīns. Pēdējie, sevišķi digitoksīns, organismā ir visstabilākie, lēni uzsūcas, bet tiem ir stipras kumulatīvās īpašības, tāpēc tie jālieto tikai pēc ārsta norādījuma, pretējā gadījumā var saindēties.
Ražo narkotiskos preparātus, ko lieto pie hroniskas asinsrites mazspējas un sirds slimībām.
Uzpirkstīte sārtā (Digitalis purpurea) x
Svarīgākie glikozīdi ir A, B, C, D, E lanatozīdi, purpura glikozīdi A, B un to skaldprodukti digitoksīns, gitoksīns, digoksīns. Pēdējie, sevišķi digitoksīns, organismā ir visstabilākie, lēni uzsūcas, bet tiem ir stipras kumulatīvās īpašības, tāpēc tie jālieto tikai pēc ārsta norādījuma, pretējā gadījumā var saindēties.
Ražo narkotiskos preparātus, ko lieto pie hroniskas asinsrites mazspējas un sirds slimībām.